Jak si vedou v testech revoluční větráky T.M.D.?

Před několika měsíci uvedla na trh společnost Y.S.Tech větráky s výjimečnou koncepcí. Od klasické konstrukce se liší především tím, že jejich motor není uložen centrálně, ale po obvodu vrtule. Dnes se k těmto větrákům vrátíme. Lhala reklama, nebo jsou T.M.D. větráky opravdu tak dobré?

Poté co se objevily první chladiče s prototypy větráků T.M.D. na výstavě COMPUTEX, zvedla se vlna zájmu o tento nový druh chladičů. Neobvyklá konstrukce ihned slibovala několik zřejmých výhod, ale zároveň dávala tušit určitá úskalí a problémy, kterými klasické větráky netrpí. Nakonec se ukázaly některé předpoklady jako mylné, jiné se naopak potvrdily.


Jedním z prvních výrobců, který se rozhodl použít větráky typu T.M.D, je společnost Swiftech. Své chladiče MCX4000 vyrábí ve dvou verzích: OEM s klasickým chladičem Delta (MCX4000-B), nebo "normální" verzi opatřenou větrákem T.M.D (Tip Magnetic Drive fan) od YS Tech Corporation.

Při použití větráku T.M.D slibuje výrobce vynikající efektivitu chlazení v porovnání s klasickými větráčky a to díky zvýšení průtoku vzduchu kolem středu větráku. 

To se hodí zejména pro design heatsinků, jaké používá právě Swiftech. Z obrázků je patrné, že pro heatsinky zbavené klasického žebrování, avšak opatřené piny, jsou T.M.D větráky ideální. V takovém případě se vzduch dostává i k místu, kde je chladič nejvíce zahříván - do centrální části heatsinku.

Chlazení by tedy mělo být mnohem účinnější a výrobce dále tvrdí, že je to možné bez zvýšení hladiny hluku vydávaného rychle rotující vrtulí. To je zejména v dnešní době pro řadu zákazníků velmi lákavé.

 

Chladič osazen větrákem T.M.D

Heatsink Swiftech MCX4000



Konstrukce samotného pasivu chladiče je hybridní. Spodní část (tak zvaná základna) je celá z mědi a druhou část tvoří do ní zasazené piny opatřené vruby (závitem, chcete-li). Piny zde nahrazují klasické žebrování, známé z konstrukčně více konzervativních chladičů. Pro rychlejší odvod tepla od procesoru je základna masivní a se zvětšeným profilem.

 

Kromě zmíněných výhod a neotřelé konstrukce mají chladiče Swiftech i svoje nevýhody. Komplikované je například uchycení k základní desce pomocí čtyř šroubků - na druhou stranu jde o velmi bezpečné uchycení, u kterého je téměř vyloučeno, že by se chladič uvolnil.


Příznivá není ani cena, pohybující se okolo 50 dolarů za kus a hmotnost vyšší jak 600 gramů.

Technické parametry:

  • Rozměry: 74 x 74 x 15 mm
  • Voltáž: 12 V
  • Spotřeba: 3.54W
  • Rychlost otáčení vrtule: 5800 ot/min
  • Průtok vzduchu: 36.8 CFM
  • Max. hladina hluku: 39.0 dB

V názorech na nové větráky se laická veřejnost rozdělila na dva tábory. Ačkoliv jedni spatřovali v nových chladičích přínos, ostatní ihned vznesli několik skeptických námitek.

 

Názory skeptiků na větráky T.M.D:

  • Motor nebude dostatečně odstíněn
  • Odstředivé síly budou vzhledem k vnějšímu prstenci příliš vysoké a životnost větráku malá
  • Hluk vydávaný větrákem bude stejný, nebo dokonce ještě větší, než u srovnatelných klasických větráků
  • Přínos ve zvýšení účinnosti chlazení bude malý, nebo vůbec žádný

Uchycení k motherboardu

Základna s povrchovou úpravou

Žebra tvořená z kolíků

 

Podle prvních testů se názory skeptiků nepotvrdily (zatím). Životnost prověří teprve dlouhodobé užívání a rovněž přínos ve zvýšení účinnosti chlazení se opírají o prvotní recenze.

V nich si ale vede novinka Swiftechu v kombinaci s T.M.D. nadmíru dobře. Nedávné srovnání s chladičem Thermaltake Volcano 7+ dopadlo lépe pro Swiftech, ačkoliv Volcano 7+ je celoměděný chladič, jeho vrtule se otáčí rychlostí 6000 ot/min a průtok vzduchu je až 49 CFM. Přitom Volcano dělá čest svému jménu - hladina hluku se pohybuje až na neúnosných 47 db. Můžeme se tedy domnívat, že větráky T.M.D. před sebou mají zářivou budoucnost a klasickým chladičům už ani vysokootáčkové ventilátory k lepším výkonům nepomohou.

Na finální resumé si ale ještě budeme muset nějakou chvíli počkat.
 

Volcano 7 + (bok)

Základna Volcano 7+

Volcano 7+ (koso)