Málo místa na disku?

Málo místa na disku? | foto: Profimedia

Jak zvětšit kapacitu PC: použít starý počítač a ochočit síťové uložiště

  • 387
I ten největší disk se jednou zaplní. Poradíme vám několik základních možností, jak úložnou kapacitu počítače rozšířit. Pomůže speciální software i starý a vyřazený počítač.

Zároveň se vám jistě může hodit i možnost přehrávat hudbu či filmy ve všech multimediálních zařízeních, která máte připojena do domácí sítě – ať už jde o dostupnost obsahu z dalšího počítače, multimediálního přehrávače v obýváku, herní konzole nebo mobilního telefonu. Jak tedy získat další prostor pro uložení dat, tak aby byla dostupná i dalším zařízením?

Mnoho disků v počítači

Jako nejjednodušší způsob rozšíření úložné kapacity vašeho počítače se samozřejmě nabízí dokoupení dalších pevných disků. Moderní základní desky počítačů, v kombinaci s prostornými počítačovými skříněmi, nabízejí bohaté možnosti rozšíření počtu připojených disků s mamutí kapacitou v řádu terabajtů.

Operační systém Windows 7 je zároveň perfektně připraven na sdílení dat v domácí sítí – ať už prostřednictvím funkce Domácí skupina, nebo vysíláním multimediálního obsahu do sítě přehrávačem Windows Media Player, který automaticky detekuje další zařízení s multimediálním obsahem v síti.

Funkce Domácí skupina ve Windows 7 nabízí snadný způsob jak sdílet data mezi více počítači v domácí síti

Cena pořizovaných pevných disků nebude asi velký problém, navíc máte na výběr z bohaté řady produktů – od disků s nižší spotřebou elektřiny, až po superrychlé disky s vysokým výkonem při čtení a ukládání dat.

Nevýhodou tohoto způsobu řešení úložné kapacity pro multimédia v domácí síti tak zůstává především fakt, že je nezbytně nutné, aby byl hlavní počítač s filmy a muzikou neustále zapnutý. Vysoký výkon je v tomto případě ovšem provázen i vysokou spotřebou elektřiny a nezřídka i obtěžujícím hlukem permanentně spuštěného počítače.

Windows Media Player najde další multimediální zařízení v síti, umí zařadit jejich obsah do knihovny médií a přehrávat je

Na ještě zásadnější problém narazíte v případě, kdy je vaše domácnost obsluhována pouze přenosnými počítači, které lze jen zřídkakdy vybavit více pevnými disky.

Samozřejmě si můžete dokoupit disky externí, připojené k notebooku prostřednictvím rozhraní USB nebo eSATA, mobilita počítače ale pochopitelně vezme za své.

Využijte staré železo

Další možností jak získat více prostoru pro vaše oblíbené filmy i hudbu je využití staršího počítače jako souborového serveru. Takový počítač nemusí nutně překypovat výkonem, ani není nutné na něm provozovat nejnovější operační systém Windows 7.

Vystačíte si i se starším strojem, vybaveným operačním systémem Windows XP nebo 2000. Počítač pak zavřete třeba do komory a připojíte jej k domácí síti. Kromě instalace se obejdete i bez displeje a klávesnice, jelikož můžete souborový server ovládat prostřednictvím nástroje Připojení ke vzdálené ploše, standardně obsaženého ve Windows, nebo jiné aplikace, určené pro a ovládání vzdáleného stroje.

Zdarma se nabízí například TeamViewer, RealVNC nebo UltraVNC. Nevýhoda tohoto řešení opět spočívá v nutnosti mít permanentně spuštěný počítač s relativně vysokou spotřebou i hlučností.

Pro provoz jednoduchého souborového serveru si vystačíte i se starším, méně výkonným počítačem a historickými Windows 2000

Data v síti

Elegantním řešením ukládání filmů, hudby i ostatních dat, které díky široké nabídce zařízení a klesajícím cenám začíná pronikat i do domácností, je pořízení síťového zařízení zvaného NAS.

Jde v podstatě o malý počítač, typicky s úsporným, avšak pro daný účel dostatečně výkonným procesorem Atom, do kterého je možné vložit více pevných disků. NAS poté připojíte na router, prostřednictvím kterého bude obsah disků sdílen do vaší domácí sítě. V případě WiFi routeru samozřejmě i bezdrátovou cestou.

V nabídkách e-shopů najdete desítky různých zařízení od výrobců jako NETGEAR, ZyXEL, QNAP, Synology, D-Link a mnoha dalších. Do výbavy zařízení, jako je například NETGEAR Ready NAS Ultra 2 patří možnost vložení dvou pevných disků o kapacitě až 3 terabajty, dvě síťová rozhraní s rychlostí 1 Gb/s. i možnost připojení dalších disků pomocí USB portů (včetně moderního USB 3.0).

Síťové úložiště typu NAS nabídne bohatý prostor pro vaše filmy i muziku a pokročilé funkce na sdílení dat nejen v domácí síti

Softwarová výbava NAS zařízení slibuje bohaté možnosti využití v multimediální domácnosti. Základem je sdílení obsahu se všemi zařízeními připojenými k domácí síti, které ovšem může být rozšířeno i za její hranice. Například díky technologii Orb si můžete přehrávat filmy i hudbu nejen doma, ale i z jakéhokoli místa připojeného k internetu.

Bezplatně použitelný systém Orb vám zpřístupní multimediální obsah například i v práci nebo vám umožní jeho sdílení s kamarády. Orb můžete využít nejen ve spojení se síťovým úložištěm NAS, ale rovněž i na běžném počítači nebo chytrém mobilním telefonu.

Bezplatně použitelná aplikace Orb umí zpřístupnit multimediální obsah na více počítačích, mobilních telefonech nebo herních konzolích i mimo vaši domácí síť

NAS zařízení se často pořizují bez pevných disků, přičemž záleží jen na vašem rozhodnutí, jakou kapacitou vaše síťové úložiště vybavíte. Běžnou konfigurací jsou dva 2terabajtové disky, zapojené buďto v konfiguraci RAID 0, kdy využijete kapacitu obou disků, které vystupují jako jedno velké úložiště, nebo RAID 1, kdy jsou data na obou discích zrcadlena.

Zatímco RAID 0 přináší vyšší rychlost čtení a ukládání dat, avšak zároveň i riziko jejich ztráty v případě chyby jen jednoho z disků, RAID 1 nabízí automaticky vysokou úroveň ochrany dat, uchováváním dvou zcela identických kopií.

Výhodou NAS zařízení jsou jejich malé rozměry (nejsou o mnoho větší než pevné disky), podstatně nižší spotřeba i hlučnost oproti běžnému počítači i bohaté možnosti konfigurace sdílení a zálohování vašich dat.

Funkce NAS zařízení se nastavují prostřednictvím ovládacího rozhraní přístupného v internetovém prohlížeči

Ukládejte do cloudu

Stále častěji se budeme setkávat s ukládáním dat zcela mimo domácí síť, konkrétně s pomocí různých služeb, založených na principu cloudu. O hudbu a filmy se nám v tomto případě postará dodavatel služby, který zároveň zpřístupní obsah i různým zařízením připojeným k síti.

Horkou novinkou v ukládání hudebních souborů je před několika dny představená služba Google Music, která slibuje pojmout až 20 000 hudebních skladeb, dostupných z každého zařízení, připojeného k internetu. Bohužel, službu zatím nelze využívat jinde než v Americe.

Již nyní si ovšem můžete vyzkoušet službu Amazon Cloud Drive, která zdarma nabízí 5 GB prostoru pro vaši hudbu. Více kapacity pro vaše MP3 můžete získat po nákupu hudby na serveru Amazon nebo si ji předplatit.

V nabídce najdete předplatné kapacity 100, 200, 500 nebo 1 000 GB prostoru pro vaše data. Zatím jen zákazníci v Americe mohou využívat službu Amazon Cloud Player, která slouží k přehrávání uložené hudby v počítači a telefonech s operačním systémem Android.

Zatímco novou službu Google Music si mimo USA nevyzkoušíte, úložiště od Amazonu si můžete předplatit již nyní

Limitujícím faktorem pro ukládání multimediálních dat na vzdálených serverech je pochopitelně rychlost připojení k internetu. Zatímco pro přehrávání hudby stačí i pomalejší konektivita, s videem ve vysokém rozlišení již budete mít problém. I tato překážka k využívání cloudu pro vytvoření vlastního multimediálního archívu však jistě v blízké budoucnosti padne.

Kam ukládáte svoje filmy a muziku vy? Pořídili jste si NAS, sestavili vlastní souborový server nebo snad spoléháte na některou z internetových služeb? Podělte se o svoje tipy s ostatními čtenáři v diskusi.