Jak se změní ceny elektroniky a v IT po vstupu do EU?

  • 39
Vstup do Evropské unie je spojen s množstvím změn, které se odrazí v cenové nabídce společností nabízejících spotřební elektroniku a výpočetní techniku. Mírné čekání se může vyplatit.
Až se v pondělí 3. května probudíme, budeme již načínat třetí den jako Evroobčané. Vedle mnoha dalších změn, se dočkáme cenového pohybu i u produktů z oblasti spotřební elektroniky a výpočetní techniky. Obchody, které se po víkendu budou poprvé otevírat, tak musejí do nové reality vstoupit s novými cenami. Ty, které běží nonstop, budou přeceňovat v noci z pátku na sobotu. Zákazník se tak v průběhu této akce může dozvědět pravou cenu nákupu až u pokladny.

Po vstupu do Evropské unie odpadne placení cel v rámci mezistátního obchodu se zeměmi v tomto společenství. Velký vliv má naše připravované členství v EU i na sazby daně z přidané hodnoty. Daňový reforma prošla v hodině dvanácté a některé firmy mohou mít s její reálnou implementací problémy. Cla a DPH jsou tak dva nejpodstatnější vlivy, které se přímo odrazí v ceně produktů po našem začlenění se do Evropské unie.

Spotřební elektronika

Vliv na ceny spotřební elektroniky bude mít především pokles 22% daně z přidané hodnoty na 19% sazbu. "Nižší DPH bude vidět hlavně u velkých výrobků. Ale průměrná cena účtenek u nás je 500 až 900 korun a tam půjde o pokles ceny tak o 15 korun," řekl pro MFDnes šéf sítě obchodů Datart Pavel Sláma.

Přesně opačný efekt však bude mít zavedení evropského cla na elektroniku dováženou z Číny. "Ceny čínských výrobků jdou ale hodně rychle dolů, takže vyšší clo možná přispěje jen ke stagnaci cen," odhaduje Sláma.“

Na druhou stranu změny cen, na které bude mít větší vliv clo než posun v DPH, budou probíhat postupně. Přesně podle toho, jak budou jednotlivé firmy doprodávat své staré zásoby. Avšak v případě, že změna či odstranění cla dopomůže ke zlevnění výrobku, budou v důsledku konkurence někteří obchodníci nuceni slevit i starší neprodané zásoby.

Nákupy v zahraničí

Zlepší se možnosti individuálního dovozu elektroniky a dalšího zboží z EU. Vedle toho, že bude zrušena platba cla, odpadne i placení DPH v České republice. Daň z přidané hodnoty bude kupující platit v zemi, kde výrobek nakoupil a kde může být nižší. Samozřejmě nebude moci žádat o vrácení tam zaplacené daně.

Nákupem v zahraničí lze přitom u určitých produktů uspořit poměrně vysoké částky, jiné výrobky ale zase mohou levnější v Česku. Vše je dáno objemem prodejů, který souvisí s velikostí trhu, kupní silou a oblíbeností značky či konkrétního výrobku. V potaz je potřeba vzít i jinou sazbu DPH.

Výpočetní technika

Stejné vlivy jako ve spotřební elektronice budou působit i na ceny počítačového hardware a software. „V IT obchodě se udávají ceny bez DPH, což je pro koncového uživatele snad poprvé v historii výhodné, protože má téměř jistotu, že se ceny HW všeobecně sníží o 3%,“ říká Martin Hurtík ze společnosti Abacus Electric, která se zabývá distribucí SW a HW. „S ohledem na běžné kolísání cen komponent však pohyb DPH o 3% prakticky nic neznamená, dlouhodobé pohyby, například u pamětí, jsou mnohem vyšší,“ dodává Hurtík. Podle něj vstup do Unie nijak neovlivní ceny většiny komponent, pouze u nevýznamného zlomku z nich se nepatrně zvýši clo.

Přesto však u některých produktů dojde k většímu cenovému posunu. „Očekává se zhruba čtrnáctiprocentní zdražení monitorů s DVI konektorem,“ uvádí Kamil Bačák z distribuční společnosti AT Computers. Podobný nárůst cen podle Bačáka můžeme také očekávat u kamer vybraných výrobců, naopak v důsledku nižšího cla budou mírně zlevňovat některé reproduktory, sluchátka, náhlavní sady a síťové prvky včetně těch bezdrátových. Nepočítá se však žádnou výraznější cenovou revolucí. U většiny dalších produktů tak dojde spíše ke kosmetickým změnám.

Software po lednovém skoku z 5% sazby na 22% DPH, má šanci mírně zlevnit, ale většina firem s tím nepočítá. Naopak se může projevit vstup do EU dalším zdražením, neboť některé firmy nabízejí speciální ceny pro trhy rozvíjejících se zemí, což již po 1.květnu bude pasé.