Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak speciální psi hledají peníze nejen u pražských kmotrů

Cvičí se na starých rozřezaných bankovkách a pomáhají odhalovat peníze tam, kde nemají podle zákona být. Speciálně cvičení psi pomohli i v Česku v boji proti prorůstání mafie do politiky.

Speciálně cvičení psi hledají nejen peníze. | foto: http://www.dhs.gov/

V Česku se peníze ve velkém objevují v krabicích od bot a od vín, někdy pod podlahou a v minulém týdnu našla policie stovky milionů při prohlídkách bytů a kanceláří pražských kmotrů a některých politiků ODS - celá kauza zde.

K vyhledávání bankovek přitom využila pomoc rakouských kolegů, kteří mají za tímto účelem speciálně vycvičené psy. I přes nárůst elektronických transakcí se totiž moderní svět bez bankovek a mincí stále neobejde.

K čemu hotovost?

Peníze v hotovosti představují výhodu v podobě okamžité směnitelnosti, poskytují anonymitu a možnost transakcí bez přítomnosti dalších osob a institucí, a to i v místech, kde nejsou banky, internet ani elektřina. Nejen z těchto důvodů jsou oblíbené v podezřelých a zločineckých transakcích.

Svlékání na letišti

Papír se detekuje hůře než kov.

Detekce papíru je na rozdíl od detekce kovu stále problémem. Bez dalších podrobností uvedlo letiště v Kuala Lumpuru, že provádí instalaci detektorů na bankovky. Jaké technologie přicházejí v úvahu?

Může jít o tzv. svlékající detektory, ať již na bázi milivln, nebo rozptýleného rentgenového záření, které vidí pod oblečení (více zde).

Používání těchto skenerů však stále více naráží na ochranu soukromí prověřovaných osob.

O snaze objektivizovat detekci pachů jsme již psali v tomto dílu Tajemství kriminalistiky.

V případech, kdy se tedy osoby snaží vyhnout stopám po finančních transakcích, dochází k převážení nebo skladovaní většího množství peněz.

Mince pro podobné transakce v řádu milionů nejsou příliš zajímavé jednak z důvodu nízkého poměru finanční hodnoty k hmotnosti a jednak kvůli snadné detekci pomocí detektorů kovů. V případě bankovek už je to lepší (nebo horší, záleží na tom, z které strany se to vezme). Jejich "finanční hustota" (hodnota oproti hmotnosti nebo objemu) je totiž mnohem větší a milionové částky se tak dají převézt v příručním zavazadle. V současné době se vyhledávání provádí zejména pomocí speciálně vycvičených psů.

Univerzální pes neexistuje

Univerzální pes, který "vyčenichá" drogy, výbušniny i peníze, neexistuje. Jeho výcvik totiž není jednoduchý a univerzálnost rozhodně nelze požadovat. Důležitá je především přesnost a spolehlivost detekce. Cílem je tedy takový trénink, který učí psa ignorovat ostatní pachy aromatických věcí, jako jsou káva nebo potraviny, které mohou být přepravovány záměrně ve snaze překrýt právě pach bankovek.

Trénink psů cvičených na detekci bankovek probíhá podobně jako výcvik psů na jiné objekty. Odměňováním v případě nálezu se vytvoří návyk, kterým je pes motivován k dalším nálezům. Používají se brikety ze skartovaných bankovek. Protože bankovky mají limitovanou životnost, která se pohybuje v závislosti na nominální hodnotě v řádu jednoho roku až pěti let, je takových briket dostatek.

Bankovky jsou v centrálních bankách tříděny pomocí přístrojů, které automaticky detekují pravost a stupeň opotřebení a znečištění. Poškozené a opotřebované bankovky končí ve skartovacích strojích, které z nich řežou proužky zhruba 2 × 10 milimetrů. Následně se likvidují zpravidla spalováním. V USA a v eurozóně se tak denně likvidují tuny bankovek.

Opotřebované vyřazené bankovky rozřezané na proužky 2 × 10 mm. Buď jdou přímo ke spálení, nebo se na nich cvičí vyhledávací psi.

Asi nejdokonalejší systém na hledání bankovek v Evropě má v současnosti italská finanční policie. Aby eliminovali množství falešných poplachů, které jsou způsobeny jednoduchým faktem, že v podstatě každý má alespoň malé množství bankovek v peněžence, cvičí psy tak, že reagují pouze na větší množství bankovek.

Usvědčen psem

Využití psů v policejní činnosti je široké a zahrnuje jak klasické taktické (pátrací a bezpečnostní) akce, tak i využití psa jako důkazního prostředku.

V prvním případě jde o pátrání po osobách v terénu podle jejich pachu nebo vyhledávaní nebezpečných (výbušniny) a zakázaných materiálů (drogy) nebo látek, které mohou svědčit například o úmyslně založeném požáru (tzv. požární pes je trénovaný na hořlaviny jako například benzín). Pes indikuje podezření a následně je daná osoba prohledána.

V druhém případě se psi využívají v rámci takzvané kriminalistické odorologie. Pes načichá stopu a porovnává ji se srovnávacími materiály různých osob. Na rozdíl od pátracích aplikací může být v některých zemích pes brán jako důkaz u soudu. To znamená, že prostřednictvím psa je ztotožněna osoba, která například na místě činu s něčím manipulovala.

Odorologie je nesmírně zajímavá z technického hlediska, ale na druhou stranu je i značně diskutabilní z hlediska subjektivity zkoumaní a interpretace.

Kriminalistické odorologii se bude věnovat jeden z dalších dílů Tajemství kriminalistiky.

V celé Evropské unii bylo toto množství stanoveno na 10 tisíc eur (kolem 257 tisíc korun), které je možné vyvážet bez povolení. Není se co divit, policie a finanční orgány podle serveru France24 odhadují, že každoročně mizí jen z Itálie v daňových rájích zhruba 120 miliard nezdaněných eur (přibližně šest procent HDP Itálie).

Drogy jsou všude. I na bankovkách

Kromě zmíněné Itálie je využití psů známo z USA, kde je také asi nejvíce diskutováno i z právního a technického hlediska. Řeší se, zda pes trénovaný na vyhledávání drog může detekovat nepřímo i bankovky. Studie totiž ukazují, že přes 80 procent bankovek je kontaminováno drogami. Nejčastěji kokainem, který se přes ruličku vytvořenou z bankovky šňupe. Naprostá většina bankovek je však stopovým množstvím drogy kontaminována nepřímo.

Policie se v mnoha případech snaží prokázat, že velké množství peněz v hotovosti pochází z finančních transakcí spojených s obchodováním s drogami. Ale setkává se s argumenty, že sám fakt přítomnosti drog na bankovkách nic neznamená, protože, jak je uvedeno výše, většina bankovek v oběhu je takto kontaminována také.

Tajná služba a detekce padělků

Organizace United States Secret Service je proslavená ochranou prezidenta. Jejím primárním úkolem však byl v době vzniku (1864) boj proti padělání bankovek a tento úkol jí zůstal dodnes. Až v roce 1901 po zavraždění prezidenta McKinleyho byla její působnost rozšířena i na ochranu prezidentů USA.

Divize bojující proti padělání disponuje jednou z nejlepších laboratoří na zkoumání dokumentů vůbec a má největší databázi papíru a psacích prostředků na světě. V současné době se ve spolupráci s kolumbijskou policií podílí na výcviku psů zaměřených na vyhledávaní padělků. Výcvik psa a psovoda v rámci tohoto mezinárodního programu trvá 12 týdnů. Pes je cvičen na pach inkoustů používaných při tisku padělaných bankovek.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 158 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 39 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...