Je nVidia na kolenou?

  • 6
NVidia je ekonomicky nejsilnější společností vyrábějící grafické čipy. Přesto její zisky v posledním čtvrtletí zeslábly. Ztrácí svou pozici, nebo to jen trh čeká na převratný čip NV30? Pojďme se projít zákulisím nejnovějších událostí.

Navzdory posledním ekonomickým výsledkům září nVidia optimismem a s velkým očekáváním hledí do budoucnosti. Možná má k tomu dobrý důvod a možná je těch důvodů hned několik. Když se ohlédneme zpět a podíváme se do nedaleké historie nVidie, nenalezneme nic jiného než impozantní výsledky. A to nejenom ekonomické, ale i technologické.


Optimismus na místě

Od ledna 1999 se výrobce grafických čipů ze Santa Clary může jenom radovat. Každé čtvrtletí nepřetržitě stoupaly jeho zisky a čisté příjmy. Byl to "trhák", který nemá v poslední době obdoby.

Ale poslední, doposud nejhorší recese v počítačovém odvětví zastihla i nVidii. Šňůra nepřetržitých výnosů a zisků jednou musela skončit a bylo to právě ve druhé čtvrtině tohoto roku. Firma sice vydělala 427.3 milionu dollarů, ale to bylo o 25 procent méně, než ve čtvrtletí předešlém, kdy vydělala 582.9 milionu dolarů. Co se stalo ve druhém čtvrtletí?


Úhel pohledu
nVidia
Na celou záležitost se musíme podívat z trochu jiného úhlu. Celých patnáct po sobě jdoucích kvartálů firmě vzrůstaly zisky. I když v tom posledním tohoto roku firmě zisk od zmíněného ledna 1999 klesl, pořád jde o nárůst o celých 64 procent v porovnání s rokem předešlým. Jde tedy o nejrychleji rostoucí společnost na celém světě, která navíc po celou dobu generuje zisk. I když nyní pomalu ztrácí vedení, její pozice na trhu je velmi silná.


Dítě štěstěny

Někteří pozorovatelé říkají, že nVidia měla z pekla štěstí, nebo že je dítětem štěstěny. A to díky tomu, že ATI neměla k dispozici dlouhou dobu technologicky vyspělejší grafické karty, a že Intel neměl pro své Pentium 4 žádný čipset s integrovanou grafickou kartou. V případě, že někdo chtěl do svého počítače integrovanou grafickou kartu, automaticky se obrátil k řešení od nVidie a čipsetu nForce. Lepší asi nebylo. Nvidia je však nyní v postatě mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně je ATI se svým nejrychlejším Radeonem 9700 PRO, na straně druhé je tu Intel se svým integrovaným grafickým čipem Intel Extreme Graphics.


Zákony trhu

Trh grafických čipů byl vždy drsný. Jakmile se nějaká firma opozdila se svým produktem, nebo byla technologicky pozadu, okamžitě se dostala do problémů. Před příchodem nVidie tu bylo nejméně 50 společností vyrábějících grafické 2D čipy a některé byly opravdu obrovské. Dnes jsou tu jenom dvě firmy (ATI a nVidia), které drží většinu trhu pevně ve svých rukách, ať už jde o 2D čipy, či 3D grafické akcelerátory.

NVidia je na tom tedy stále velmi dobře. Odhaduje se, že 40 procent počítačů na celém světě má zabudován čip, nebo grafickou kartu s GPU od nVidie. I X-Box, nyní druhá nejprodávanější konzole na trhu, je pro nVidii dobrý a výnosný business. Ačkoliv právě probíhá arbitrážní řízení o ceně čipů do konzole X-Box a není zdaleka jisté, jak celá věc dopadne, nVidia může zůstat klidná. Microsoft v podstatě o jiném dodavateli přestal uvažovat.


A co NV30? Ptají se mnozí

V současné době na GPU NV30 (alias GeForce 5) pracuje 300 nejlepších inženýrů na světě. A pokud se někdo zeptá, kolik společností má k dispozici 300 špičkových inženýrů pro vývoj svých čipů? Odpověd bude stejná jako v předešlém případě. Zase jenom dvě, ATI a nVidia. Z toho důvodu málo kdo pochybuje o tom, jak na tom NV30 bude navzdory dohadům o změnách v designu na poslední chvíli, v souvislosti s Radeonem 9700 PRO.

Grafický čip NV30 (GeForce 5) má být postaven 0.13 mikronovou technologií s měděnými mikrospoji. Někteří analytici tvrdí, že přechod na tento výrobní proces je velkou zatěžkávací zkouškou pro mnoho výrobců čipů. NVidia však spoléhá na to, že vše zvládne bez obtíží a že NV30 bude k dispozici už na vánoce. Ostatně, je to nevyhnutelné. Přitom NV30 by měla přinést technologie, které úplně změní náhled na grafické karty. Kvalita 3D, kterou máme možnost spatřit dnes, ma být kompletně odlišná od té, kterou přinese NV30.

A jak to nejlépe popsat? Představte si dnešní videohru na straně jedné a obyčejný film na straně druhé. To je rozdíl mezi dnešními grafickými akcelerátory a NV30.


Eso v rukávu

nVidiaPříští rok má nastat v oboru velké oživení. Přijde množství inovací od Microsoftu, Intelu, AMD a mnoha dalších společností. Pro spoustu lidí není velký rozdíl mezi počítači z minulého roku a z roku tohoto, ale v příštím roce se to velmi změní. A tyto faktory jsou dostatečné k tomu, aby nastartovaly dlouhodobou konjunkturu.







Dnešní nVidia v číslech a údajích:

Název společnosti: nVidia Corporation
Sídlo: Santa Clara, California, USA
Příjmy za tento rok: 1.37 miliardy USD
Čistý příjem: 192.6 milionů USD
Počet zaměstnanců: 1.475