K čemu je dobrá klávesa Fn?

  0:01
Kombinace, které se vyplatí znát. Všechny notebooky spoléhají na klávesu Fn a zpřístupňují přes ní jednoduché, leč užitečné funkce, které uživatel často nikde jinde v systému nenalezne. Co všechno lze snadno a rychle vyřešit pomocí hmatu "Fn a klávesa"?

Mystérium klávesy Fn

Prakticky každý notebook ji má. Na každém ze současných notebooků ji naleznete. Občas ji uživatel prokleje do horoucích pekel. Častěji však může pomoci. Řeč je o klávese, kterou desktopy většinou nemají. "Fn" je to kouzelné zaklínadlo, s jehož pomocí si lze často zpřístupnit mnoho funkcí notebooku, které jsou jinak těžko přístupné přes mnoho proklikávání se, eventuálně nejsou přístupné vůbec.

Kde ji uživatel nalezne?

Žel, tato klávesa je snáze k nalezení, než je často nutné. Z neznámého důvodu jí výrobci notebooků přikládají větší význam nežli klávese Ctrl alias akronym pro Control (v německé verzi "Strg", český ekvivalent jsme zatím nevymysleli). Proto okupuje na takřka polovině notebooků místo, které na všech stolních klávesnicích přísluší klávese Ctrl.

Buď ji tak naleznete v levém dolním rohu klávesnice, či v jeho blízkém okolí. Ne že by ji většinou byl problém nalézt - zpravidla se alespoň odstínem či barvou odlišuje od ostatních kláves. Smůlou pro uživatele je, když má velmi zaběhané běžné klávesové zkratky s Ctrl, například kopírování s Ctrl C či zavírání okna s Ctrl-F4, apod. V případě nevhodného umístění pak ti znalejší poněkud trpí, protože přes všechen přínos Fn kombinací, klávesa Ctrl patří k nesporně používanějším.

K čemu tedy vlastně je?

Klávesa Fn může přepínat různé speciální funkce notebooku, slouží jako zkrácená volba pro mnoho operací typických právě pro notebooky a účely s nimi spojené.

Žel právě proto, že tato klávesa je tak úzce spojena s funkcemi notebooku, je zde jen minimální tlak na standardizaci a podobnost. S trochou odvahy však lze tyto klávesy postupně identifikovat a jejich funkce používat na většině notebooků.

Náhrada chybějících kláves

Zmáčknutí Fn a některá z ostatních kláves je často nevyhnutelné, pokud chce uživatel využít některé z obvyklých kláves. Nejčastěji je tato klávesa používána v kombinaci s klasickými klávesami, které se již jaksi nevešly na klávesnici notebooku. Nezřídka se tak potkáme s klávesami PgDn či PgUp maskovanými pod šipkami, či s Home a End přístupnými jen přes kombinaci Fn a Ins či Del.

Škoda, že výrobci notebooků často odmítají používat mozek nebo mají jen málo zkušeností se skutečně použitelnou klávesnicí, protože právě tyto kombinace klávesu Fn poněkud znevažují a především výrazně komplikují ovládání počítače. Kupodivu se tomu nevyhnou ani značkoví výrobci (například Acer u svých jinak výborných "obloukových" klávesnic notebooků střední a vyšší třídy). Každá běžná klávesa, ke které musí uživatel přistupovat přes dvojkombinaci Fn, je zbytečným šikanováním. Jistě to lze prominout u nejmenších notebooků, které mají málo místa - i pro klávesnici, a musí pak doslova šetřit místem, kde se dá (u podobných notebooků nejsou výjimkou i substituované klávesy F11, F12, atp.).

Ale hodně těžko se chápe, že některé z kláves jako Ins, Del, Home, End či PgUp, PgDn jsou přístupné pouze přes kombinaci. Zvláště když pak jsou často k vidění na těchto klávesnicích samostatné klávesy obsazené tak málo používanými funkcemi jako Pause/Break, PrintScreen či ScrollLock. Takové inženýry by člověk nejraději nechal editovat s jimi navrženou klávesnicí encyklopedii nebo sebrané dílo některého z pilných autorů...

Speciální funkce a la Fn

Přes všechno, co uživatele obtěžuje a komplikuje mu život, se dostáváme k těm podstatným funkcím, pro něž je klávesa Fn určena.

Usínání pod měsíčkem

Ikonkou měsíčku nebo nápisem "Zzzz" je často označena klávesa, se kterou lze počítač uspat - namísto klikání na "Start, Vypnout, Úsporný režim" lze poslat počítač do úsporného režimu podstatně rychleji touto dvojkombinací. Podle nastavení úsporných mechanismů lze touto kombinací počítač uspat do "jemnějšího spánku" nebo hibernovat, kdy je obsah paměti uložen na disk.

Vypínání podsvícení

Podle různé implementace lze v notebooku nalézt i ikonku se dvěma obdélníky, s plným obsahem a prázdným stínem. Tato dvojkombinace je schopna výrazně ovlivnit spotřebu počítače v době, kdy není nutnost používat displej - například při poslechu MP3 souborů. S její pomocí lze vypnout podsvícení displeje, což výrazně sníží spotřebu. Oproti situaci s úplným odpojením displeje je stále viditelný samotný obraz na displeji, avšak velmi nejasně.

Přepínání obrazovek

Ikonka LCD displeje a externí obrazovky nebo jen samotné obrazovky velice zrychlí připojení externího projektoru při prezentaci nebo domácího displeje k notebooku. Umožňuje přepínat mezi různými výstupy obrazu, podle různých nastavení pak lze kombinovat výstup pouze na LCD displej, kombinaci LCD a externího VGA výstupu (na displej, monitor či projektor), či jen samotný VGA výstup. V případě připojeného televizoru či jiného zařízení na TV výstup eventuálně ještě k těmto možnostem přibývá přepínání obrazu na televizní výstup. Touto klávesou lze eliminovat zdlouhavé přepínání přes Ovládací panely a Vlastnosti obrazovky a Rozšířené nastavení.

Nastavení jasu a kontrastu

Na starších noteboocích bylo možné najít ikonky známé již televizních ovladačů: velmi schematické sluníčko a kruh z poloviny plný, z poloviny prázdný. Na novějších noteboocích se setkáte jen s první ikonkou - u pasivních displejů DSTN je možné regulovat jak kontrast, tak jas. U aktivních displejů s matricí TFT lze hardwarově regulovat jas. Podobně jako ostatní nastavení je možné úroveň jasu (respektive eventuálně i kontrast) regulovat pomocí nastavení Windows jen velmi komplikovaně, pokud vůbec. Tato funkce je velice užitečná například při práci ve tmě, v nočním autobuse, kdekoliv, kde je okolí temné a málo světla - notebook podstatně méně vyzařuje, obraz je příjemnější na oči a v neposlední řadě též méně rušivý pro okolí (pospávající spolucestující zpravidla málo ocení "zářící" plochu s výkonem menší žárovky). Naopak na slunci lze zvýšit jas displeje, aby se kompenzovalo množství přímého "konkurenčního" světla, jež ztěžuje pohodlné čtení. Protože žijeme v reálném světě, nejnižší úroveň není nikdy tak zcela tmavá, jak by se hodilo, naopak v přímém slunci displeje často nedosahují skutečně optimální čitelnosti.

Ztlumení a zvýšení hlasitosti

Jedna z nejoblíbenějších funkcí, kterou lze upotřebit prakticky každý den, je ovládání hlasitosti pomocí některé z kombinací Fn (+F7 a F8 či sousedních). "Inteligentnější" notebooky mají toto nastavení přímo propojeno i s OSD indikací na displeji (On Screen Display), kde se ukazuje aktuální úroveň hlasitosti. Pokud výrobce nezanedbal vývoj ovladačů a jejich provázanost s operačním systémem, aktuální úroveň hlasitosti je zohledněna i v nastavení Windows.

Vypnout a zapnout reproduktory

Neocenitelná funkce s přeškrtnutým reproduktorem se hodí kdykoliv - od jednání, kdy chcete zabránit notebooku, aby vydával jakékoliv nepatřičné zvuky, přes práci v kanceláři s kolegy až po hlasitý start Windows, který v tichém nočním spoji také nemusí být zrovna ono.

NumLock a zapínání numerické klávesnice

Numerickou klávesnici jsme si nechali na posledním místě. Notebooky zde viditelně trpí oproti stolním PC - musejí si vypomoci pouze emulovanou klávesnicí s číslicemi namísto písmen, kterou nelze používat současně s písmennou klávesnicí. Tato emulace jde tak daleko, že přes klávesu Fn a některou z kláves (emulovaného) numerického bloku lze používat blok jako poziční klávesy a šipky současně. Samotné zapínání numerické klávesnice přes NumLock často spoléhá na kombinaci Fn a některou z obvyklých kláves. Nicméně i v nejlepším případě NumLock a "emulovaná" numerická klávesnice zůstane jen řešením z nouze - a často bude přivádět k šílenství, pokud si ji uživatel omylem zapne a nebude tušit, proč mu najednou notebook píše místo písmen číslice. Nota bene, když mačká NumLock a přesto se numerická klávesnice nevypne (protože na mnoha noteboocích je NumLock přístupné pouze přes komplikovanou dvojkombinaci Fn a NumLock)...

Témata: Notebook, Trendy, Windows
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...