Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K čemu je apendix: Je to nouzový úkryt prospěšných bakterií?

Nedávno zveřejněná vědecká studie pomohla vrhnout nové světlo na funkci apendixu. Červovitý výrůstek by mohl představovat úkryt pro prospěšné bakterie během závažných střevních onemocnění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mnozí považují apendix za jakýsi trapný důkaz nedokonalosti lidského těla. Náš střevní "přívažek" se odstraňoval i preventivně, protože podle našich vědomostí představoval maximálně riziko vzniku problémů v případě jeho zánětu.

V posledních letech se od jeho odstraňování upouští, tedy kromě akutních případů. Ale obvykle to není kvůli tomu, že by všichni lékaři byli přesvědčeni o jeho užitečnosti. Apendix jen představuje vhodný zdroj náhradního materiálu k transplantacím, například močového měchýře.

Ovšem i "slepák" má své příznivce, kteří to s ním nechtějí vzdát a snaží se pro něj najít nějaký účel. Jedna skupina vědců v roce 2007 publikovala studii (abstrakt je dostupný zde, plná verze je placená), podle níž by přívěšek slepého střeva mohl sloužit jako útočiště pro prospěšné bakterie.

V těle je podle vědců podstatně více bakteriálních buněk než našich lidských. Bakterie jsou ovšem (naštěstí) mnohonásobně menší, a tak se nám dohromady nemohou rovnat alespoň vahou. Hmotnost všech bakterií v našem těle vědci odhadují: váží maximálně kolem jednoho kilogramu, ale hrají významnou roli například ve zpracování potravy. Podílí se i na řadě dalších věcí, kupodivu včetně činnosti našeho mozku, jak ukázal výzkum, o kterém jsme psali zde.

Čas od času se ovšem prospěšné bakterie ocitnou v nebezpečí. Například při úporných průjmových onemocněních (např. choleře) se naše střeva dokonale pročistí a v propadlišti dějin mohou zmizet i bakterie, které bychom si raději nechali. Taková událost není nebezpečná jen pro naše trávení, ale může otevřít i prostor pro bakterie zvenčí, kterým se tak naskytne možnost uvolněné střevo rychle kolonizovat. Pokud se ale mezi prvními kolonizátory objeví nebezpeční mikrobi, může to způsobit majiteli vyprázdněného zažívacího traktu velké a vleklé potíže.

Autoři nové hypotézy se domnívali, že přívěšek slepého střeva může hrát roli v ochraně před podobnými událostmi. Podle nich by mohlo sloužit jako kapsa, ve které prospěšné bakterie katastrofu přečkají, a přitom jsou připraveny střeva znovu velmi rychle osídlit.

Nevýhody rozvinutého světa

Apendoktomie čili slepé střevo na operačním stole (a brzy v odpadcích)

Potíž je ovšem takový nápad ověřit. Lékaři nemohou vzít lidské pacienty bez a s apendixem a nakazit je úplavicí (nebo třeba zmiňovanou cholerou) jen proto, aby se podívali, jestli se některé skupině povede lépe. Samozřejmě jsou země, kde jsou podobné nemoci běžné, ale z těch zase nebývají k dispozici dobré zdravotnické statistiky. Ještě větší smůla je, že potkani, oblíbené oběti experimentů, které na lidech provádět nelze, apendix nemají.

Na řešení přišel James Grendell z americké Winthropovy univerzitní nemocnice a jeho kolegové. Pracuje sice v bohaté nemocnici, ve které pacienta s cholerou nenajdete, ale i my v rozvinutém světě máme něco podobného: bakterii s podobným vlivem na lidské tělo, takzvanou Clostridium difficile. Jde o relativně neškodný a běžný druh, který se může v některých případech vymknout z rukou. Její nebezpečné kmeny napadají například pacienty, kteří (např. po antibiotikách) přišli o vlastní původní střevní bakterie.

Američtí lékaři přišli s jednoduchou domněnkou: jestli na hypotéze o roli apendixu jako zásobárny bakterií něco je, měli by se pacienti, kteří apendix stále mají, vyrovnat s nájezdem Clostridie lépe než pacienti bez něj.

Po dvou letech sbírání dat se ukázalo, že to tak opravdu je. Lidé bez apendixu se nákazy zbavují hůře než ostatní. U 48 procent těchto pacientů se infekce po první léčbě znovu objevila. U pacientů s apendixem došlo k relapsu (návratu infekce) jen v 11 procentech případů. Výsledky vyšly v prosinci v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology (jsou zde, ale znovu jen po zaplacení).

Není ale čas přepisovat učebnice. Sami autoři studie upozorňují, že jejich studie neodhalila nic víc než zajímavou souvislost, jejich práce ale není důkazem přímého vztahu mezi červovitým výrůstkem slepého střeva a infekcí danou bakterií. Jde jenom o statistikou potvrzené pozorování. Pořád může jít o náhodu danou třeba genetickým profilem pacientů, z nichž drtivá většina byli bílí Američané.

Průkaznost výsledků komplikuje i fakt, že apendix téměř jistě pomáhá i jinak než jen jako bakteriální bunkr. Vědci už mají po ruce celou řadu důkazů, že je velmi důležitou součástí našeho imunitního systému. Je tedy velmi dobře možné, že lidé bez apendixu mohou být obecně náchylnější k infekcím.

A zřejmě také jiným zdravotním potížím. Jedna velká epidemiologická - tedy statistická - studie z loňského roku například zjistila, že lidem, kteří ve věku méně než dvacet let odstranili přívěšek slepého střeva, mívají v pozdějším věku o něco častěji infarkt. Kdo nevěří, abstrakt najde zde

Na druhou stranu existuje rozsáhlý soubor jiných studií, které ukazují, že u některých pacientů apendix pouze zvyšuje možnost zdravotních problémů a je zřejmě lepší ho odstranit. Situace zkrátka není úplně jednoduchá. Všichni, kdo fandí outsiderům, se ovšem mohou těšit z toho, že na nápravě pověsti červovitého přívěšku slepého střeva se pracuje.

Témata: transplantace
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 146 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 30 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...