Japonsko nesmí mít letadlové lodě. Tak si pořídilo velkou vrtulníkovou

  • 106
Minulý týden Japonsko pokřtilo novou válečnou loď. Je to od dob druhé světové války největší vojenské plavidlo, které bude tento stát provozovat. Izumo, jak se loď jmenuje, pojme na palubu devět vrtulníků.

Loď Izumo je 248 metrů dlouhá a 38 metrů široká. Velikostí se vyrovná válečným plavidlům, jaká Japonsko mělo v době druhé světové války. Navzdory její velikosti trvá vláda na tom, že jde pouze o „torpédoborec přepravující vrtulníky“, a tudíž neporušuje pacifistickou ústavu země. Ta zakazuje, aby Japonsko disponovalo letadlovými loděmi, protože ty přesahují požadavek „obrany“ a mohou sloužit k útoku na jiné země. Izumo je první ze dvou lodí této třídy, které si japonské námořnictvo hodlá pořídit.

Japonsko s lodí počítá jako s obranou proti stále dokonalejším ponorkám, ale nasazena by měla být i případě přírodních katastrof. Ve výbavě má podle serveru Janes sonar OQQ-22 pro vyhledávání ponorek a jejich stíhání. Protivzdušná obrana je zajištěna dvěma raketovými systémy RIM-116 Rolling Airframe Missile a dvěma protivzdušnými zbraňovými systémy Phalanx.

Vrtulníková loď IZUMO (DDH-183)

  • Výtlak: 19 500 t
  • Výkon plynových turbín: 112 tis. koňských sil (83 tis. kW)
  • Rychlost: 30 uzlů (cca 56 km/h)
  • Rozměry: 248 × 38 × 7,3 m

Izumo pojme 470člennou posádku, dalších 450 vojáků nebo cestujících a v první fázi devět vrtulníků (pojme jich až 14, zdroj: janes.com). Přistávat na ní mohou i letouny V-22 Osprey, které spojují schopnosti vrtulníku a letadla. Tyto vrtulníky Japonsko plánuje v budoucnu získat.

Koupě lodi Izumo je součástí rozšíření a modernizace „sebeobranných sil“, jak je nazývána japonská armáda. Na modernizaci japonská vláda vyčlenila částku téměř pět bilionů jenů (asi 708 miliard korun). Letošní vojenský rozpočet je nejvyšší v historii země. Japonsko plánuje koupit například bezpilotní letouny či stíhačky.

Navzdory navýšení vojenského rozpočtu jsou japonské výdaje na armádu stále velmi malé v porovnání s Čínou, která v posledních letech vojenský rozpočet každý rok navyšuje o více než deset procent. Vztahy mezi Japonskem a Čínou jsou přitom kvůli územním sporům nejvypjatější od druhé světové války.

Čínský tisk nyní neopomněl připomenout, že loď jménem Izumo se podílela na japonské invazi do Číny v roce 1937. V roce 1945 ji potopili američtí vojáci. Právě i kvůli moderním čínským ponorkám Japonci loď Izumo zařazují do flotily.

,