Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonci na sobě experimentují. Vypnuli poslední jaderný reaktor

  9:00
Japonsko v sobotu odstavilo svůj poslední reaktor a poprvé po 40 letech zůstane bez jaderné energie. Vyjde je to draho.

Záběry ze sobotní demonstrace na oslavu uzavření posledního japonského reaktoru | foto: ČTK/AP

Země vycházejícího slunce zahájila jeden z největších pokusů v dějinách energetiky. Kvůli naplánované údržbě byl odstaven reaktor číslo tři v jaderné elektrárně Tomaro. Mimo provoz se v tu chvíli ocitlo všech 54 jaderných reaktorů na Japonských ostrovech.

Všechny byly odstaveny buď hned po katastrofě, nebo později během dopředu naplánované údržby. Žádný z nich už ovšem nebyl uveden do provozu. Aby se tak stalo, musí být splněny dvě podmínky. Reaktory musí projít zátěžovými zkouškami, které budou napodobovat jejich odolnost vůči katastrofickým událostem podobným těm z minulého března. Protože prakticky všechny japonské reaktory leží kvůli chlazení u moře, klíčovým bodem zkoušek je odolnost proti tsunami.

Pokud reaktory projdou zkouškami, musí jejich opětovné spuštění schválit místní samospráva. A to se zatím nikde nestalo. Japonsko se po Fukušimě změnilo v zemi odpůrců atomové energie. Velká většina Japonců (od 60 do 80 procent podle konkrétní otázky) se v průzkumech vyjadřuje proti používání "atomu". Pro spuštění elektráren je zhruba čtvrtina dotazovaných. A politici hlasy z ulice po tvrdé kritice kvůli nezvládnuté havárii ve Fukušimě pozorně poslouchají.

S chutí do toho a... nějak to dopadne

Japonsko pokrývalo před zemětřesením a následnou tsunami v roce 2011 atomovou energií zhruba 30 procent své spotřeby elektřiny (a zhruba 11 procent z celkové spotřeby energie v ekonomice, tj. například včetně fosilních paliv pro dopravu a energie na teplo). Země předpokládala, že bude stavět další jaderné reaktory a v roce 2030 bude "jádro" pokrývat celou polovinu spotřeby elektřiny.

Odklon od tohoto zdroje energie tedy není kosmetickou úpravu. Dotkne se celé řady lidí i celých průmyslových oborů. Už v loňském roce se země potýkala s nedostatkem elektřiny, především v létě, kdy velká část obyvatel měst používá klimatizaci. Stejně jako v 70. letech, kdy vypukla v zemi panika kvůli vysokým cenám ropy, se například koketovalo s používáním kancelářského oblečení bez rukávů.

V letošním roce bude situace zřejmě podobná. Škody na rozvodné síti byly napraveny a do provozu se dostávají předtím odstavené a záložní zdroje. Přesto lze v některých oblastech očekávat problémy. V Tokiu se podle zprávy japonských úřadů objeví zhruba pětiprocentní převis poptávky nad nabídkou. V západní oblasti země kolem průmyslové Ósaky budu chybět zhruba 16 procent běžných dodávek elektřiny. Takže pokud se chystáte letos v létě do těchto oblastí Japonska, doporučujeme lehké oblečení.

Problémy ještě zhoršuje to, že japonská rozvodná síť není sjednocená. Na celonárodní úrovni nedokáže reagovat zdaleka tak pružně, jak jsme my Středoevropané zvyklí. Situace se ovšem má poměrně rychle zlepšovat a během letošního roku už by měli dodavatelé být, díky novému vybavení, schopni pružnější spolupráce. 

Otevřete kohoutky, na větrníky není místo

Ale i kdyby byla japonská rozvodná soustava nejlepší na světě, výpadky způsobené vypnutím reaktorů jsou tak veliké, že do hry musí vstoupit nové zdroje energie. Možností není mnoho. K rozhodnutí o zastavení podpory jádra došlo ze dne na den. Energetika je přitom obor, kde se obvykle pracuje s výhledem na desetiletí. Stavba nové nejaderné elektrárny trvá v nejlepším případě několik let.

Japonští provozovatelé tedy mohli zatím udělat jediné: do provozu se vrací starší odstavené elektrárny, které spalují fosilní paliva. Na rozdíl třeba od České republiky jde spíše o zdroje využívající ropu, případně zemní plyn než elektrárny uhelné. Nejsou sice nejmodernější, nejúčinnější a nejčistší, ale co se dá dělat. Na pokrytí poptávky v plném rozashu nestačí, takže do budoucna bude zapotřebí počítat se stavbou nových elektráren.

Pokud Japonci nezmění názor, jinou reálnou možnost nemají. Obnovitelné zdroje energie v podstatě nepřichází do úvahy. Nejsou pro ně vhodné podmínky: Japonsko neoplývá slunečním zářením, ani vhodnými lokalitami pro vodní elektrárny. V podstatě jedinou reálnou možností je podle analýz stavět větrné elektrárny v pobřežních vodách kolem Japonských ostrovů.

To je přitom nevyzkoušená a drahá technologie, která se zatím provozuje jen na několika málo místech světa. Může být zvládnutelná a nelze vyloučit, že může být i ekonomická, ale rozhodně ji nelze koupit na každém rohu. Potíž představuje i banální skutečnost, že kolem Japonských ostrovů není kontinentální šelf. Mořské dno velmi rychle klesá, takže nejjednodušší postup stavby v mělkých vodách se využít nedá.

V každém případě, aby větrné parky byly v energetickém mixu vidět, musely by se táhnout na stovky a spíše tisíce kilometrů. A je zajímavou otázkou (na kterou autor nezná odpověď), jak by zvládly velké tsunami.

Trumfli nás?

Dá se tedy s jistotou říci, Japonsko se bude muset i v delším časovém výhledu spolehnout na fosilní paliva. Podíl ropy na energetické výrobě země vystoupá z dnešních 45 procent nad polovinu. Zvýší se i dovoz zemního plynu, kterého je v současné poměrně dost, a je levný, hlavně v USA (více zde).

Nic z toho nebude zadarmo. Podle odhadů tamního ministerstva průmyslu bude dovoz paliva Japonsko stát navíc kolem sto milionů dolarů každý den. Čili zhruba 35 miliardy dolarů za rok. Zhruba tolik činil mimochodem i schodek japonské obchodní bilance v loňském roce. Bylo to poprvé od roku 1980, kdy Japonci dovezli zboží za více peněz než vyvezli. Samozřejmě, na schodku se podepsala především březnová tsunami, rok předtím byla japonská ekonomika "v plusu" 82 miliard .

Jinými slovy řečeno, Japonce jejich náhlý zájem o energetickou politiku vyjde zřejmě ještě dráž než Čechy špatně připravené (a pak trestuhodně pozdě opravené) předpisy pro podporu obnovitelných zdrojů. A my si mysleli, že to snad ani není možné.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 146 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 34 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...