iDNES.tv na TV

iDNES.tv na TV | foto: Technet.cz

Jednoduchý návod jak připojit počítač k televizi

  • 25
Záběry z dovolené, filmy, fotky a další obrázky či videa má mnoho z nás uložené v počítači. Přes počítač se lze také dostat k pořadům, vysílání a záběrům, které běžné televizní stanice prostě nenabídnou. Jak ale zobrazit třeba takovou iDNES.tv na televizní obrazovce?

Řešení je poměrně jednoduché a budete k němu potřebovat propojovací kabely, patřičný výstup na počítači a příslušné vstupy na televizi. Budete muset propojit nejen obraz, ale i zvuk, pokud vám nebude stačit ten, který nabídnou reproduktory vašeho počítače. Pokud to shrneme, tak z počítače budete jedním propojením posílat obraz a dvěma zvuk – jeden pro levý a druhý pro pravý reproduktor.

Hlavní rozdíly tak budou především v použitých konektorech, které bude uživatel potřebovat. Ideální asi je, pokud má počítač i televizor HDMI konektor. Pak stačí na obraz i zvuk jeden kabel.

Nejběžnější je ale formát S-Video, který nabízí v základním vybavení většina grafických karet. I když televizor nemusí zrovna toto rozhraní obsahovat, není třeba zoufat, neboť je možné S-Video napojit tzv. cinch. Stačí si k tomu sehnat jen příslušnou redukci. V každém případě je třeba ctít barvu a žlutý konektor opravdu vsunou to žluté zdířky, která je vždy určena pro video.

Redukce S-video n cinch S-video konektor na notebooku Audio jack a S-video konektor na PC

Stejné je to u zvuku, jen se změní výstupní konektor. Nejběžnější propojení tak povede z výstupu na sluchátka/reproduktory, případně line–out. Oba tyto konektory jsou standardní 3,5mm jacky. Na televizi se pak propojí do červeného (pravý reproduktor) a bílého (levý reproduktor) cinche. Kabel na toto propojení je běžně k dostání. Na jedné straně má 3,5mm konektor a na druhé dva cinche.

Zmenšit množství kabelů lze, pokud má televizor SCART rozhraní, pak stačí koupit redukci, kam S-Video, i zvuk napojíte, a vše pak jedním kabelem přivedete k televizi.



 SCART  Komponentní video  S-Video
Zatím nejčastější způsob připojení DVD přehrávače, VHS videorekordéru nebo set top boxu. Široký konektor s jednadvaceti piny nacházíme na zadních panelech televizorů již bezmála třicet let. Dokáže přenést obraz (RGB, S-Video i kompozitní video), zvuk (stereofonní) a řídící signály. Plně zapojené kabely fungují obousměrně, díky čemuž umožňují kupříkladu přímé nahrávání z televizoru. Nedokáže přenést HD signál.
Nejkvalitnější analogový způsob propojení televizoru s přehrávačem. Je tvořen trojicí konektorů cinch se specifickým barevným označením (jeden konektor je červený, druhý zelený, třetí modrý). Ve specifikacích bývá pojmenován YUV, přenáší složkový (komponentní) obrazový signál. Jde o jediné analogové propojení, které přenese signál ve vysokém rozlišení. Zvuk je nutno vést samostatně. 
 

Obrazové propojení specifickým kulatým multipinovým konektorem hosiden je hojně používané například pro připojení videokamery. V závislosti na vybavení přístroje a kvalitě jeho vstupních a výstupních obvodů někdy bývá kvalitnější než SCART (ale nikoli než YUV). Bez skrupulí ho tedy můžete použít i pro připojení DVD přehrávače. Zvuk je nutno propojit zvlášť.

 
 Kompozitní video  HDMI  Audio in
Jeden žlutě označený konektor cinch se nachází na každém přehrávači, set top boxu i televizoru. Je to však nejhorší možné propojení, kvalita obrazu je mizerná. Doporučujeme používat jen zcela nouzově, případně pro zobrazení grafického ovládacího rozhraní, například AV receiverů. Aktuálně nejkvalitnější propojení domácí audiovizuální elektroniky. Zkratka pochází ze slov High Definition Multimedia Interface, a jak název napovídá, jedním kabelem se přenáší obraz (i ve Full HD 1080p), zvuk (i prostorový DTS-HD a Dolby Digital Plus) a řídící signály (Consumer Electronic Control – CEC). V současnosti se používá verze 1.3, starší měly nižší propustnost a z toho plynoucí omezení. Netřeba dodávat, že jde o propojení digitální. Ať propojíte obraz kabelem S-Video, YUV nebo s kompozitním signálem, je zpravidla potřeba propojit i zvuk (není nutné, pokud je televizor součástí domácího kina, kde zvuk řeší jiná část sestavy). K tomu zpravidla slouží dvojice konektorů cinch (bílý a červený). Jde o analogové propojení, které přenáší stereofonní signál. U špičkových modelů můžete nalézt i propojení digitální – optické či koaxiální.


Nastavení propojení v počítači

Pokud máte všechny kabely správně zapojené, restartujte počítač a můžete začít nastavovat. Návod je dělaný pro Windows Vista, ale od starších verzí tohoto operačního systému se moc neliší.

Začněte kliknutím pravým tlačítkem někde na volné základní ploše windows. Objeví se kontextová nabídka, na jejímž konci je položka "Přizpůsobení" (u straších windows je položka Vlastnosti).

Nastavení zobrazení

Windows Vista: Klikněte pravým tlačítkem na plochu, vyberte možnost "přizpůsobit". V dalším dialogovém okně vyberte "nastavení zobrazení".



Ve Windows Vista ji vyberte a otevře se dialogové okno se sedmi hlavními nabídkami, z nichž nás bude zajímat až ta poslední s názvem "Nastavení zobrazení".

Výběrem této položky se konečně dostanete na panel nabídky pro úpravy a nastavení, kam se dostali majitelé starších OS rovnou. Nyní si na televizi zapněte kanál pro Audio/Video vstup.

Vraťte se k počítači, kde máte nyní graficky zobrazené dvě obrazovky. Jedna je primární a ji využívá monitor. Druhá je zatím neaktivní, což změníte kliknutím pravým tlačítkem myši na tuto obrazovku a výběrem položky "Připojené".

Nastavení zobrazení

Windows Vista: Na připojený monitor či televizi můžete přesměrovat celý obraz počítače nebo na něj promítnout rozšířenou plochu. Pro práci a současné sledování TV je vhodnější druhá volba.



Pak znovu klikněte pravým tlačítkem na druhou obrazovku a tentokrát využijte nabídku "Vlastnosti".

Dostanete k nejsložitější části nastavení, která se liší podle toho, jakou grafickou kartu používáte.

Menu grafické karty Intel 

Nejdříve si v otevřeném menu vyberte záložku, která vám dovolí pracovat s vlastnostmi grafické karty. Poznáte ji podle toho, že obsahuje mimo jiné i její název.

V případě integrovaných karet Intel klikněte u této záložky na položku vlastnosti grafiky. U otevřené položky "Zobrazovací zařízení" pak využijte nabídku "Více monitorů".  Zpravidla se vám automaticky nastaví jako první zařízení monitor a jako druhé televizor.

Nastavení zobrazení

Mnoho grafických karet má speciální ovládací rozhraní, které volby windows zastoupí. Zde příklad grafiky Intel.

Můžete si pak vybrat, zda budete chtít mít na televizoru i monitoru stejný obraz, nebo si plochu rozšíříte a na té televizní pak budete pouštět filmy, fotografie a jiné. Pak už stačí jen potvrdit nastavení pomocí tlačítka v dolním rohu dialogového okna "Použít" a "OK".

U karet nVidia se k podobné nabídce dostanete přes položky Nastavení displeje nView, dále klonovat a monitor + TV.

U ATI je potřeba využít záložky Obrazovky a zapnout nabídku TV.



Tento jednoduchý návod měl ukázat tu nejjednodušší cestu k připojení TV k počítači. Bohužel tak nepostihuje problémy, které mohou při zapojení vzniknout, a ani speciality jednotlivých výrobců grafických karet. Stačí se však podívat do manuálu ke grafické kartě nebo se podělit o své zkušenosti v diskuzním fóru.