Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaký bude svět podle Microsoftu za dva roky?

Počítač jako telefon, další informace o Longhornu, nový způsob ovládání počítače a podle některých i spousta převzatých nápadů z platformy Apple. To vše a mnoho dalšího bylo k vidění na letošním WinHECu.
Minulý týden se měla odborná i laická veřejnost možnost seznámit s připravovanými produkty společnosti Microsoft a jejích partnerů. Těsně před zahájením konference WinHEC jsme vás informovali o skutečnostech, které stihly vyplout na povrch. Nyní jsme pro vás připravili přehled toho nejzajímavějšího, co bylo na konferenci prezentováno.

Longhorn, Longhorn, Longohorn

Ne že by celý WinHEC byl jenom o Loghornu, ale patrně byl tím největším tahákem celé akce. Vývojáři se mohli konečně dostat k informacím, na jejichž základě budou moci připravovat produkty optimalizované právě pro připravovaný OS od Microsoftu. To v podstatě znamená, že hrubý návrh systému je již připraven, i když na oficiální betaverzi si ještě počkáme až do roku 2004. Konečný produkt se má na trhu objevit až v roce 2005. Ještě předtím se však setkáme s vypuštěním upraveného OS pro Tablet PC a Windows Media Center.

Patrně nejzvědavější byli všichni na nové GUI, neboli, laicky řečeno, jak bude Longorn vypadat a jak se s ním bude pracovat. V důsledku několika uniklých alfa verzí Longornu si již o něm mnoho lidí dokázalo udělat představu. Nové 3D rozhraní umí využít záložních bufferů, do nichž se budou renderovat aplikace. Připravované Windows pak budou tento buffer využívat při vykreslení každého okna obrazovky. Podporovány budou efekty jako 3D transformace, plynulé zprůhledňování či změny barev. Jen pro srovnání: současná 2D grafika Windows musí žádat po každé aplikaci, aby se vykreslila na obrazovku při každé změně obrazu. To může vést k mírně trhanému a mihotavému obrazu.

Kdo nebude moci, případně chtít využít 3D rozhraní, má na výběr. Longhorn budou tvořit dvě jakési pracovní vrstvy, z nichž ta první, nazvaná „Tier 1“ bude využívat vlastností DirectX 7, zatímco majitelé novějšího hardware „pojedou“ s „Tier 2“ na DirectX 9 rozhraní. V rámci „Tier 1“ se bude pracovat s prostředím podobným Windows XP, i když bude mírně upraveno. Bude zde například podpora zobrazovacích zařízení s technologií„high pixel-density dispalys (HDPI)“, tedy takových, u nichž bude hustota bodů větší než 120 bodů na palec. Jako návdavek pro příznivce Windows 2000 zůstane v Longhornech mód, který je bude simulovat.

Podstatné změny má doznat také souborový systém, který by měl mimo jiné mnohem lépe zvládat případné výpadky proudu. Jeho název je Windows Future Storage (WinFS) a je založen na technologii SQL Server, i když spolupracuje s technologií NTSF. Z toho vyplývá, že bude možno využít různých databázových funkcí jako indexace a mnoho dalších, což ve svém důsledku přinese například rychlejší vyhledávání.

Nároky na výkon grafické karty nejsou nejmenší. Pracovní vrstva „Tier 1“ s rozhraním DX7 poběží na grafických kartách s minimálně 32 MB DDR paměti a s podporou technologií 32bpp color precision, 24bit depth /8bit stencil buffer, 4 texture blend stages, 2 simultaneous texture maps, Perspective, Mip- a cube- mapping. Požadavky “Tier 2“ jsou 64, ale lépe 128 MB dvoukanálové DDR paměti, alespoň AGP 8x a technologie Pixel Shader 2.0, 2x2 FSAA, Bump & Environment Mapping, Hardware T&L.

Athens

O přípravě nového PC konceptu, který vzniká ve spolupráci Microsftu a HP, jsme se již zmínili. Popisovali a ukazovali jsme vývojového předchůdce s názvem „Agora“. Na WinHECu byl ale představován opravdový systém „Athens“. Ten v rámci myšlenky elektronická domácnost integruje další elektronické prvky, jako je telefon. Ten je možno využívat prostřednictvím sluchátka, bezdrátového headsetu či využít „hlasité“ telefonie, podobně jako u handsfree v autě.

Počítačový koncept "Athens" 

Samotný počítač se vyznačuje malými rozměry, ale bude možná integrován do zadní části zobrazovacího panelu. Prozatím je panel, na němž jsou umístěny všechny konektory a šachty, s PC propojen jedním jediným kabelem. Systém by měl mít tichý chod, podobně jako většina spotřební elektroniky. Bezdrátově jsou propojena periferní zařízení, dobíjena ze základny displeje. Klávesnice má mnoho rozšiřujících prvků. Integrovaná kamerka může sloužit k videokonferenci či k hlídání bytu. LCD panel s vysokou hustotou bodů (HDPI) má poměr stran 16:9, což má umožnit mnohem lépe využít plochu.

Počítačový koncept "Athens" 

Cena systému by v roce 2005, kdy by se měl začít masově prodávat jako standardní desktop, neměla přesáhnout 2000 amerických dolarů.

Watson

Připravované kancelářské programy budou v budoucnu patrně moci využít podpory z portálu s názvem „Watson“. Tento portál má pomoci s problémy, na které uživatel narazí. Jeho prostřednictvím se uživatel dostane k vylepšené kontextové nápovědě. Mají zde být k dispozici i další šablony, kliparty apod, které vytvořili sami uživatelé. Microsoft od Watsona očekává, že by se měl stát jakýmsi středem Office komunity. Proto zde budou diskusní fóra a chaty.

Xeel

Mnohé možná zaujal nový univerzální systém ovládání různých produktů na platformě Windows s názvem Xeel (složenina X a posledních tří písmen z mouse wheel - kolečko na myši). Zhruba se dá říci, že se bude jednat o novou generaci ovladače ať již integrovaného či externího, který by na všech produktech Tablet PC počínaje a SmartPhone konče měl stejnou funkčnost.

Displeje

O HDPI displejích se již hovořilo. Na WinHECu se mohli lidé seznámit rovněž se způsobem, jakým probíhá automatická kalibrace displejů prostřednictvím rozhraní standardu VESA DDI/DDC. Zdá se také, že vývoj směřuje k širokoúhlým zobrazovacím zařízením. Rozšiřovat se má také množství zobrazených barev.

Inspirace u Apple?

Uživatelé, kteří znají platformu Apple, občas podezřívají Microsoft, že mnohé nápady kopíruje právě z těchto systémů. Na letošní konferenci WinHEC se podobných reakcí dostalo představovanému konceptu PC s názvem „Athens“. Hovoří se také o tom, že určité věci z nového grafického systému Longornu se objevily již v roce 2001 v operačním systému Mac OS X.

Témata: Dům roku, Tablet
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 14 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...