Jak si vedly detonátory grafických karet nVIDIA při výkonnostním srovnání?

  • 11
Na výkonu driverů závisí hratelnost moderních her. Grafické kartě dodávají šťávu právě ovladače, ale na internetu jich je nepřeberné množství. Jaké si vybrat? Obecně platí: nové ovladače, dobré ovladače, ale je tomu tak vždy?

Ovladače nebo také detonátory

Výkon moderních grafických karet závisí na programovém vybavení (ovladačích). Ty se starají o veškerou komunikaci mezi grafickou kartou a operačním systémem. Proto nejčastěji kladené otázky našich čtenářů směřují právě k výběru verzí ovladačů.

Jaké ovladače jsou ty nej…

Společnost nVIDIA, jako dlouhodobý lídr na trhu grafických karet, se o své zákazníky náležitě stará. Na internetových stránkách se můžete setkat s nepřeberným množstvím verzí ovladačů pro tyto karty. Driverům se častěji říká detonátory. Ovladače se na webu objevují každých pár dnů. Nové verze ve většině případů řeší problémy verze předchozí, ale zároveň obsahují programovou podporu pro nový software, zejména hry. Výrobci grafických karet se snaží své zákazníky hýčkat softwarovou výbavou, a proto ovladače často upravují k obrazu svému. Ovšem ve skutečnosti jde o drivery určené pro všechny grafické čipsety neboli GPU společnosti nVIDIA. Tyto detonátory jsou jen nepatrně upraveny. Liší se vzhledem instalačního programu a defaultním nastavením vlastnosti karet. U některých dražších verzí grafických karet se můžete setkat například s monitorováním teplot, voltáží nebo taktováním pamětí a jádra.

Kde lze stahovat nové verze

Oficiální detonátory pro karty nVIDIA lze nalézt na firemních stránkách společnosti. Takováto verze ovladačů je vždy důkladně prověřena a je u nich zaručen bezproblémový chod a dobrá komptabilita s operačním systémem. Společnosti musíme ovšem vytknout jednu podstatnou věc: na stránkách se nachází vždy jen poslední aktuální verze. To může v některých případech mrzet (pro vaši kartu nemusí být ta nej). Pokud budete tedy chtít najít starší verzi, poohlédněte se po specializovaných webech, jako je například Guru3D. Zde jsou umístěny všechny detonátory, co kdy byly vydány. Snadnější instalace driverů je samozřejmě zaručena ve speciálním installeru, ten se postará o celou instalaci automaticky a pomalu bez vašeho zásahu. Odstraní starou verzi a nahradí ji aktuální. U komprimovaných archivů musíte soubor rozbalit do dočasné složky. V ovládacím panelu, respektive v ikoně systému, vyberte záložku Správce zařízení a najeďte na položku Grafické adaptéry. Na záložce ovladač zvolte tlačítko aktualizovat ovladač a postupujte dle pokynů dále uvedených. Po instalaci nových detonátorů je zapotřebí jeden restart operačního systému. Pokud nenastaly nějaké problémy, vše poběží tak, jak má. Po natáhnutí operačního systému si musíte upravit nastavení rozlišení adaptéru a jeho barev.

A co ten výkon?

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, verzí detonátorů je nepřeberné množství, ale které si vybrat? My jsme srovnali posledních sedm verzí. Z nich je jedna oficiální a tři WHQL certifikované společností Microsoft.

V době uzávěrky článku se objevily nové detonátory verze 30.82 (Win9x a Win2K/XP )

30.30 neoficiální
29.80 WHQL certifikované
29.42 WHQL certifikované
29.40 neoficiální
29.20 neoficiální
28.90 oficiální
28.32 WHQL certifikované

Není asi žádným tajemstvím, že co jiná hra, to jiné nároky na grafickou kartu. Samozřejmostí jsou potom různé výsledky pro odlišné verze ovladačů. Testy tedy probíhaly na pěti, v současné době nejrozšířenějších, benchmarcích. Ve skutečnosti jde vlastně jen o jeden testovací program a šest her. Ale proč testovat na syntetických programech, jako je 3Dmark 20001 SE, když existuje nepřeberné množství her, kde lze výkon otestovat s daleko lepší reálností? Mezi tyto programy patří následující hry: Comanche4, Serious Sam 2, Jedi Outcast, Quake 3.

Testovací sestava:

Základní deska: Asus A7V133
Procesor: Athlon 1200 MHz (9.0x133)
Paměť: 512 MB DDR SDRAM (Infineon)
Grafická karta: Gainward GeForce 4 Ti4600 (128 MB DDR-RAM)

Verze ovladačů: 28.32 až 30.30

Operační systém: Windows XP Professional
Ovladače motherboardu: via 4-in-1 4.40(a)

Testy:

3Dmark 2001 SE

Testy - Benchmarky

Všimněte si, že v 3Dmarku 2001 SE zaostala oficiální verze 28.32, vydaná společností nVIDIA, o 100 bodů za druhou nejhorší, kterou byla 29.82.

Comanche 4

Testy - Benchmarky

V tomto testu byly rozdíly jednotlivých verzí minimální, ovladače byly prakticky vyrovnané. V testech se projevil slabý výkon procesoru, který udával výsledek.

Serious Sam 2

Testy - Benchmarky

Opět propadly detonátory verze 28.32. Nejde tedy jen o výpadek v 3Dmarku 2001 SE.

Jedi Outcast

Testy - Benchmarky

Naopak v tomto testu byly detonátory s označením 28.32 nejlepší, i když jen o prsa.

Quake 3

Testy - Benchmarky

Velmi vysoká vyrovnanost byla zaznamenána i u jednoho z nejstarších benchmarků nesmrtelného Quake 3, zdravíme Miru Brože.

Průměr z nesyntetických testů

Testy - Benchmarky

I když se zdá, že ovladače 28.32 propadaly ve většině testů, v závěrečném průměrovém srovnání všech testů vyšly suverénně nejlépe.

Dva testy demonstrující výkon antialiasingu

Testy - Benchmarky

Testy - Benchmarky

Předností detonátorů nové pětkové řady, mezi které se řadí verze 30.30, měl být, dle informací společností nVIDIA, především velký nárůst zejména antialisingu. Proto byly provedeny speciálně dva testy s tímto zaměřením. Ovšem - jak je vidět - žádný větší výkon se nepotvrdil. Verze 30.30 není zatím oficiální, a proto lze čekat, že nárůst bude znatelnější až u příští, právě antialisingové verze.

Závěr

Které si teda vybrat? Všeobecně lze říci, že novější ovladače budou mít lepší podporu v nově uvedených hrách a tudíž i větší výkon, ovšem, jak je patrno z testů, ne vždy tomu tak může být. Každá grafická karta se chová trochu specificky, samozřejmě v závislosti na dalších komponentách použité v počítači. Proto tedy nezbývá než otestovat verze na vašem počítači a vybrat si tu nej…

Zdroj: PC-EXTREME