Je libo počítač ve zdroji?

  • 45
Jestliže patříte mezi obdivovatele různých počítačových modifikací, pak jsme dnes pro vás připravili doslova perlu. Čas od času se totiž může stát, že i ta sebevětší PC skříň může být vašim HW komponentám malá. Proto je na řadě minituarizace.

I když tomu počasí venku neodpovídá, prázdniny a dovolené jsou v plném proudu. Většina z nás by si ji představovala zcela určitě někde u vody, bohužel v tuzemsku je počasí všelijaké a tak nezbývá, než vycestovat anebo trávit dny doma či na chatách. Dnešní článek by proto mohl být inspirací zejména pro různé kutily či hračičky, kteří se zabývají (nejen)modifikacemi počítačových skříní.

Zajímavý projekt se zrodil v hlavě Jeffrey L. Stephensona. V jednom deštivém dni ho napadlo originální řešení, jak se zbavit hardwarových komponent v case, které stejně jen zbytečně zabírají místo. To by se dalo například využít pro mechaniky či diskové pole.

Počítač ve zdroji

Po otevření standardní počítačové skříně si nelze nevšimnout, že vyjma zdroje je case zcela prázdná. Minituarizace dospěla již do takového stádia, že veškeré komponenty, umisťované normálně na základní desku, se nyní vejdou do napájecího zařízení.

Počítač ve zdroji

A jakže se tam vše vešlo?
Autor původní 300wattový zdroj rozebral a vymontoval z něho prakticky vše, kromě napětových zásuvek, spínače a ventilátoru na odvod tepla. Jako podvozek byla zvolena základní deska z portfolia společnosti Advantech. Tuto čest dostala deska, v ČR méně známé společnosti National Semiconductor, s označením Advantech 5820. Je osazená procesorem Geode GX1, s taktem 233 MHz. Nejde tedy o žádného desktopového rychlíka, ale o čip určený pro hi-endové konzole, set-top boxy a HDTV sady. Díky velkému důrazu na spotřebu nepotřebuje ani žádné chlazení. Vystačí si pouze s heatsinkem, zajišťujícím odvod tepla.

Počítač ve zdroji

Něco málo o základní desce
Použitý motherboard je k dostání i na českém trhu, jeho cena se pohybuje kolem 11 tisíc vč. DPH. To není rozhodně málo, ovšem pokud si uvědomíme, co vše je integrováno na tak malé základně, pak je cena jistě přiměřená. Advantech 5820 obsahuje: patici pro procesor nebo integrovaný procesor s nízkou spotřebou, paměťové moduly, konektory pro IDE, FDD, klávesnici, myš, COM, LPT. Disponuje rozhraním PC/104, VGA, LCD, Ethernet, USB, IrDA, audio vstupy - výstupy a dokonce i slotem pro Compact Flash kartu.

Počítač ve zdroji

Počítač ve zdroji

Zajistit napájení dalo zabrat
Zřejmě největším oříškem byla otázka, čím komponenty napájet. Napájecí obvody musely být natolik malé, aby se vměstnaly do vrchního víčka zdroje. Pak přišel spásný nápad v podobě zdroje externí vypalovací mechaniky. Starší typy vypalovaček totiž měly napájení ještě řešeno přímo za mechanikou, nikoliv v externím zdroji. Zdroj je vybaven potřebnými konektory, a tak nic nebránilo jeho nasazení.

Počítač ve zdroji

Počítač ve zdroji

Další výbava
Nyní již stačilo připojit 6GB IDE pevný disk, zasunout 144pinovou SO-DIMM paměť a vytvořit otvory pro kabely k periferiím a zobrazovacímu zařízení. Všimněte si elegantně vyřešené USB zásuvky, do které lze bez větších problémů zasunout i USB klíčenku.

Počítač ve zdroji

 

Počítač ve zdroji

 

Počítač ve zdroji

Počítač ve zdroji

Zdroj: Mini-itx