Japonskými verši proti spamu

  • 25
Začínající internetová firma umožňuje odesilatelům legitimní pošty označit e-mailové zprávy, a tak zabránit jejich případné likvidaci nepřesnými antispamovými filtry. Zajímavým způsobem se jim také daří vypořádat s falšovateli těchto značek.

Začínající internetová firma umožňuje odesilatelům legitimní pošty označit e-mailové zprávy, a tak zabránit jejich případné likvidaci nepřesnými antispamovými filtry. Zajímavým způsobem se jim také daří vypořádat s falšovateli těchto značek.

Každá mince má dvě strany

Rovněž antispamové filtry mohou kromě likvidace spamu omylem zadržet legitimní poštu. Antispamové filtry by teoreticky nemusely být tolik zapotřebí, kdyby lépe fungovaly zákony proti spamu, perzekuce odesilatelů obtěžující nevyžádané elektronické pošty neboli spammerů se však nedaří ani v těch zemích, ve kterých platí zákony speciálně zaměřené proti spamu. Jak ale může odesilatel legitimní zprávy prokázat své čisté úmysly a jak může být veden k odpovědnosti po rozeslání spamu? Začínající internetové firma Habeas.com přišla se zajímavým řešením. Využívá v něm faktu, že na rozdíl od spamu postihují zákony poměrně efektivně porušování autorských práv a smluvních závazků.

Právnička Anne P. Mitchell si povšimla, že snahy o právní a ekonomický postih spammerů zatím v drtivé většině případů vyznívají do ztracena, ale žaloby na narušitele autorských práv a jejich trestní stíhání bývá často úspěšné. Antispamové filtry naopak někdy zadrží i poštu, kterou by zadržovat neměly.

Veršíky, ochranná známka, pastička

Společně se svými technicky laděnými kolegy vyvinula řešení, které se může zdát téměř dokonalé. Vycházeli z faktu, že velmi dobře funguje u autorských práv k poezii a ochranným známkám. Rozhodli se proto složit haiku (původně japonská trojverší s verši o pěti, sedmi a pěti slabikách), doplnit je o ochrannou známku a výsledný fragment licencovat odesilatelům legitimní pošty. Pokud by někdo z držitelů licence spamoval nebo by haiku zneužil někdo úplně jiný, může se těšit na nákladné sankce za porušení smlouvy a autorských práv.

Haiku se vkládá do hlaviček e-mailové zprávy, e-mailový klient je tedy většinou nezobrazí (můžete je ovšem vidět, pokud si necháte zobrazit kompletní zdrojový kód zprávy, například stiskem kláves Ctrl+F3 v programu Outlook Express). Hlavičky ovšem mohou analyzovat a také analyzují antispamové filtry, ty pak mohou být nastaveny, že řádky

X-Habeas-SWE-1: winter into spring
X-Habeas-SWE-2: brightly anticipated
X-Habeas-SWE-3: like Habeas SWE (tm)
X-Habeas-SWE-4: Copyright 2002 Habeas (tm)
X-Habeas-SWE-5: Sender Warranted Email (SWE) (tm). The sender of this
X-Habeas-SWE-6: email in exchange for a license for this Habeas
X-Habeas-SWE-7: warrant mark warrants that this is a Habeas Compliant
X-Habeas-SWE-8: Message (HCM) and not spam. Please report use of this
X-Habeas-SWE-9: mark in spam to <http://www.habeas.com/report/&rt;.

označují legitimitu zprávy. Název Habeas odkazuje na anglický zákon Habeas Corpus (latinsky "máte tělo"), který od 17. století zabraňoval neoprávněnému zadržování osob a který se stal i jedním ze základů americké ústavy. V legitimní zprávě musí být obsaženo všech devět řádků, příjemce spamu tedy po zobrazení jeho zdrojového kódu hned vidí, kde si má stěžovat.

Další opatření proti falšování

Používání značek Habeas vyvolalo spory uvnitř i vně firmy. Anne P. Mitchell zastávala radikálnější názory na pravidla pro uživatele značek Habeas než ostatní členové vedení a akcionáře, po sporech o uznání významného zákazníka Topica.com byla odvolána z funkce ředitelky firmy. Značky Habeas začaly být také zneužívány spamery, kteří se domnívali, že rameno spravedlnosti na ně nedosáhne. Společnost Habeas.com proto přišla s dalším opatřením; servery rozesílající spam s neoprávněně vloženými značkami Habeas byly zařazeny na veřejnou černou listinu, kterou pomocí DNS mohou používat antispamové filtry. Paradoxně je tato listina k dispozici i filtrům, které neberou v úvahu značky Habeas.