Jak se k recyklaci tiskových náplní staví výrobci a jak recyklátoři? (rozhovor)

Výrobci cílevědomě hledají způsob, jak zabránit renovaci kazety, říká zástupce jedné z firem zabývajících se renovací. Samotní výrobci, kteří renovátory rádi vůbec nemají, však prohlašují že renovované kazety nikdy nedosáhnou kvality a spolehlivosti originálů.

„Výrobci cílevědomě hledají způsob, jak zabránit renovaci kazety,“ vysvětluje Milan Mačuga, ředitel firmy Abel, která se renovací zabývá již 14 let, a pro ilustraci dodává: „Takovým případem měla být například kazeta pro laserovou tiskárnu HP-9000, která, dle slov výrobce, měla být nerozebíratelná. Dnes je v našem výrobním programu a těší se velkému zájmu.“

Firmy vyrábějící tiskárny i spotřební materiál vedle ochranných prvků vedou i informační kampaně, které mají podpořit nákup originálních kazet. Pavel Pospíšil, produktový manažer pro spotřební materiál Hewlett-Packard, například tvrdí, že renovované kazety nemohou nikdy dosáhnout stejné kvality a spolehlivosti jako originál. K tomu ještě dodává: „Chceme, aby naše produkty přinášely zákazníkům vynikající kvalitu, proto si dovolíme tvrdit, že pro kvalitní tisk neexistuje alternativní řešení.“

S tímto tvrzením renovátoři nesouhlasí. „Je-li recyklace provedena zodpovědně a profesionálně, včetně výměny válce a jiných namáhaných součástí kazety, uživatel nepozná na kvalitě tisku rozdíl mezi renovovanou tonerovou kazetou a tzv. originální kazetou,“ hájí barvy renovátorů Michal Med, ředitel společnosti Armor.

O tom, že boj probíhá na všech frontách, svědčí i postesk Milana Mačugy: „Velmi nás mrzí, že výrobci problematiku vidí tak osobně a že musejí vydávat inzeráty, kde jsou kazety jiných než originálních výrobců porovnávány s prezervativy (Hewlett-Packard) nebo s parkovými exhibicionisty a s kukaččími vejci (Epson).“

Jak se k recyklaci staví výrobci a jak recyklátoři? Z několika oslovených výrobců tiskáren a spotřebního zboží odpověděl pouze jediný zástupce (Hewlett-Packard), který hájí originální materiál. Proti němu argumentuje několik zástupců společností zabývajících se renovacemi.

Hewlett–Packard
Pavel Pospíšil, produktový manažer pro spotřební materiál

Jsou tonery koncipovány technicky na jedno použití, nebo mohou být při dodržení technologického postupu bezpečně plněny?
Technicky je možné tonerové kazety naplnit, ale rozhodně nelze mluvit o bezpečném řešení. Každé použití jiné než originální kazety přináší riziko poškození tiskárny. Nejčastější chybou u alternativních kazet je unikání tonerového prášku jak do tiskárny, tak do okolí.
Aby bylo dosaženo stejné kvality a spolehlivosti srovnatelné s originálem, je nutné vyměnit některé součásti. Toto řešení by v konečné fázi stálo zákazníka více než nákup nové kazety.

Nepředstavují některá technická opatření proti plnění toneru (například čipy) zbytečné zvýšení jeho ceny pro koncového zákazníka?
Chytré čipy znovunaplnění tiskových kazet HP nebrání. Zákazník ovšem nebude moci po opakovaném naplnění využívat funkce čipu, jako např. sledování stavu spotřebního materiálu on-line, možnost objednávání spotřebního materiálu automaticky přes internet, samočinnou kontrolu správnosti instalace, automatickou korekci fotocitlivosti optického válce, proaktivní odesílání hlášení formou e-mailu nebo SMS zprávy atd.

Někteří renovátoři tvrdí, že ceny nových tonerů jsou přehnaně vysoké. Jaký je váš názor?
Ceny tiskových kazet odpovídají nákladům na výzkum a vývoj v této oblasti. U alternativních dodavatelů tyto náklady odpadají. HP vkládá do výzkumu nových technologií 9-11 % z celkového obratu, což samozřejmě představuje miliardy dolarů. Hovoříme-li o inkoustových a laserových kazetách, tak nesmíme opomenout, že každá kazeta prochází na výrobní lince několika stovkami testů a vytisknou se tisíce stránek, aby se sledovala stálá kvalita produkovaných jednotek.

Existují podle vás výrazné rozdíly v kvalitě nebo trvanlivosti renovovaných tonerů oproti originálním?
Z interních i nezávislých studií vyplývá, že alternativní kazety mají většinou nižší výtěžnost (vytisknou méně stránek) než kazety originální, a to přibližně o 25 %. Poruchovost alternativních kazet je vyšší (podle Recharger Magazinu – www.rechargermag.com), u inkoustových asi 20x a u tonerových asi 10x. Naše poruchovost je maximálně 0,5 %.

Abel
Milan Mačuga, generální ředitel

Myslíte, že český trh renovací kazet je naplněn, nebo ještě je kam se rozrůstat?
Na českém trhu se prodalo v roce 2001 více než 311 000 tiskáren. To jsou u nás miliony kazet ročně jen pro tyto nové kusy. Trh (jakýkoli) nikdy nebude naplněn, protože výrobci přicházejí se stále novými druhy tiskáren a obvykle i novými druhy kazet. To je nevyčerpatelný proces.
Limitem je pouze schopnost renovační firmy držet s výrobcem krok. To může být pro mnohé časem problém. Technologie jsou čím dál složitější a „mít filipa“ dnes už nestačí.

Pozná zákazník rozdíl mezi renovovaným a nerenovovaným tonerem?
Pokud je renovace kazety provedena odborně, zákazník by neměl poznat rozdíl. Kazeta by měla tisknout stejně dlouho a stejně kvalitně. Vždyť jsou vyměněny všechny vnitřní díly - není tedy důvod, aby tiskla hůře.
Na trhu jsou ale stovky firem a firmiček, které renovují lokálně na náměstí a na počkání třeba jen desítky kazet měsíčně. Určitě je to dobře pro zákazníky, kteří spěchají. Je ale rozdíl, když někdo přenechá renovaci stroji, a je rozdíl, když „sype toner“ nebo „stříká inkoust“ ručně. Zákazník si tedy musí vybrat sám.

Kolik času a peněz přibližně investujete do vývoje?
V minulém roce jsme investovali do výzkumu a vývoje několik milionů korun. Máme vlastní oddělení výzkumu a nedávno jsme například dokončili výzkumný úkol „Renovace kazety pro tiskárnu HP-5550“. Trval dva měsíce a postavili jsme naprosto unikátní stroj na renovaci těchto kazet. Byly totiž poměrně velkým oříškem, nelze je spolehlivě vyčistit a naplnit ručně, pouze strojově.

V jakém jste vztahu k výrobcům tiskáren? Snaží se vám nějak znepříjemnit život?
Ta otázka má dvě roviny. Jednu etickou a druhou technickou. Z etické roviny je vidět, že výrobci tiskáren občas považují Českou republiku za divoký západ. Jak jinak si vysvětlit, že zavazují smluvně velké zákazníky, že nesmějí využívat renovace například po dobu záruky. Cožpak je tiskárna nebo tisková kazeta jejich majetkem? Dovedete si představit, že byste po dobu záruky jezdil s autem tankovat jenom k Shellu? To přece zákon nedovoluje.
A zákon tak překračují jak výrobci, tak i ti, kteří v podniku podepíší takovouto smlouvu. Dokonce byl vyvíjen nátlak na servisní firmy, aby neposkytovaly služby renovačním firmám. Další oblastí je podávání nepravdivých informací - například, že kazeta jde použít jen jednou nebo že zničí tiskárnu. To je naprosto lživé tvrzení. Máme za sebou 14 let existence. Už bychom neexistovali, kdybychom zákazníkům ničili tiskárny.
Druhá rovina je technická. Ano, výrobci cílevědomě hledají způsob, jak zabránit renovaci kazety. Takovým případem měla být například kazeta pro laserovou tiskárnu HP-9000, která, dle slov výrobce, měla být nerozebíratelná. Dnes je v našem výrobním programu a těší se velkému zájmu. Nalezení cesty k renovaci trvalo půl roku. Je to jen taková hra na kočku a myš. Ale nesmí překračovat zákon, a to ani u renovátora, ani u výrobce či distributora. Výrobci tiskáren permanentně sní o tom, že by se prodával pouze jejich originální spotřební materiál. A tak vymýšlejí čipy.

Armor
Michal Med, ředitel

Kolik peněz přibližně investujete do vývoje?
Za poslední čtyři roky se jedná o více než milion eur.

V jakém jste vztahu k výrobcům tiskáren? Snaží se vám nějak znepříjemnit život?
Vzhledem k tomu, že prodej spotřebních materiálů představuje nemalou část zisku výrobců tiskáren, tak se nám "znepříjemnit" život pochopitelně snaží. Nejoblíbenějším "trikem" bývá záruční politika, kdy je zákazník informován, že při použití jiného než tzv. originálního spotřebního materiálu záruka na tiskárnu zaniká.
Cartridge do novějších typů tiskáren bývají často opatřeny elektronickým čipem, který znesnadňuje provedení renovace kazety nebo výrobu nové kompatibilní kazety. Snaha o takovouto "ochranu" vlastních spotřebních materiálů je ještě patrnější v oblasti inkoustových kazet.

Jakou má podle vás renovace dlouhodobou budoucnost?
Vzhledem k tomu, že i v daleko bohatších zemích, než je ta naše, podíl renovovaných kazet oproti originálním na trhu stále roste, nedá se myslím předpokládat, že zájem zákazníků o levnější a srovnatelně kvalitní spotřební materiály poklesne. Ani v době, kdy si sami o sobě začneme myslet, že jsme vyspělá a bohatá země.

Ecotoner
Josef Mitošinka, ředitel

Pozná zákazník rozdíl mezi renovovaným a nerenovovaným tonerem?
Běžný komerční zákazník nikdy. V oblasti DTP je to diskutabilní. Obě varianty mají svoje klady i zápory. Nové málo kryjí, renovované mohou být méně lineární v jemných rastrech. Na oblast DTP ale připadá jen 5 % všech renovovaných kazet

Toner Recycling Service
Jan Řepka, ředitel

Myslíte, ze český trh renovací kazet je naplněn, nebo se ještě je kam rozrůstat?
Náš trh má v této oblasti vysoce konkurenční prostředí a je ovlivňován nabídkami jak renomovaných firem s dlouholetou tradicí, které mají zažitou již určitou kvalitu a technologii, tak firem, které vidí v renovacích “zlatý důl“ a velmi rychlý zisk.
V takovém případě již závisí na zákazníkovi, čemu dá přednost. Jestli vyšší ceně, kvalitě nebo tzv. „garážové firmě“. S tím souvisí i přesvědčení o tom, že použití renovovaných tonerů jednoznačně snižuje náklady.
Jsou subjekty jak ve statní zprávě, tak v privátním sektoru, které hlavně z hlediska snížení nákladovosti dříve nebo později pochopí, že používání renovovaných tonerových a inkoustových kazet je tou správou cestou.

Článek přinášíme ve spolupráci s časopisem Computerworld.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...