Voda v jedlém obalu PET lahev nenahradí, ale pobaví. A autorům vydělá

  • 34
Britský start-up se pokouší prodat svůj nápad na vodu v obalu z řas. Dělá ze svého produktu více, než na něm je, ale to neznamená, že nemůže uspět. Drobné investory zatím rozhodně láká.

Shánění peněz od možných zákazníků přes internet, tzv. komunitní financování, je svébytná disciplína. Uspět v ní může i velký nesmysl, jen když se mu podaří zaujmout: ideální je přijít s něčím neotřelým, na pohled působivým a snadno pochopitelným. A neuškodí samozřejmě, když slíbíte, že novinka pomůže změnit svět, byť to není pravda.

Praktický příklad, jak na to, předvedl start-up Skipping Rock Lab (skipping rock je anglicky žabka ve smyslu kamenu skákajícího po hladině). Přišel s bezodpadní balenou vodou nazvanou Ooho!. Jak se můžete podívat na videu, jsou to malé kuličky v jedlém obalu, které se mohou polknout celé, a firma díky tomu na serveru CrowdCube úspěšně vybrala zhruba 836 tisíc liber, tedy 26,4 milionu korun.

13.dubna 2017 v 09:39, příspěvek archivován: 26.dubna 2017 v 00:47

Thank you so much to all our supporters. Over $1m raised and 1000 investors in 3 days! Now the real work begins...to #makepackagingdisappear https://t.co/Ljo4An9Szi

Nápad spočívá vlastně jen v použití známých postupů k novému účelu a samozřejmě vývoji vhodného technického řešení (tedy postupu, jak zabalit vodu). Obalová vrstva se natahuje na ledové kuličky, které se pak nechají jednoduše rozmrznout. Tvoří ji řasy (používá se pro ni výraz tzv. alginát, od latinského výrazu pro řasy), které se už v potravinářství používají jako stabilizátor či želírující látka třeba ve zmrzlinách. To mimochodem znamená, že už existují způsoby, jak „obal“ obarvovat, ochucovat atp. (totéž samozřejmě platí i o obalované vodě).

Jako náhrada plastových lahví ve větším měřítku bude sloužit nejspíše jen těžko, ale to samozřejmě neznamená, že by Skipping Rock Lab nemohla s produktem mít komerční úspěch. Stačí ho nabízet třeba na sportovní akce, koncerty a podobné události, kde odpady mohou představovat skutečně velký problém.

Ale nejčastější obal, tedy PET láhev, nenahradí. Už proto, že alginát je poměrně málo odolný a například v nákupní tašce by se s velkou pravděpodobností roztrhl. „Bezodpadní“ proto takto balená voda může být těžko: ve většině případů by alginát musela chránit nějaká odolnější vrstva, která by jedlý obal ochraňovala nejen před poškozením, ale samozřejmě i zašpiněním.