Nejmladšímu miliardáři planety je teprve 23 let

Nejmladšímu miliardáři planety je teprve 23 let | foto: facebook.com

Jak nejmladší miliardář k nápadu a bohatství přišel

  • 54
Mark Zuckerberg, zakladatel světoznámé internetové služby Facebook, se podle analýzy časopisu Forbes stal nejmladším miliardářem na světě. Jeho spolužáci ale tvrdí, že jim ukradl nápad a žalují ho pro porušení autorských práv.

Zatímco Bill Gates ustoupil z vedení společnosti Microsoft a v žebříčku nejbohatších lidí Forbes zaujal až třetí místo, v hledáčku se objevila nová hvězda: Mark Zuckerberg. Forbes ho řadí na 785. příčku mezi světovými miliardáři a jeho čisté jmění odhaduje na 1,5 miliard.

Číslo vzniklo z odhadu, podle nějž má Facebook.com, Markův veleúspěšný studentský projekt, hodnotu pět miliard dolarů. Někteří tvrdí, že hodnota jeho majetku je ve skutečnosti nižší, neboť se nejedná o likvidní aktiva, ale třeba Microsoft při zakoupení svého 1,6% podílu za 240 milionů dolarů přisoudil Facebooku hodnotu trojnásobnou. Jak se teprve třiadvacetiletý Zuckerberg dostal do sféry vysokých financí?

Nedokončená studia na Harvardu

Mark Zuckerberg se narodil v květnu 1984 v New Yorku. Programování se prý věnoval již od šesté třídy a po dokončení střední školy se dostal na Harvard. Zde se spíše než studiu věnoval práci na svých projektech, které si už od začátku pohrávaly s myšlenkou propojit spolužáky přes webovou službu.

První pokus, Coursematch, umožňoval spolužákům vyhledávat jména lidí zapsaných na stejné předměty.

Druhý projekt, Facemash.com, vlastně napodoboval známou službu Hot or Not, kdy návštěvníci hodnotí obličeje. Kvůli této službě se dokonce dostal do křížku s vedením školy, už čtyři hodiny po jejím spuštění ji musel ukončit. Vedení se nelíbilo, že zde používal fotky z průkazů studentů a vytvářel žebříček atraktivity bez souhlasu zobrazených.

Později se ukázalo, že Zuckerberg "hacknul" databázi fotek, aby získal náplň pro svůj hodnotící algoritmus, který potřeboval vyzkoušet. "Nechtěl jsem, aby to vidělo tolik lidí," hájil se tehdy. Za čtyři hodiny ale stránku navštívilo 450 lidí, kteří hlasovali 22 tisíckrát.

Sociální síť - kdopak nám ji postaví?

Dnes se Mark Zuckerberg o přísun fotek bát nemusí. Každý den jich uživatelé na Facebook.com nahrají kolem 14 milionů, a to zcela dobrovolně. Facebook, dnes rozšířený po celém světě, byl ale původně určen pouze pro pro studenty Harvardu. Mark Zuckerberg prý celý kód naprogramoval za dva týdny.

Existují ovšem i obvinění, která toto autorství zpochybňují. V druháku se Mark Zuckerberg přidal k týmu ConnectU.com, který pracoval na síti v principu velice podobné dnešnímu Facebooku. Podle týmu z ConnectU (Divya Narendra, Cameron Winklevoss a Tyler Winklevoss) využil Mark svého úplného přístupu ke zdrojovým kódům, aby se zde inspiroval, jejich projekt pozdržel a dokonce že část zdrojového kódu použil ve svém, později extrémně úspěšném, Facebooku. "Nedává to smysl, na vytvoření takového projektu nestačí jen sednout a naprogramovat to...Nechceme Facebook zavřít, ale chceme mít podíl ze zisku."

Soud ale zatím veškeré jejich žaloby odmítl. Žaloba byla sledovaná zejména proto, že během vyšetřování unikly na veřejnost některé soukromé dokumenty Zuckerberga. Kauza nadále pokračuje. Podobně i Aaron Greenspan, Zuckerbergův spolužák, tvrdí, že autorem myšlenky Facebooku je on.

Facebook.com dále expanduje

Žádná z těchto žalob a kontroverzí ale Facebook.com nezastavila. Postupně se možnost stát se registrovaným členem Facebooku rozšířila i na další univerzity, a pak dokonce i na střední školy a některé firmy. V září 2006 pak Facebook zrušil nutnost registrovat se s univerzitní a firemní adresou, a od té doby je otevřen i bez pozvánek komukoli.

Akce v ČR (Facebook.com)

O další kontroverzi se Facebook.com postaral tím, že hodlá naplno využít reklamního potenciálu, který sociální služba tohoto typu a takového rozsahu nabízí. Díky tomu, že Facebook.com ví, kdo jsou vaši přátelé (to mu řeknete vy) a co dělají (to mu řeknou oni), může na vás daleko lépe cílit inzerci související s vaší aktuální činností nebo aspirací. Pokud to dotáhneme do důsledku, Facebook ví, kdo jste, kde jste, s kým máte jaké vztahy, co na kdy plánujete, kde jste kdy byli a s kým, jaké knihy nebo hudba se vám líbí...

Aplikace na osobním profilu (Facebook.com)

Podrobný článek o Facebooku

Díky obrovskému množství aplikací třetích stran mohou uživatelé brzy ztratit přehled, jaké údaje dávají komu k dispozici. Facebook si vysloužil kritiku také tím, že implicitně byla nastavení dána velice nepříznivě pro soukromí uživatelů a uživatelek. Jako vždy, i zde je na každém, jaké údaje komu zpřístupní, ovšem v rámci "zaujetí vytvářením vlastního života on-line" mohou lidé zapomínat, kdo všechno k jejich informacím má přístup.

Mark Zuckerberg, kterého Forbes označil za nejmladšího "self-made" miliardáře, má našlápnuto velice vysoko. Jde o šestou nejnavštěvovanější stránku internetu na světě a komunita zatím nevypadá, že by jí přestalo bavit se komunitit. Zuckerberga ale čeká nesnadný úkol - zpeněžit tento potenciál, aniž by rozzlobil podstatnou část tvořivých uživatelů, protože jejich odchod by podtrhl službě nohy. A to by byla pro miliony lidí škoda - kde jinde by je mohl i několikrát denně někdo šťouchnout, hodit po nich ovci nebo je kousnutím v upíra proměnit?

Odkazy: