Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak nastavit na maximální výkon paměti DDR

Operační paměť je jednou ze součástí počítače, která má velký vliv na výkon celého systému. Jak ji správně nastavit a jak se orientovat v technickém popisu pamětí? Co je to CAS Latency a k čemu je dobrá? To se dozvíte v našem článku.

Dnes pro vás máme několik málo tipů, jak zvednout výkon operační paměti instalované ve vašem počítači.

Ještě než však přistoupíme k popisu jednotlivých nastavení, chtěl bych upozornit na to, že operační paměť je choulostivé místo počítače a proto další kroky činíte na vlastní nebezpeží. Naše redakce nenese odpovědnost za škody způsobené neodbornou manipulací s vaším počítačem. Proto doporučujeme přečíst si vždy manuál k základní desce a obeznámit se s přesnou technickou specifikací všech součástí vašeho počítače. Děkujeme za pochopení.

Pokud se nic převratného nestane, bude v budoucnu nejrozšířenějším druhem pamětí typ DDR. Je totiž pravděpodobné, že většina uživatelů bude mít svůj počítač tímto druhem paměti vybaven, nebo ho už vybaven má. Proto se dnes budeme věnovat právě jí.

Nyní už můžeme přistoupit ke zvedání tolik žádaných výkonů.


Frekvence paměti

Každá operační paměť dokáže pracovat s určitou frekvencí. Nejčastěji to bývá 100, 133 a nově též 166 a 200 MHz. V případě pamětí typu DDR se pak tyto označují DDR200 (100 MHz) DDR266 (133MHz) a DDR333 (166MHz). V současné době nejmodernější a nejrychlejší paměti typu DDR pro osobní počítače jsou 200 megahertzové DDR400 (i když se vlastně o DDR400 oficiálně nejedná).

Frekvenci pamětí lze nastavit ručně v BIOSu počítače. U většiny moderních (a některých vybraných starších) čipsetů lze nastavit frekvenci paměti asynchronně na frekvenci FSB. Co to znamená? Pokud například procesor pracuje s externím taktem 133 MHz (např AMD Athlon XP) lze frekvenci DDR nastavit na 166 MHz (DDR333). Čím vyšší takt paměti, tím lépe. Z mnoha provedených testů víme, že pokud propustnost paměti přesáhne výrazně datovou propustnost procesor -->> čipset, výkon v reálných aplikacích roste nepravidelně, nebo vůbec ne. Proto přichází ke slovu další nastavení.


SPD a CAS Latency (CL)

Každý paměťový modul má výrobcem nastavený určitý limit, do kterého pracuje spolehlivě a stabilně. Po překročení tohoto limitu, například při přetaktování, není zaručeno, že paměť bude pracovat správně. Frekvenci paměti a její typ naleznete v drtivé většině případů na nálepce nebo potisku modulu. Pokud tam není, je ještě možnost identifikovat přímo druh čipů, kterými jsou paměťové moduly osazeny. V případě, že si ani v tomto případě nevíte rady, nemusíte zoufat. Můžete nastavení paměti svěřit SPD čipu.

SPD je malý čip, který je uložen přímo na modulu (malý cca 5 mm velký čip v rohu každého modulu). Pokud je tedy BIOS nastaven na položku SPD, přečte se informace uložená v tomto malém čipu a paměť se nastaví automaticky na nejvhodnější nastavení. To však neznamená, že na nastavení nejvýkonnější.


CAS Latency

Co je to CAS? A co je to RAS? CAS je zkratka z anglického "Column Address Strobe". Sloupec - adresa - snímací signál. DRAM paměť si můžeme představit jako matrici, která se skládá z buněk. V buňkách jsou uloženy informace (data) a každá buňka má svojí sloupcovou adresu a řádkovou adresu (row address + column address). Také je tu RAS signál, což je zkratka pro "Row Address Strobe". Pokud tedy procesor požaduje nějaké data, které jsou uloženy "někde" v paměti, musí si je za pomoci paměťového řadiče napřed najít.


Co je to Latence, neboli Latency?

Latency je čas, po který čeká procesor na to, co po paměti chce - na data. A jak tedy CAS pracuje? K tomu abychom to pochopili, musíme napřed vědět jak řadič paměti čte paměť.

Nejprve čipset nastaví přístup k řádku v paměti. Potom musí čekat pár taktů známých jako "RAS to CAS Delay", po němž následuje čekání na aktivaci přístupu ke správnému sloupci v matrici.

Pokud je na modulu paměti uvedeno "CAS2", čeká procesor na požadovaná data 2 takty a v případě "CAS3" takty 3. V extrémním případě, kdy procesor čeká na data, nepracuje (nepočítá). Přitom je třeba brát v úvahu, že CAS2 není o 33 procent rychlejší, než CAS3. Je tu bohužel několik faktorů, které nárust výkonu zkreslí.

Díky moderním základním deskám se dá CAS2 některým CAS2.5 a CAS3 pamětem "vnutit". Pracují tak rychleji - bohužel za cenu občasné nestability.


Souvislosti s Cache procesoru

Cache procesoru je místo, kam procesoru ukládá nedávno použitá data k výpočtům, nebo data, o nichž dopředu ví, že je bude potřebovat. A tak většinu informací, které procesor potřebuje, najde už uložené v Cachi, a to v 95 procentech případů.

Nejlepší výsledky s agresivnějším nastavením se dosahují v počítačových hrách, nebo v aplikacích, které jsou velmi závislé na propustnosti paměti. Typicky dekódování videa. Pro ostatní aplikace takový význam nemá.

Ale, výhodou pamětí CAS2 je to, že jdou přetaktovat mnohem výše (o více Mhz), než jejich pomalejší kolegyně s CAS Latency 3. (Podobný princip můžete znát například z grafických karet). Pokud uvažujete o tom, že přetaktujete svůj počítač, CAS2 je v současnosti asi nejlepší volba.

Bank Interleaving

A je tu ještě jedno nastavení, které dokáže zvednout výkon počítače. Bank Interleaving se vyskytuje zpravidla jen u špičkových základních desek a né všechny špičkové motherboardy tuto technologii zpřístupňují.

Dovoluje čipsetu přístupovat do paměti simultáně (na více míst najednou), čímž zvedá její propustnost. V takovém případě může procesor číst z paměti najednou více informací, nebo do ní zároveň i zapisovat. Čtení probíhá v blocích a v současné době je k dispozici 2-way, nebo 4-way Interleaving. Pokud BIOS umožní 4-way Interleaving, přináší toto nastavení vyšší výkon.


  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...