Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hudební průmysl prosadil v Japonsku vězení pro stahovače

  • 280
Trestnímu postihu může čelit uživatel, který si v Japonsku stáhne třeba i jen jedinou skladbu. Umožní to úprava zákona, kterou se podařilo prosadit lobby nahrávacích společností na tamním trhu.

Japonským uživatelům internetu, kteří nelegálně stahují obsah chráněný autorskými právy, hrozí až dva roky vězení a pokuta až do výše dvou milionů jenů (více než 500 tisíc korun). Vyplývá to ze změny zákona, který prosadila lobby japonského hudebního průmyslu, napsal server BBC News.

Stahování z internetu porušující copyright je v Japonsku postaveno mimo zákon od roku 2010, ale tresty se k němu nevázaly. Nyní může být teoreticky potrestán i ten, u koho se najde byť jediná nelegálně stažená nahrávka.

Politici pro změnu zákona hlasovali v červnu. Nyní vstupuje v platnost.

"Tato úprava omezí porušování autorských práv na internetu," řekl podle BBC již dříve člen tamní asociace nahrávacích společností Naoki Kitagawa, který je také výkonným ředitelem Sony Music Entertainment v Japonsku.

Kritici nové úpravy ovšem míní, že snahy ochránců zákona by se měly nadále soustředit na to, aby zastavily uživatele, kteří podobný materiál na internetu zpřístupňují, a nikoli ty, kteří ho "pouze" stahují.

Za nelegální nahrávání autorským právem chráněných hudebních nahrávek, videí či filmů na internet hrozí v Japonsku až deset let vězení a pokuta do výše deset milionů jenů (více než 2,5 milionu korun).

Podle objemu prodeje je Japonsko po Spojených státech druhým největším trhem s hudbou na světě. Za zpřísnění trestů loboval japonský svaz nahrávacího průmyslu, podle kterého počet nelegálně stažených nahrávek desetinásobně převyšuje ty legálně pořízené.

,