Jak nahrávat hudbu z internetových rádií?

  • 15
Chcete si nahrát své oblíbené zvuky? Že byste si rádi uložili hudební datový tok, pocházející např. z internetových rádií apod.? Nebo jen toužíte po digitalizaci hudby, která vám projde zvukovou kartou v PC? Potřebné aplikace naleznete v našem přehledu.

Připravili jsme pro vás širokou škálu aplikací pro ukládání hudebního datového toku. Všechny z nich, a to různými způsoby, dokáží uložit streamovaná data z internetu na harddisk. Některé z nich pracují jako zásuvné moduly do různých softwarových přehrávačů, ale většina funguje jako samostatná aplikace. Jsou ale případy, kdy internetové vysílání ani při nejlepší vůli nejde uložit přímo. Na řadu tak přicházejí programy, které dokáží nahrávat signál přehrávaný v reálném čase zvukovou kartou. Takových utilit je velké množství, každá má své pro a proti, některé jsou zdarma, za jiné se platí. My vám některé z nich představíme.

Pokud se nyní ptáte, co potřebujete k tomu, abyste mohli zaznamenávat zvuk procházející z počítače, odpověď je jednoduchá. Musíte vlastnit takovou zvukovou kartu, která je plně duplexní, tedy umí přehrávat a nahrávat současně, a zároveň je schopna samplovat výstup ze svého vlastního mixeru. V současné době už asi nenajdeme na trhu hardware, který by tento úkol nezvládl. Takže by u novějšího PC neměl nastat žádný problém.

RipCast Streaming Audio Ripper 1.9 - shareware
Jeden z nejlepších softwarových nástrojů pro ukládání hudebního internetového vysílání. Běží samostatně, nezávisle na WinAmpu či jiném přehrávači. Dokáže pracovat s několika servery naráz, stopy lze dělit do jednotlivých MP3 souborů. Před ostrým startem je třeba navolit několik nezbytných parametrů: Zda dělit skladby do jednotlivých souborů či je ponechat v jedné MP3ce, vkládání ID3 tagů do stažených skladeb, maximální čas nahrávání, nastavení cílového adresáře, asociování přípon M3U a PLS, buffering, proxy pro přístup k internetu a některé další funkce. Neregistrovaná verze RipCast Ripperu je omezena maximálně dvěma současně běžícími servery a 30 megabyty stažených dat během jednoho spuštění programu.

  • Stahujte na této adrese (1.7 MB).

  • StreamRipper 1.61.1 - freeware
    Jednoduchá, ale užitečná utilita StreamRipper existuje ve dvou mutacích. A to jako samostatná aplikace a jako zásuvný modul pro WinAmp. Zásuvný modul pro WinAmp, který monitoruje příjem internetového rozhlasu a ukládá signál bez ztráty signálu do MP3 souborů vám nabízíme ke stažení. Program dokáže v kompatibilním streamu rozpoznat názvy skladeb a ukládat každou do zvláštního souboru.

  • Stahujte na této adrese (837 kB).

  • ASFRecorder 1.1 – freeware
    Jednoduchý program pro ukládání streamovaného zvuku a videa ve formátu Windows Media v protokolech HTTP a MMS. Pomůže (skoro) všude tam, kde je známa buď přímá adresa streamu, nebo řídícího ASX souboru. Aplikace podporuje protokoly HTTP a MMS. Nastavení je velice jednoduché: pouze zadání adresy proxy serveru a (od)asociování přípony ASX. Vývoj aplikace skončil, neexistuje podpůrná stránka a smazáno bylo také diskuzní fórum.

  • Stahujte na této adrese (375 MB).

  • WMRecorder 1.4 – freeware
    Utilita pro grabování zvukových a obrazových streamů ve formátu Windows Media Audio/Video. Integruje se s přehrávačem Windows Media Player a ukládá na harddisk data, která jím procházejí. Po spuštění proběhne konfigurace nastavení sítě a přehrávače na HTTP/TCP přenos. Dále lze zvolit, zda bude použit starší Media Player 6.4 nebo novější od v7 výš, nastavit cílový adresář, zadat maximální rychlost linky, komunikační port a několik dalších položek. Pracuje ve čtyřech režimech: Browse, URL, Record a Play. Dokáže přímo stahovat streamy v protokolu MMS.

  • Stahujte na této adrese (148 kB).

  • StreamBox VCR 1.0 – freeware
    StreamBox VCR je jednou z nejdokonalejších utilit pro ukládání internetového vysílání a i multimediálních streamů v různých formátech. Ačkoliv legálnost jeho použití je mírně řečeno problematická, stále je velmi vyhledávaný. Nástrahami zprovoznění provede uživatele poměrně podrobná nápověda. Ačkoliv program vyhlíží stroze a uživatelsky nepříjemně, jeho ovládání je jednoduché. Preference jsou skryté v menu View, nebo je lze vyvolat stiskem ozubeného kola na ikonové liště. Nastavit lze klasicky cílovou cestu, proxy, způsob práce s protokoly, rychlost sítě a například maximální počet naráz stahovaných streamů. Pokud znáte adresu klipu, lze jej jednoduše přidat ke zpracování stiskem ikony se symbolem zeměkoule a znaménkem 'plus'.

  • Stahujte na této adrese (673 kB).

  • AllRecorder 3.2.3 - shareware
    Audio rekordér, který snímá vstupy zvukové karty i všechen signál, který produkují softwarové přehrávače, hry apod. Dokáže ukládat přímo v reálném čase do WAV, MP3, WMA, VQF a Ogg Vorbis. Nahraný zvuk lze následně zpracovat v interním editoru, kromě rozstříhání na jednotlivé stopy či ořezy je možné obohatit jej několika filtry (fade, normalize...).

  • Stahujte na této adrese (6 MB).

  • Advanced MP3/WMA Recorder 5.9 – shareware
    Harddiskový rekordér s realtime kódováním signálu z externích zdrojů (CD, kazeta, LP, mikrofon) do formátů MP3, WMA, může ukládat i do standardního WAVu. Umí také zaznamenávat zvuk z mixéru zvukové karty, díky čemuž lze nahrávat např. internetová rádia, softwarových přehrávačů (Winamp, Real, Windows Media Player, Quick Time...), DVD apod. Obsahuje filtr pro odstranění šumu z nahrávaného signálu v reálném čase.

  • Stahujte na této adrese (3.7 MB).

  • Cool Recorder 1.2 - shareware
    Zvukový rekordér, jenž zaznamená veškerý signál, který projde vaším počítačem. Pro nasazení v jakékoliv situaci je možné nahrávání aktivovat, pozastavit a opět spustit globální klávesovou zkratkou. Umí ukládat dávkově např. podle maximální délky souboru. Grafické rozhraní je skinovatelné, kvalita nahrávání plně definovatelná.

  • Stahujte na této adrese (1.2 MB).

  • Harddisk Ogg 2.51 – freeware
    Jednoduchý jednoúčelový realtime rekordér veškerého zvuku, který prochází počítačem, do formátu Ogg Vorbis. Umí nahrávat do souborů s datovým tokem 32-320 kbps, podporuje vzorkovací frekvenci 32, 44.1 a 48 kHz. Máte-li v systému DLL knihovnu enkodéru LAME, dokáže kódovat zdroj i do MP3 souborů. Výstupní soubory jsou automaticky číslovány.

  • Stahujte na této adrese (570 kB).

  • Virtual Audio Cable 3.08 – shareware
    Účelem virtuálního audio kabelu je v reálném čase propojit více běžících audio aplikací. Chová se prakticky jako zvuková karta s propojeným výstupem a vstupem: když jeden program vyšle do virtuálního kabelu zvukový stream, jiný program jej může zároveň zaznamenat v nezměněné kvalitě. Je tak teoreticky možné nahrávat zvuk přehrávaný libovolnou aplikací nahrávat jakýmkoliv jiným programem. Virtuální kabel se hodí tam, kde potřebujete propojit různé audio a midi editory, samplery, syntezátory apod.

  • Stahujte na této adrese (128 kB).