Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak zachránit data z poškozeného CD či DVD

Jednou z hlavních výhod CD a DVD je kromě jejich vysoké kapacity a nízké ceny i poměrně slušná odolnost proti mechanickému poškození. Optické disky sice snesou trochu ostřejší zacházení, přesto nevydrží zdaleka všechno.

Poškození, kvůli kterým se disk stane nečitelným, můžeme rozdělit v zásadě na tři druhy. Může se jednat o mechanické poškození (poškrábání), vadu média (tzv. koroze záznamové vrstvy) nebo chybu při vypalování.

Rozeberme si postupně tyto tři uvedené závady CD a DVD disků a nástroje, se kterými můžeme data z částečně poškozených disků zachránit. Poškození disků způsobené vystavením médií intenzivnímu působení slunečním paprskům a změnám teplot (oxidace záznamové vrstvy), protentokrát vynechejme. Lze mu totiž snadno předejít vhodným a nijak náročným uskladněním disků.

Nebezpečné škrábance

I když třeba zacházíte se svými disky „v rukavičkách“, drobnému poškození povrchu CD a DVD se při častém přehrávání neubráníte. Rozsáhlému poškození se můžete vyhnout používáním krabiček, nebo třeba tím, že nebudete pokládat disky záznamovou stranou na stůl. Náchylná na poškrábání je ovšem nejen záznamová vrstva. Zejména u laciných, tzv. „blank“, médií, která nemají z „popisovací“ strany ještě další krycí vrstvu dochází velmi často k přímému poškození záznamové vrstvy – taková poškození jsou nenapravitelná.

Při návrhu technologie optických disků se pochopitelně s možností poškození záznamové vrstvy počítalo. Proto je určitá část z každého sektoru na disku obsazena tzv. paritními bajty, pomocí kterých se rekonstruuje poškozená oblast uložených dat. Poškodit se samozřejmě mohou i partiní bajty, proto jsou rozmístěny v rámci sektorů takový způsobem, aby k neobnovitelnosti dat docházelo jen při rozsáhlejším poškození povrchu disku. U DVD se používá technologie tzv. opravných bloků, která zajišťuje lepší ochranu disků a přitom má menší nároky na místo na disku.

I z velmi obecného popisu samoopravné technologie optických disků je jasné, že běžné škrábance nejsou pro CD a DVD největším nebezpečím. Drobná poškození nemusí pro kvalitní čtecí mechaniku znamenat žádný problém.

Zkorodovaná kolečka

Další velmi časté poškození disků vzniká při nedokonalém nanesení vrstvy laku na polykarbonátovou placku disku. Jestliže není lak na okrajích dobře utěsněný, dostane se pod něj vzduch a „odfoukne“ záznamovou vrstvu. V případě DVD dochází k tomuto typu poškození v případě nedokonalého slepení dvou polykarbonátových placek, které tvoří DVD. Do této kategorie poškození můžeme zařadit i ostatní mechanická poškození disků vzniklá při výrobě, která není možné vidět a která se neprojeví při vypalování. V případě těchto poškození vám paritní byty moc nepomohou, je třeba použít kvalitní čtecí mechaniku a specializovaný software na obnovu poškozených dat.

Jak moc je poškrábaný nebo zkorodovaný disk pro vaši mechaniku nečitelný zjistíte například pomocí programu Nero CD-DVD Speed. Testování disku může podle rozsahu poškození trvat i několik hodin. Základním předpokladem pro testování ovšem je, aby vaše mechanika vůbec médium načetla.

Nero CD-DVD Speed
Nero CD-DVD Speed – test čtení poškozeného CD

Nedopečené placky

Do poslední kategorie poškození disků zahrneme chyby vzniklé při vypalování. Jednou z možných chyb při vypalování je disk bez ukončovací stopy. Tato chyba může vzniknut například při vypalování nad kapacitu média (overburn) nebo přetížením počítače v závěrečné fázi vypalování. Další častá chyba při vypalování je vypálení další sekce disku (session) bez řádného ukončení sekce předchozí. Na takto vypálených discích jsou sice data uložená bez chyb, není je však možné běžným způsobem načíst. Do této kategorie „poruch“ můžeme zařadit i obnovu dat ze smazaných a ještě nepřepsaných CD-RW a DVD+RW. Abychom tato data z disku dostali, je nutné opět použít speciální software.

Jak na opravy?

 V případě, že je poškození disku rozsáhlé natolik, že si s ním neporadí ani čtecí mechanika ani samoopravné mechanismy disků, je čas použít speciální software na opravy. Je ovšem třeba mít na paměti, že ne všechny typy dat je možné úspěšně opravit. Opravné programy totiž zkouší načíst obsah disku co nejpečlivěji, při velmi nízké rychlosti, a v případě že ani toto nepomůže, přistoupí k přeskakování nečitelných sektorů nebo k rekonstrukci dat.

Velmi dobře je možné opravit disky, na kterých jsou uloženy filmy. Ve filmu totiž výpadky a vady obrazu způsobené vložením dopočítaných dat vadí asi nejméně, hlavní je, že film můžeme celý přehrát. Na discích s hudbou je každá oprava slyšitelná, výsledek obnovy dat je tedy sporný.

V případě fotografií záleží na rozsahu poškození, oprava bude ale v každém případě viditelná. Smysl v podstatě ztrácí obnova dokumentů či programů z poškozených disků, ze špatně vypálených nebo smazaných disků je ale lze dostat poměrně snadno. Pokud dojde k náhradě ztracených dat, jsou opravené soubory nepoužitelné. Jedinou záchranou je v této situaci kvalitní čtecí mechanika a velice pomalé pokusy o přečtení poškozených sektorů disků. Pravděpodobnost úspěšné obnovy dat, zejména v případě značné koroze disku nebo rozsáhlého poškození povrchu je ale velmi malá.

Programů na získávání dat z poškozených disků je mnoho, namátkou jmenujme CDRoller, BadCopy Pro, freeware Unstoppable Copier nebo velmi šikovný IsoBuster – program mnoha funkcí a možností, na kterém si ukážeme funkci obnovení poškození dat.

Opravář disků

Program IsoBuster nabízí kromě funkcí pro práci s ISO obrazy disků i silné možnosti pro získávání dat z poškozených CD a DVD. Při běžném kopírování, např. pomocí průzkumníka ve Windows, je přenášeno najednou více bloků dat, rovněž není možné přeskakovat nečitelné sektory – soubor je buďto přenesen celý nebo vůbec. IsoBuster proti tomu nabízí možnost opakovaných pokusů o velmi pomalé čtení bloků dat, a možnost ignorování nečitelných sektorů. Běžná data se tak bohužel zničí, u filmů na CD a DVD však můžete dosáhnout značných úspěchů. Počet opakování pokusů o čtení můžete v programu nastavit, počítejte ovšem s tím, že aplikace si pak může s diskem hrát i mnoho hodin.

IsoBuster
IsoBuster – nastavení počtu pokusů o čtení poškozených disků

IsoBuster si poradí i s dalšími vadami disků. Naprosto bez problému získá data z disků bez ukončovací stopy nebo se špatně uzavřenými sekcemi. Rovněž v získávání dat z rychle smazaných a ještě nepřepsaných CD-RW a DVD+RW je IsoBuster velmi výkonný.

IsoBuster
IsoBuster – Při extrakci obsahu poškozeného disku se připravte často i na hodiny čekání.

Ovládání IsoBusteru nepatří k nejjednodušším, uživatelské rozhraní je ale v češtině a nechybí ani dostatečná nápověda (anglicky). Program je sice distribuován jako shareware, většinu jeho funkcí však můžete využívat i bez zaplacení.

IsoBuster 1.9
shareware, 25 EUR (cca 650 Kč)
2,4 MB, web, stažení 

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 6 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...