Jak vytvořit MP3 soubory z audio CD - grabování

V dalším díle našeho seriálu návodů z oblasti MP3 si ukážeme jak snadno získat .WAV soubory z audio CD pro komprimaci do formátu MP3.
V předchozím článku jsme se zabývali nahráváním zvuku do počítače. Při převodu zvuku z analogové do číslicové formy přes zvukovou kartu však vždy dochází ke ztrátám a zkreslení. Nejlepší je vyhnout se této fázi a použít zvuková data již profesionálně digitalizovaná. Nejčastějším, nejkvalitnějším a zatím jediným běžně dostupným digitálním zdrojem pro tvorbu MP3 souborů se proto stalo zvukové CD, které načte počítačová jednotka CD-ROM. Digitálnímu kopírování (čili extrakci) zvukových dat z CD se běžně říká grabování. Kromě CD-ROM jednotky (případně jednotky DVD-ROM), která je dnes standardní součástí počítačů, k němu nepotřebujeme žádný zvláštní hardware ani zvukovou kartu. Digitální extrakci zvukových dat z CD vykonává program označovaný jako CD grabber (nebo též CD ripper). Program dokáže jednotlivé zvukové stopy CD uložit digitálně do počítače jako WAV soubory. Za nejlepší program tohoto typu je považován Audiograbber. K oblíbeným grabberům patří též WinDAC či Easy CD Extractor.

Velké oblibě se dnes těší programy, které spojují více funkcí dohromady a vytváří z CD rovnou MP3 soubory. Pokud dáváte přednost co nejjednoduššímu postupu, budou pro vás tyto programy ideální. U těchto programů stačí vložit CD do mechaniky a ostatní již provede program. Znamenitým programem tohoto typu je MusicMatch Jukebox, který je i přehrávačem MP3 s řadou dalších funkcí, nebo populární Audio Catalyst, který vznikl spojením Audiograbberu s MP3 kodérem firmy Xing Tech. Oba programy jsou rychlé a dostatečně kvalitní.

Klasickým způsobem vytváření MP3 zůstává dvoufázové použití samostatných CD grabberů a samostatných MP3 kodérů. I zde však autoři programů vycházejí vstříc touze uživatelů po jednoduchosti a rychlosti tvorby "empétrojek". Pomocí pluginů, interních kodeků či ve spolupráci s externími kodéry umožňují z "nagrabovaných" WAV souborů přímo komprimovat MP3 soubory.

MP3 v Audiograbberu

Konkrétní postup kopírování CD je u všech grabberů obdobný. Jako příklad jsme zvolili program Audiograbber. Vložíme-li CD do jednotky počítače, zobrazí se v okně Audiograbberu zvukové stopy CD s údaji o délce a odpovídající velikosti výsledných zvukových souborů WAV. Rozhodneme-li se kopírovat pouze některé skladby, zaškrtneme vybrané stopy myší. Údaje o místě potřebném pro uložení zvukových souborů a o celkovém volném místě na pevném disku jsou zobrazeny ve spodní liště okna.

Audiograbber

Je-li váš počítač připojen k Internetu, můžete využít internetové databáze zvukových kompaktních disků CDDB. S její pomocí se automaticky zobrazí údaje o CD a o jednotlivých skladbách a označí se jimi vzniklé soubory. Jinak jsou soubory označeny jen pořadovými čísly a musíte je sami ručně pojmenovat. Údaje se mohou uložit do WAV souborů a při pozdějším kódování se přímo zapíšou do MP3 souborů jako tzv. ID3 tag. Program také využívá údaje o kompaktech uložené v databázi přehrávače CD, který je součástí Windows (ukládají se do souboru cdplayer.ini v adresáři Windows).

Vybrané skladby zkopírujeme na pevný disk kliknutím na příkaz "Grab!". Rychlost celého procesu grabování závisí na schopnostech vaší jednotky CD-ROM. Výsledkem jsou soubory WAV uložené v adresáři, který si můžete určit v nastavení programu. V případě, že mícháte skladby z více CD, je vhodné využít funkci normalizace, která upravuje všechny soubory na stejnou úroveň hlasitosti. Můžete ji provádět automaticky již při kopírování nebo později se vzniklými WAV soubory.

Grabování

Velkou výhodou Audiograbberu je možnost kontroly vytvořených souborů pomocí průběžně počítaného kontrolního součtu (CRC), který se vždy zobrazí po vytvoření WAV souborů. Navíc je k dispozici test, při němž se pouze počítá kontrolní součet a "wavy" se nevytvářejí. Prostým porovnáním kontrolního součtu u jedné skladby zjistíme zda jsou data shodná.

Po zkopírování

V případě, že se čísla liší, je v souboru odchylka, která se může projevit praskáním při přehrání. Danou zvukovou stopu proto kopírujeme znovu, až získáme soubor se stejnou hodnotou kontrolního součtu. Jistotu získáte porovnáním dvou digitálních kopií jedné skladby funkcí "Compare". V případě odchylky se zobrazí přesně místo, v němž se soubory liší. Můžete je přezkoušet poslechem nebo v některém editoru zvukových souborů, kde jsou takové chyby většinou na první pohled viditelné.

Porovnání souborů

Pokud se chyby projevují příliš často, je třeba nastavit nižší rychlost CD-ROM (DAE speed) nebo vybrat jiný způsob grabování (Rip Method). Nejlepším způsobem, jak se dobrat kvalitních výsledků, je praktické zkoušení a prostudování manuálu či nápovědy ke grabberu. V případě, že máte smůlu a vlastníte starší CD-ROM mechaniku, která digitální kopírování vůbec neumožňuje, můžete ukládat CD do počítače i analogově přes zvukovou kartu jako při běžném přehrávání kompaktů v počítači. Tím odpadají výhody digitální kopie a kvalita výsledných souborů je nižší, proto je vhodné v takovém případě investovat do nové jednotky CD-ROM

Možnosti nastavení

Je třeba upozornit na nároky, které grabování klade na počítačový hardware, kromě jednotky CD-ROM zejména na rychlost pevného disku. Nedoporučujeme proto během kopírování provozovat na počítači jiné programy, protože výsledkem krátkodobých přerušení procesu grabování může být nepříjemné praskání ve výsledném zvukovém souboru. Problémy digitálního kopírování CD se podrobněji zabýváme v samostatném článku. O tom, jak ze získaných souborů WAV vytvořit MP3, si povíme v dalším pokračování našeho seriálu.