Jak vybrat DVD přehrávač šitý na míru?

  • 57
Volba DVD přehrávače není nic jednoduchého. Přijde-li neznalý zákazník do obchodu, nezřídkakdy si odnese model, co nejde na odbyt, či nejdražší produkt. Rozhodně ne však přehrávač, který by opravdu využil. Podle čeho tedy vybírat?

Videokazety jsou již pomalu za zenitem a také přehrávače se už neprodávají tak, jak tomu bylo v letech minulých. Rekordéry ještě zcela mimo hru nejsou - občas se hodí z televize něco nahrát. To umožňují sice také DVD rekordéry, jejich čas však teprve přijde.
Nicméně doba jde kupředu a mnoho diváků se nechce spokojit s nekvalitními nahrávkami VHS kazet, a tak stále častěji sahají po DVD discích a jejich přehrávačích. Těch je na trhu velmi mnoho a na první pohled se liší hlavně cenou - přehrávač lze sehnat od třech tisíc za nejlevnější, 20 tisíc za "střední" třídu a ještě vyšší částky za luxusní modely.
Jaký přehrávač bude právě pro vás, abyste nemuseli zbytečně vyhazovat tisíce za něco, co nepotřebujete? Na tuto otázku se vám bude snažit odpovědět tento článek.

Všechno se odvíjí od ceny

Jak již bylo napsáno, asi hlavním kritériem výběru DVD přehrávače bude jeho cena. Ta je limitující.
Praxe potvrzuje, že divák, který pořizuje DVD pouze k televizi a neplánuje jej jako součást domácího kina (tzn. že si vystačí s reprem z TV, bez zesilovače adt.), sáhne po modelech z levnější cenové kategorie.

Co by měl umět nejlevnější DVD přehrávač?

Mezi modely levnější cenové skupiny patří asi většina přehrávačů. Od nich může majitel očekávat dobrou službu týkající se přehrání DVD, ovšem těžko se dočká podpory dekodéru (kódování DTS, Dolby Digital, MPEG X). Dekodér poslouží k převedení zvukového signálu. Nejlevnější přístroje mají pouze stereo výstup. K reprodukci prostorového zvuku je třeba dokoupit externí dekodér, který dokáže zpracovat signál z digitálního výstupu - koaxiálního nebo optického.

DVD

Takový low-end může dobře posloužit rovněž jako CD přehrávač. Většina DVD přehrávačů zvládne přehrání i MP3 skladeb. Výhodou neznačkových přehrávačů, které se dají pořídit již od tří tisíc, je jejich schopnost přečíst DVD i z jiných regionů (výrobci DVD se snaží zabránit jejich dovozu, a tak je praxe taková, že disk z USA se nepřehraje v Evropě a naopak).

Samozřejmostí každého DVD přehrávače je dálkový ovladač. I u nejlevnějších modelů by neměl chybět český návod a samozřejmě záruka, nyní již dvouletá.

Standardem je možnost volby jazyka pro komunikaci s přístrojem - pokud uživatel nedisponuje cizojazyčnými znalostmi, měl by požadovat podporu češtiny.

Bude-li cena přehrávače nižší než tři tisíce a prodejce se bude ostýchat dát záruku, raději ruce pryč. Chce-li zákazník přesto ušetřit a DVD za pár tisíc má v plánu zakoupit, měl by raději sáhnout po DVD-ROM mechanice. Ta sice bude v počítači, ale splní stejnou službu jako stolní DVD přehrávač. Přehrávání sice nebude tak komfortní, i výstup z počítače lze však připojit k TV...

Cena DVD přehrávače bude růst asi nejvíce s množstvím dekodérů. Dražší DVD playery se vyplatí samozřejmě pouze tehdy, vlastní-li divák odpovídající zvukovou aparaturu.

Střední cenová...

Přehrávače s dekodérem se dají sehnat zhruba od sedmi tisíc korun. Takový model zvládá Dolby Digital, které má snad každý film nahraný na DVD. Pokročilejší zvuk než Dolby Digital, který je označován také jako AC3, má formát DTS (Digital Theatre System). DTS dekodér zvládá až 4x větší datový tok než Dolby Digital a v této cenové kategorii jej lze také nalézt.

DVD

Dražší přehrávače zvládají také přehrávání dalších "alternativních" formátů. Mezi ně patří SACD (Super Audio CD), které se hudební labely snaží protlačit a nahradit jím současný audio CD formát, především z důvodu obtížnějšího kopírování. Zda se jim to podaří či ne, je otázkou, avšak některá CD v tomto formátu využívajícím vícekanálový zvuk nahrána jsou. Pokud již někdo uvažuje o přehrávači s dekodérem pro lepší požitek ze zvuku, nebude od věci kupovat přehrávač SACD podporující.

Ještě dražší DVD přehrávače obsahují changer a podobně jako u hudební věže lze mít v zařízení několik disků. Za to se však platí, a nikoliv málo.

Další možnosti - DVD a HDD rekordéry

Výrobci myslí i na takové zákazníky, kteří hodlají v době své nepřítomnosti pořady z televize archivovat, ale video již odstavili. V takovém případě existují vesměs dvě možnosti - buď pořídit DVD rekordér, zvládající zápis na DVD, nebo přehrávač s integrovaným pevným diskem.

DVD

DVD rekordéry se ještě naplno neprosadily především kvůli stále relativně vysoké ceně, 15 tisíc a výše je ještě trochu moc. Cena těchto zařízení však každým rokem klesá, a pokud se dostane pod hranici deseti tisíc, jistě si rekordér najde cestu do mnoha domácností, kde nahradí dosluhující video. DVD rekordérům se budeme v samostatném článku věnovat někdy jindy, stejně jako dalším součástem domácího kina.

Diskové DVD rekordéry se liší tím, že neumožňují zápis na DVD, ale zvládají ukládání dat na pevný disk. Model se 40GB pevným diskem, který pojme hodiny kvalitního záznamu, se dá pořídit za cenu od zhruba 17 tisíc s daní.

DVD

Výrobci myslí i na zákazníka, který požaduje obě předchozí možnosti - zápis na DVD i pevný disk. I takové přehrávače existují, jejich cena ovšem není nikterak lidová, zařízení stojí 30 a více tisíc korun.

Na český trh se již dostávají první DivX stolní přehrávače. Kromě DVD disků dokáží přehrát i film v DivX formátu. Protože je cena takovéhoto přehrávače poměrně vysoká, je v případě zájmu o koupi nutné dbát na to, jakou verzi kodeku přístroj podporuje, případně požadovat takový produkt, který disponuje možností upgradu firmwaru.

Co takhle komplet?

Uvažuje-li potenciální kupec o dražším DVD přehrávači a zároveň plánuje koupi kvalitnějšího ozvučení, případně rovněž zesilovače, vyplatí se věnovat pozornost základním domácím sestavám. Za cenu od deseti tisíc se dá sehnat komplet: kvalitní DVD přehrávač, zesilovač s vestavěnými dekodéry (DTS, AC3, Dolby Pro Logic) a repro 5+1. Taková sestava již postačí běžnému divákovi ke slušnému filmovému prožitku.
Výhodou sestavy je hlavně cena - v případě nákupu jednotlivých součástí zaplatí zákazník mnohem více, než když kupuje všechny produkty dohromady. Další výhodou je kompatibilita zařízení.

DVD

Se zvyšující se cenou samozřejmě stoupá filmový prožitek. Kdo hodlá investovat desetitisíce do přehrávače a reprosoustavy, určitě zvolí televizor s plochou obrazovkou, či dokonce stále levnější plazmu (cena přes 100 tisíc korun ovšem stále činí tento produkt poněkud nedostupným většině filmových fandů). Náhradou za TV může být projektor.

Do prodejny je dobré jít najisto

Z praxe je ověřeno, že pokud přijde potenciální kupec do prodejny nerozhodnut, vyškolený prodejce mu v lepším případě dá kvalitní výklad o přednostech dražších přehrávačů. Ovšem také jej natolik přesvědčí, že si domů ponese přístroj o mnoho dražší, než původně plánoval.
Většinou až doma většinou majitel nového přehrávače zjistí, že všechny funkce jsou sice hezké, ale třeba je ani nevyužije. Navíc se může stát, že šikovný obchodník kupujícímu nenásilně vnutí novou televizi, pokud je ta jeho "stará", doporučí ozvučení, které je přehnaně drahé... Nejednomu nakupujícímu se něco podobného přihodilo - nerozhodnut do prodejny by měl vstupovat asi jen ten, komu na nějakém tisíci nezáleží. Psychologie prodavačů elektroniky bývá zvláště ve velkých řetězcích hodně propracovaná, a tak se vyplatí jít najisto a před nákupem se raději poradit se známými či v diskuzních fórech.

Související odkazy: