Kamera

Kamera | foto: Profimedia

Jak zpracovat záznam z videokamery bez PC

  • 13
Pro zpracování domácího videa se nejvíce využívá PC. Tento způsob však není jediný. My vám poradíme, jak i bez počítače vytvořit DVD s domácím videem.

Narozeniny, oslavy, party, Vánoce, oslavy Nového roku či narození potomka, tak to jsou jen některé z neopakovatelných okamžiků, které si jistě zapamatujete a jen tak na ně nezapomenete. Avšak není možné mít v paměti do konce života všechny detaily z těchto událostí. Kdo to však dokáže, jsou videokamery. Pokud dojde k pořízení záznamu tímto zařízením, pak je možné opakovaně ho přehrávat či ho dokonce ukazovat svému okolí.

Kamery si své místo již našly
V současné době, kdy pořízení domácí videokamery nemusí být velkou zátěží pro domácí rozpočet, jde o společníka, který se může hodit v řadě situací. Není tedy divu, že jsou stále žádanější. Zákazníci však již netouží pouze po kamerách se záznamem na pásku, ale stále častěji sahají po zařízeních s mini DVD diskem, pevným diskem a nově také po těch, které jsou vybavené paměťovou kartou. Již nějakou dobu jsou na trhu i kamery s vysokým rozlišením, tedy takové, které umějí pořizovat záznamy v nejvyšším možném rozlišení 1 920 x 1 080 obrazových bodů. Tak si lze vychutnat úchvatný obraz v kvalitě Full HD.

Hitachi BluRay kamera - bok s displayem

Pořízením záznamu ale vše nekončí. I ten nejlepší kameraman totiž uloví záběry, které jsou nepovedené, zbytečné nebo jinak nepoužitelné. Vlastně i profesionálové raději pořídí více záběrů z jednoho okamžiku, aby si pak mohli vybrat ten s nejlepší kompozicí či obrazem. Proto je nezbytné záznamy před finálním převodem do filmu upravit. Dochází tedy k jejich editaci, střihu, rozdělování či spojování záznamů a tvorbě kapitol. Pro střih videa profesionálové používají speciální zařízení (střihové pulty), amatéři a domácí kameramani potom sahají většinou po počítači, ve kterém pomocí speciálního programu video upraví. Ne každý však má doma počítač připravený pro úpravu záznamů. Může být málo výkonný anebo mu chybí odpovídající programové vybavení. V těchto případech je možné využít ještě další možnost.

DVD kamery

Střih videa v kameře
Možná, že i vy jste se již nejednou setkali s tímto problémem. První možností, jak si upravit pořízené záznamy, je využít funkce samotné videokamery. Většina dnešních modelů totiž nabízí alespoň základní možnost video upravovat (netýká se to páskových modelů). V menu tak lze vybrat, zda záznam vymazat, rozdělit či udělat nový seznam videosekvencí. Seznam videosekvencí je seznam zobrazující zmenšené náhledy videosekvencí, které jsou vybrány. Původní scény nejsou změněny, ani pokud dojde k úpravě nebo vymazání scén ze seznamu videosekvencí. Tímto způsobem lze připravit seznam pro vypálení na disk DVD-Video, který přehraje každý stolní DVD přehrávač. Při rozdělování videa však musíme zmínit, že může dojít k nepatrné odchylce mezi místem rozdělení, jež bylo vybráno stisknutím tlačítka, a skutečným místem rozdělení, protože videokamera vybírá místo rozdělení v různě dlouhých sekundových krocích (záleží na značce a typu kamery). Pomocí rozdělení scén tak lze lehce vystříhat nevhodné scény a následně vytvořit seznam videosekvencí. Má-li zákazník počítač vybavený vypalovací mechanikou DVD, pak stačí do operačního systému nainstalovat dodaný program k videokameře a vypálení videa je potom otázkou okamžiku. Jestliže PC nemá, ale disponuje DVD či DVD/HDD rekordérem, pak si může finální video vytvořit v těchto zařízeních.

samsung front
Střih videa ve stolním rekordéru

Editace videa přímo v kameře je nepohodlná a navíc i dosti nepřesná záležitost. Proto se jako lepší možnost jeví zpracování ve stolním rekordéru s pevným diskem (tedy DVD anebo HDD rekordéru). Zde stačí video přenést do zařízení a následně ho upravit. Bohužel jen některé produkty jsou připraveny pro nahrání záznamu v digitální podobě. HDD rekordéry, které to umí, musí být vybavené buď HDMI, či USB rozhraním, a navíc musí pracovat nejen v režimu výstup, ale také vstup – tedy aby dokázaly signál posílat nejen ze zařízení, ale také ho přijímat. Takový přístroj však bude mít doma málokdo. Nezbude vám tedy nic jiného, než video dostat do zařízení analogovou cestou. Zde je možné využít jedno z několika rozhraní. Může jít o komponentní (označení Y/Pb/Pr), Scart, Cinch, S-Video anebo kompozitní vstup. Použít lze jakýkoliv, v praxi však bude záležet na vybavenosti rekordéru. Zde však platí, že komponentní verze přenese video v nejlepší a kompozitní v nejhorší kvalitě. Jak záznam dostat do přístroje, včetně nutného propojení kabely, je popsáno v manuálu k rekordéru.

Na zadní straně video a audio přístrojů naleznete následující zásuvky, závisí to na modelu, který používáte

Název Aspekt Kvalita Signál přenesen
HDMI ***** obraz + zvuk
DVI ***** obraz
Komponentní video ****(*) obraz
SCART **(*) obraz + zvuk
S-Video ** obraz
Kompozitní video * obraz
Digitální koaxiální ***** Zvuk
Digitální optický ****(*) Zvuk

Konektor Popis 
HDMI High-Definition Multimedia Interface (HDMI) je plně digitální audio/video rozhraní, schopné přenosu obrazu s vysokým rozlišením a zvukového signálu. HDMI poskytuje spojení mezi jakýmkoli kompatibilním digitálním zdrojem audio/video, jako jsou set-top boxy, DVD přehrávače, PC, herní konzole nebo AV receivery a kompatibilním digitálním audio a/nebo video monitorem, jako je digitální televizor (DTV)
DVI Digital Visual Interface je schopno přenosu obrazu ve vysokém rozlišení , nepřenáší však zvuk. K propojení zvuku je nutné použít zvukové zásuvky zařízení (obvykle Optickou/koaxiální digitální nebo RCA). Je možné spojení HDMI zařízení se zařízením DVI pomocí adaptéru HDMI na DVI
Komponentní video Komponentní video představuje analogové propojení. Je schopno přenosu signálů ve vysokém rozlišení . Komponentní spojení nepřenáší zvuk. K propojení zvuku je nutné použít zvukové zásuvky zařízení (obvykle Optickou/koaxiální digitální nebo RCA).
SCART Propojení pomocí zásuvky SCART je evropský standard, spojující dohromady různé analogové signály, jako RGB, S-Video a kompozitní video v jedné zásuvce. Může přenášet obraz ve standardním rozlišení a analogový zvuk. Obrazová kvalita je nicméně nesrovnatelná s HDMI, DVI a komponentním videem. Může přenášet pouze signál ve standardním rozlišení.
Kompozitní video Separate video, zkráceně S-Video a známé i jako Y/C, je analogový video signál přenášející obrazová data jako dva oddělené signály (jasový a barvonosný), na rozdíl od kompozitního videa, které přenáší celý obraz v jednom signálu po jednom vodiči. S-Video, tak, jak se všeobecně používá, přenáší video ve standardním rozlišení. Nepřenáší zvuk (audio) ve společném kabelu. Toto propojení není v našem schématu ukázáno.
S-Video Kompozitní video je analogové video (bez zvuku). Toto propojení byste měli z hlediska kvality použít pouze v případě, že nemáte jinou možnost. Toto propojení není v našem schématu ukázáno .
Digitální koaxiál Digitální koaxiální zásuvka přenáší komprimovaný digitální zvuk. Tento typ propojení může přenášet stereofonní i vícekanálová zvuková data v různých formátech, jako jsou DTS, Dolby Digital apod. Zásuvka vypadá podobně jako běžná analogová RCA zásuvka, rozdíl je však v impedanci 75 ohmů a v použití silnějšího stíněného kabelu. Poznámka: Digitální koaxiální propojení nemůže přenášet nové HD zvukové formáty, jako DTS HD, Dolby True HD apod.
Digitální optické Digitální optické propojení pracuje stejně, signál je však přenášen jako světlo po optických vláknech. Poznámka: Digitální optické propojení nemůže přenášet nové HD zvukové formáty, jako DTS HD, Dolby True HD apod.

Zdroj: Sony.cz

Nachází-li se záznamy v rekordéru, pak je již na půl vyhráno. Stačí vstoupit do editace a začít využívat možnosti úpravy videa. Pod volbou úpravy se většinou nacházejí všechny dostupné možnosti. Záznamy tak lze nejen mazat, rozdělovat a vytvářet seznamy videosekvencí, ale také například mazat přímo některé vybrané části, a to pomocí časové osy. Stačí zadat, odkud kam má být záznam vymazán, a akci zahájit. Seznam dostupných operací se liší podle toho, zda je záznam zpracováván na HDD a DVD (záleží i na typu média). Možné operace však většinou bývají popsány v manuálu k rekordéru, takže si je zákazník může sám projít a následně vyzkoušet. Mějte však na paměti, že při některém z druhů představuje editace nevratný proces.
 

Test DVD rekordérů


Dokončení videa je potom již otázkou okamžiku. Záběry, jež mají být zkopírovány na DVD disk, lze vybrat v seznamu kopírovaných titulů. Zapomenout by se nemělo ani na označení kapitol, tak aby poté byl možný komfortnější pohyb při přehrávání. U možností při kopírování na disk by měla být vybrána volba, která zaručuje přehrání záznamu na ostatních stolních DVD přehrávačích (tedy formát DVD-Video).

Zpracování v HD kvalitě
Až budou rekordéry vybaveny vstupním HDMI portem pro příjem videa a Blu-ray vypalovací mechanikou, pak teprve bude možné vytvářet disky s vysokým rozlišením videa. Nebude docházet ke snížení kvality obrazu na rozlišení DVD-Video disku a zákazníci budou moci využít i plně digitální přenos videa. Zatím bohužel nevíme, kdy budou tato zařízení dostupná i na našem trhu – snad se dočkáme ještě letos.

Ifa2006 - Philips - BR disk

Existují další cesty
Těmito informacemi jsme samozřejmě nevyčerpali všechny možnosti, jak zpracovat video bez počítače. Někdy příště si představíme speciální zařízení, která v sobě kombinují malý počítač s vypalovací mechanikou. Lze je najít například v nabídce Sony, Canonu či JVC.

Blu-ray disky