Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přesně a rychle rozdělit dlouhý WAV na jednotlivé skladby

  0:01aktualizováno  0:01
Při převodu audio kazet nebo vinylových desek do WAV souboru pro další zpracování často nastane situace, kdy je potřeba přesně rozdělit nasamplovaný dlouhý WAV soubor obsahující celou kazetu nebo desku na jednotlivé skladby. Poradíme vám, jak to provést přesně a rychle.

Při převodu audio kazet nebo vinylových desek do WAV souboru pro další zpracování (převod do MP3 formátu, odstranění šumu a praskání, výroba audio CD a pod.) často nastane situace, kdy je potřeba rozdělit nasamplovaný dlouhý WAV soubor obsahující celou audio kazetu nebo vinylovou desku na jednotlivé skladby. Nevlastníte-li profesionální audio editory, potom může být vyhledávání přesných začátků a konců skladeb dozajista frustrující záležitostí.

Na však s programem WAVSingulator od Carla Youngblooda, který byl navržen přesně pro tento účel. S jeho pomocí je přesné rozdělení dlouhého WAV souboru na dílčí skladby otázkou pár vteřin. Kromě počátečního nastavení parametrů nevyžaduje další zásahy uživatele a narozdíl od dalších freeware a shareware programů pro rozdělení WAV souborů nedochází u nově vytvořených WAV souborů ke ztrátě části audio dat v místech dělení.

Práce s programem je snadná a zvládne ji i méně zkušený uživatel. Nejprve je samozřejmě nutné získat WAV soubor obsahující nahrávky z kazety/desky (nahrávání zvuku do počítače jsme se věnovali v samostatném příspěvku). Pro tento účel spolehlivě poslouží například šikovný prográmek Total Recorder, který kromě uložení audio dat přivedených na Line In vstup zvukové karty, ukládá také do WAV formátu audio data přehrávaná/generovaná ostatními programy pod Windows (například streamovaná audio data přehrávaná přímo z internetu a podobně).

WAVSingulator umožňuje rozdělit stereo i mono WAV soubory v rozlišení 8 i 16 bit. Nemůžete-li načíst váš zdrojový soubor, potom jej zkuste převést do některého ze zmíněných formátů. Jak je patrné z ilustračních obrázků doplňujících tento text, uživatelské rozhraní programu tvoří pouze jedno pracovní okno, ve kterém se nastavují všechny potřebné parametry.

WAVSingulator GUI

Nejprve je nutné zvolit zdrojový (dlouhý) WAV soubor určený k rozdělení a poté zadat cílový adresář, do kterého budou nově vytvořené soubory uloženy. Pole "Begin segment filename with:" slouží pro zadání názvu cílového souboru. Program podle jejich počtu doplní tento název pořadovým číslem (například Track01.wav, Track02.wav, Track03.wav atd.).

Dále je potřeba nastavit parametry automatické detekce ticha (mezer mezi jednotlivými skladbami ve zdrojovém WAV souboru, podle kterých program detekuje jejich začátky a konce). Hodnota Silence Threshold v rozsahu 1-5% určuje citlivost detekce ticha na šum na pozadí. Existují i skladby, uvnitř kterých jsou tiché pasáže. Aby nedocházelo k jejich nechtěnému rozdělení, umožňuje WAVSingulator nastavit minimální délku ticha, při které dojde k rozdělení souboru - pole "Silence must be at least:". Pomůže rovněž nastavit minimální délky souboru - pole "Minimum track lenght:" - čímž lze rovněž zamezit vytvoření mnoha krátkých souborů. Použitý detekční algoritmus umožňuje detekovat ticho porovnáním průměrné hladiny šumu v daném časovém úseku (vhodné pro zašuměné a praskající nahrávky), nebo zjištěním maximální hladiny šumu v daném časovém úseku (vhodné pro relativně kvalitnější nahrávky).

WAVSingulator výsledek analýzy

Poslední nastavení představují parametry upravující vytvořené krátké WAV soubory (segmenty). U jednotlivých segmentů lze z jejich počátku i konce odstranit veškeré ticho (pole "Trim silence ...") a rovněž je možné na konec každého segmentu (kromě posledního) přidat digitální ticho řádově ve stovkách milisekund. Tímto je nastavování parametrů u konce a po stisknutí tlačítka "Start" provede WAVSingulator analýzu zdrojového WAVu a její výsledek zobrazí v informačním okně. Při spokojenosti s výsledkem zbývá vše potvrdit tlačítkem "OK". WAVSingulator poté zobrazí procentuální ukazatel včetně času zbývajícího do rozdělení zdrojového souboru. Po dokončení činnosti programu jsou vytvořené segmenty uloženy pod požadovaným jménem do zvoleného cílového adresáře a jsou připraveny k dalšímu zpracování.

WAVSingulator

Jako doporučené systémové požadavky uvádí autor počítač PC s operačním systémem Windows 95 / 98 / ME / 2000 / XP, s procesorem alespoň Pentium 75, 32MB RAM paměti, zvukovou kartou, 3MB místa na hard disku pro instalaci programu a přibližně 2GB místa na hard disku pro uložení zpracovávaných WAV souborů.

Autor: Carl Youngblood
Website: http://www.missaolondrina.org/wavsingulator/index.phtml
Platforma: Windows 95/98/ME/2000/XP
Cena: $14.95

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tablet pro práci i zábavu.
I tablet pomůže sestříhat videa nebo zkontroluje čas strávený na úkolech

S aplikacemi z dnešního přehledu užitečné výbavy pro tablety s Androidem a iOS můžete například sledovat hudební videoklipy, rychleji ovládat vaše mobilní...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy a triky pro Windows 10: jak se znovu dostat k Ovládacím panelům

Nainstalovali jste si aktualizaci Creators Update a nemůžete najít Ovládací panely? Víme, kde je najdete. Ukážeme si také, jak vyvolat příkazovou řádku při...  celý článek

Ilustrační foto
Aplikace na neděli: tablet jako malířské plátno či rezervační systém

Náš přehled užitečných aplikací pro tablety tentokrát obsahuje jednu, která šifrováním ochrání data v cloudovém úložišti, šikovný hudební přehrávač, čtečku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.