Jakou paměť potřebujete?

Na poli paměťových modulů to stále bublá a vře. Většinu změn má na svědomí pád cen a tím způsobené přehodnocení priorit kupujících. Pokud se cítíte zmateni a neorientujete se na současném trhu počítačových pamětí, pokusíme se vám poradit.
Když dnes přijdete do obchodu nebo si prohlédnete ceníky za účelem koupě pamětí do svého počítače, zjistíte, že jich máte na výběr opravdu široké spektrum. Kdo se ale má vyznat ve všech těch zkratkách a názvech jako jsou PC 2400, ECC, RIMM a jim podobné? Pokud si s tím nevíte rady, pokračujte ve čtení dále.

Vše se odvíjí od základní desky. Ta vám určuje, která paměť s vaším procesorem bude komunikovat. Rozhodovat se tak můžete mezi pamětí typu SD RAM, DDR SD RAM, RD RAM. U starších počítačů využijete navíc EDO.

Paměť, jak patrně víte, slouží k dočasnému ukládání dat. Využívají ji všechny soubory a programy, se kterými v té době počítač pracuje. Samotná paměť funguje v cyklech, během kterých probíhá komunikace mezi sběrnicí a samotnou pamětí. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými výše zmíněnými druhy pamětí jsou v rychlosti (kolik cyklů za časový úsek dokáží uskutečnit) - jinými slovy v taktu. Dále v šířce komunikačního rozhraní (sběrnice), tedy kolik jednotlivých bitů projde při jednom cyklu, a samozřejmě v počtu osazených čipů, které vytváří velikost paměti.

EDO RAM je paměť, kterou v současné době využijí především majitelé počítačů, které jsou osazeny procesory vyráběnými do poloviny devadesátých let minulého století. V současné době jsou k dispozici EDO RAM do velikosti 36 MB. Dodávané jsou v modulech SIMM.

SD RAM je v dnešní době nejrozšířenější paměť. V začátku byla vyráběna na frekvenci 66 MHz. Velikost paměti byla 32, 64 nebo 128 MB. Následuje tato paměť o rychlosti 100 Mhz, která dosáhla velikosti 256 MB. Tyto paměti se prodávaly ještě nedávno, ale vzhledem k rychle se snižujícím cenám pamětí s rychlostí 133 MHz, které navíc podporují výrobci základních desek, uvolnily své místo právě jim. Ty můžete v současné době pořídit ve velikosti až 512 MB.

Dlouho nedosažitelnou novinkou byly paměti DDR SD RAM. Od svých předchůdkyň se liší tím, že si během jednoho cyklu dokáží vyměnit informace 2x. Ačkoliv tedy tikají na frekvencích 100 a 133 MHz, prakticky fungují, jako by dokázaly pracovat dvakrát rychleji, tedy 200 a 266 MHz. Také tento druh paměti se dá pořídit ve velikostech až 512 MB. Během letošního léta se jejich cena natolik snížila, že začínají být vážnými konkurenty SD RAM, přestože je nelze využít na deskách pro tyto paměti. DDR SD RAM jsou rozlišovány buď podle rychlosti, nebo množství dat, které přenesou za sekundu. Setkáte se tak s označením PC 266, které odpovídá PC2100 nebo PC200, které se rovná PC1600. Všechny paměti SD RAM včetně DDR se dodávají v modulech DIMM

Zvláštní kapitolou jsou paměti RD RAM. Jejich výrobce se stal prakticky součástí společnosti Intel, a tak byly tyto paměti donedávna jedinou možnou alternativou pro procesor Intel Pentium 4. To se odrazilo na jejich ceně. Protože neměly konkurenci, byla až několikanásobně větší než u SD RAM. V současné době již ale existují desky, které spojují výše zmíněný procesor jak s rychlou DDR SD RAM, tak s její pomalejší deskou. Ačkoliv pracují na frekvencích 800 MHz, jsou díky menší šířce sběrnice zatím o něco méně výkonné než nejrychlejší paměti DDR SD RAM. Proto jsou patrně označovány svou frekvencí - PC800. Moduly RD RAM se nazývají RIMM.

V cenících občas naleznete zkratky jako ECC nebo Registered. Obě znamenají určitou úroveň ochrany před chybou pamětí. Kvalita této ochrany se zvyšuje následovně. Nejhorší jsou paměti bez kontroly parity, ale ty se v současnosti již prakticky neprodávají. Následují nejrozšířenější paměti s kontrolou parity. Lepší ochranu přinášejí paměti chráněné kódem ECC a na vrcholu stojí paměti s přídomkem Registered.