Krátké zprávy

Doodle věnovaný Járovi Cimrmanovi

Doodle věnovaný Járovi Cimrmanovi | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Google připomíná nesmrtelného českého génia. Na YouTube nahrál 25 hodin

  • 116
U příležitosti (téměř) 50. výročí prvního novodobého uvedení hry Járy Cimrmana představil Google svůj „doodle“, aby uctil tohoto stále nedoceněného českého génia. Ve výsledcích vyhledávání ovšem Google stále označuje tohoto velikána za „fiktivní postavu“.

Dnes je tomu padesát let, co vznikající skupina dramatiků a amatérských historiků poprvé poodhalila československé veřejnosti dlouho ztracený odkaz českého univerzálního génia, rakouského Čecha Járy Cimrmana.

Google u této příležitosti představil svůj doodle (co je to doodle?) zaměřený na Českou republiku, který oslavuje „50. výročí od první hry s Járou Cimrmanem“. Podle ČRo se počátek novodobého bádání datuje na 29. října 1966, což ukazuje, že Google buď našel časnější zmínku, nebo nechtěl, aby jej při oslavě českého génia někdo předběhl.

Jára Cimrman je v medailonku, který čerpá z Wikipedie, označen za „fiktivní postavu“. Připomeňme, že encyklopedii Wikipedia může editovat kdokoli, takže údaje na Wikipedii je potřeba zvažovat kriticky a s ohledem na použité zdroje.

Badatelé začínali v sestavě Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Miloň Čepelka a Jiří Šebánek. Už v prosinci oznámil Karel Velebný (známý pod svým akademickým pseudonymem jako dr. Evžen Hedvábný) nález truhly s pozůstalostí českého génia. Jak výzkum těchto nadšených dobrovolníků pokračoval, postupně vycházely na povrch doslova neuvěřitelné doklady, které nade vší pochybnost všem, kdo byli ochotni poslouchat, představily Cimrmanovy úspěchy na poli pedagogiky, fyziky, politiky, cestování, lékařství, dramaturgie, herectví, filosofie a dokonce počátkem 20. století položil základy internetu.

Google oslavuje Cimrmana, ale označuje jej za fiktivního

Společnost Google má k Cimrmanovi rozporuplný přístup. Na jednu stranu jej tvrdošíjně v medailonku označuje za „fiktivní postavu“, na stranu druhou evidentně věnuje značné prostředky na propagaci památky tohoto národního hrdiny:

Záběry z Muzea Járy Cimrmana
Záběry z Muzea Járy Cimrmana

Záběry z Muzea Járy Cimrmana v Google Street View

I firma Google ostatně (nepřímo) uznává, že Cimrmanovy zásluhy na vynálezu internetu je těžké popírat, jak dokazuje následující ukázka ze hry Afrika:

Možná právě Cimrmanova průkopnická úloha při vynálezu internetové komunikace vedla společnost Google k tomu, aby se připojila k časté mystifikaci a označila Járu Cimrmana za „fiktivní postavu“ (viz též teorie, konspirační). Snad i proto, že viceprezidentem společnosti Google je Vinton Cerf, označovaný za otce internetu.

Kdyby ale byl Cimrman opravdu postavou fiktivní, byl by mu skutečně věnován jeho vlastní doodle?

Aktualizace: Doplnili jsme do článku údaje o autorských právech na základě vyjádření společnosti Google. Společnost nadále nepochopitelně trvá na tom, že Cimrman je fiktivní postava: „Nejčastěji Doodly připomínají výročí narození významných osobností daného státu nebo důležité národní dny. Význam díla Járy Cimrmana nám ale stál za výjimku.“ Je na čtenáři, jak se s tímto rozporuplným tvrzením o neexistenci - a zároveň důležitosti díla - Járy Cimrmana vyrovná.