Jak vybrat kvalitní počítačovou myš. Nepodceňujte hlodavce

Bezdrátová, s ocáskem, optická, laserová, jednoduchá, multifunkční ... vyberte si myšku podle svého gusta. Poradíme jakou.

Vyberte si počítačovou myšku | foto: SXC.hu

Myš patří mezi nejlevnější a nejběžnější počítačové periferie, ale její výběr se nevyplácí podceňovat. Ergonomie, technologie snímače pohybu, speciální funkční výbava - to jsou jen příklady parametrů, které mohou práci s počítačem příjemně usnadnit, nebo také zle komplikovat.

Jak vybrat myšku?

Podívejme se nyní na několik zajímavých počítačových hlodavců, které byste při výběru mohli vzít do úvahy. Nejdříve si však povězme několik dobrých rad k výběru.

Myš - je barva důležitá?

Pro nikoho jistě nebude překvapením, že cena většinou odpovídá kvalitě, respektive kvalita ceně. Na druhou stranu je cenový rozdíl mezi kvalitní a průměrnou počítačovou myší jen pár set korun, zatímco mezi - dejme tomu - průměrnou a kvalitní základní deskou či grafickou kartou, jsou tisíce. Je nutné si tedy uvědomit, že investice 1500 korun do kvalitní počítačové myši se sice může zdát jako zbytečný luxus, ale kdo jednou vyzkoušel, chápe a již nechce jinak.

Přeci jen, patnáct stovek je více než přijatelná cena, navíc myš neměníme každý měsíc a zdaleka tak rychle nestárne a neztrácí na hodnotě, jako je tomu například u grafických karet. Okrádat se tedy o pohodlí, rychlost, ergonomii a kvalitu? Proč??

Při výběru počítačové myši se zaměřte na několik oblastí:

1) Myš vám musí padnout do ruky, více práce a příjemněji uděláte s myší, která vám přesně sedne. Bohužel při nákupech máte málokdy možnost si myš předem osahat. V zásadě však existují jen tři velikosti (malé, střední, velké) a dvě provedení (ergonomická, tedy přesně do ruky a souměrná). Zkontrolujte použitelnost a dosažitelnost všech tlačítek, stejně jako fungování kolečka, jehož charakteristika chodu bývá u každého výrobce odlišná.

Ergonomie myši

2) Hodnota DPI je nejčastější udávanou hodnotou u myši – je to údaj, který určuje jemnost snímání senzoru (vyjadřuje počet obrazových bodů (pixelů), které se vejdou do délky jednoho palce). Typicky se dnes objevují senzory s rozlišením 400, 800, 1200, 1600, 1800, 2000, 2400 a 3200DPI. Bohužel vysoká hodnota DPI nezaručuje kvalitní a přesný senzor.

3) S DPI úzce souvisí používané senzory myší. Dnes se užívá třech typů. Optický (dioda svítí ve viditelném spektru), laserový (nesvítí ve viditelném spektru) a infra (také nesvítí ve viditelném spektru). Samozřejmě stále ještě můžeme narazit na kuličkovou myš, ale to je spíše archaizmus.

Nejvyšší rozlišení, tedy hodnoty DPI, nabízejí laserové senzory, které mají výhodu funkce i na lesklých površích. Bohužel laserový senzor i přes vysokou DPI zaostává v přesnosti a lze ho celkem snadno ,,utrhnout“ - kurzor tak poskočí, aniž byste to zamýšleli.

Myš Logitech MX-Revolution
 
Starším je optický senzor, ke kterému se po nedávném boomu právě laserových senzorů někteří výrobci opět navracejí. Proč? Optický senzor i přes nízké DPI je u kvalitních optických myší lepší, než nejkvalitnější laserový. Je přesnější. Kvalitní myši s optickými senzory mají DPI 1200-1600-1800. Posledním jmenovaným a nejnovějším je Infra senzor. Ten je však defacto právě návratem k optickým senzorům.

4) Při výběru se tak nesoustřeďte jen na DPI, kdy u laserových senzorů často neznamená, že 3200DPI je lepší než 1200DPI na kvalitní optice. DPI je bohužel nic neříkající hodnota, jako Watty u počítačového zdroje. U počítačových myší je velmi důležitá odezva, která je udávána v ms, nebo jinak v Hz. Bohužel právě u odezvy mnoho výrobců lže a to tak, že hodně. Jen málokterá myš dosahuje odezvy 1ms i přesto, že výrobci to tvrdí snad u každé druhé myši.

Za dobrou hodnotu lze považovat 500-1000Hz, tedy 2-1ms. Z dalších hodnot je důležité zrychlení, kvalitní je například 60 palců při 15G. Méně podstatná je rychlost snímání udávaná ve frame za sekundu nebo v megapixelech, tyto hodnoty snad na všech myších dosahují dostatečných hodnot.

Myš Logitech G7
 
5) Všechny bezdrátové myši bohužel kvalitou senzorů za drátovými pokulhávají, což je dáno nutností šetřit energii. Jedinou výjimkou je herní myš Logitech G7, která jede naplno, avšak výdrž na baterii je něco kolem 4 hodin – to jen tak pro představu.

Bezdrátové myši tedy nejsou pro každého a pokud se od PC s myší nevzdalujete, pak kvalitní drátové myši nabízejí více. Mají dostatečně dlouhý kabel s délkou běžně kolem 2m. 

6) Nezapomeňte, že ke kvalitní myši patří i kvalitní podložka s kvalitní područkou.

 Historie: 40 let počítačové myši


Dnešní podoba počítačové myši se od úplně první, která byla představena v roce 1968, příliš neliší. Samozřejmě vývoj ubíhá a tak se již liší použité materiály, senzory apod. Samotný princip a tvary však zůstávají. Ostatně porovnejte sami:

Historická dřevěná myš
 
Historie počítačové myši je historií firmy Microsoft. Ačkoli počítačová myš není vynálezem firmy Microsoft, byl to právě Microsoft, který uvedl počítačovou myš na trh k běžným uživatelům. Stalo se tak v roce 1983.

O deset let později, v roce 1993, přišel Microsoft s ergonomicky tvarovanou myší, tak jak je známe dnes. V roce 1996 se poprvé objevilo rolovací kolečko, které přineslo opravdu novou dimenzi ovládání počítačových programů, bez onoho magického kolečka si dnes neumíme počítačovou myš ani představit.

Vůbec ono kolečko se stalo jedním z největších úspěchů firmy Microsoft na poli hardwaru. V roce 1999 se udála největší revoluce u počítačové myši, kdy kulička byla nahrazena optickým senzorem a tedy první opravdu použitelná optická myš byla na světě. Těžko se tomu věří, že je to teprve 8 let a na kuličkovou myš si dnes takřka nikdo nevzpomene, i když někteří ji zase používají dodnes. 

V roce 2002 se objevila první dostupná bezdrátová myš s rozhraním Bluetooth. Pokud se o historii, fungování a druzích počítačové myši chcete dozvědět více, doporučujeme následující článek

ČLÁNEK: Počítačová myš a podložky – Historie,funkce a výběr 


Tipy na hlodavce

Výběr na trhu je v současné době více než bohatý. Nelze říci, že by převládaly bezdrátové či drátové myši. Bezdrátové myši, až na malé výjimky, mají vždy předlohu v drátových myších, takže co do designu se neliší. Dnes se zaměříme na nejzajímavější hlodavce s ocáskem ve třech cenových kategoriích …

Razer DeathAdder Nova Blue

Jedna z nejnovějších počítačových myší na trhu. Jediná myš využívající pokročilý 3G Infra senzor, který ji při DPI 1800 dává neuvěřitelnou odezvu 1ms a méně a co do přesnosti a projevů senzoru těžko hledá konkurenci. Povedený a funkční design, vysoká kvalita zpracování, decentní vypínatelné podsvětlení. To vše dělá z této myši absolutní špičku na trhu.


Hodnocení: 94/100.
TEST: Razer DeathAdder – Infra-myší dokonalost!

Myš Razer DeathAdder Nova Blue

Microsoft (Razer) Habu

Ve spolupráci firem Microsoft a Razer vznikla špičková myš s názvem Habu. Co do tvaru je podobná mladšímu DeathAdderu. Habu však má jiné provedení a laserový senzor. Ze všech myší osazených laserovým senzorem je jediná, která skutečně slibovanou hodnotu odezvy 1ms skoro splní. Přesností senzoru nemá mezi ostatními laserovými myšmi konkurenci. Zajímavostí je měnitelný boční panel s přídavnými tlačítky dle potřeb uživatele. Výrazné modré podsvětlení lze rovněž deaktivovat. Kvalitní provedení, zajímavý design a chytrá ergonomie ji řadí ke špičce na trhu.


Hodnocení: 91/100. 
TEST: Microsoft Razer Habu: dokonalá myš?   

Myš Microsoft (Razer) Habu

Razer Krait

Malá optická myš je ukázka souměrného designu, který je vhodný jak pro leváky, tak pro praváky. Velikostně se jedná o středně malou optickou myš. Povedený design a velmi kvalitní a přesný optický senzor strká do kapsy mnohem dražší laserové myši. To vše za přijatelnou cenu necelých 900 korun s DPH.


Hodnocení: 87/100.
TEST: Razer Krait – optika lepší než laser? 

Myš Razer Krait

Genius Laser Navigator 535

Počítačová myš s funkcionalistickým vzhledem. Kvalitou senzoru na dražší myši nestačí, avšak právě cena pod 800 korun s DPH je hlavním lákadlem na tuto zajímavou a kvalitně zpracovanou myš. Opět ukázka různorodosti trhu – myš má jinou ergonomii i držení než předcházející představené myši. Za přijatelnou cenu nabízí odpovídající vlastnosti, kvalitu i fungování ovladačů.


Hodnocení magazínu ddworld: 81/100.
TEST: Genius Laser Navigator 535 – Ještěrka v akci 

Myš Genius Laser Navigator 535

A4Tech X750F

Levná myš s parametry dražších. Největší zásluhu na tom má laserový senzor, který ve stejné kvalitě nalezneme i na mnohem dražších myších od renomovaných výrobců. Ani zpracování myši není špatné, ba naopak. Zajímavou funkcí je speciální tlačítko pro více kliknutí na jedno stisknutí. Myš zaostává v kvalitě ovladačů a provedení kabelu. Cena 460 korun s DPH ji však řadí na pozici drtiče veškeré konkurence. Žádná jiná myš nenabízí v cenové kategorii kolem 500 korun to, co tento A4Tech. Dělá se ve dvou slušivých provedeních.


Hodnocení magazínu ddworld: 80/100.
TEST: A4Tech X750F – Bezkonkurenční laserová myš? 


Myš A4Tech X750F


Samozřejmě trh je mnohem bohatší a neustále přicházejí nové modely. Proto se v blízké budoucnosti v některém z dalších článků podíváme na ostatní zajímavé modely a jejich testy. Nebudou chybět modely ze všech cenových kategorií a samozřejmě pozornost bude věnována i bezdrátovým modelům. Přejeme vám šťastný výběr a nezapomeňte, že kvalitní práci u počítače kvalitní počítačová myš přinese.

Autor je šéfredaktorem magazínu Digital Doom´s Digiworld

Autor:
Témata: DPI, Microsoft
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...