Kalibrace LCD

  • 1
Cílem kalibrace je, aby všechny monitory na grafickém pracovišti podávaly stejný obraz, který bude v barevném souladu s výsledným tiskovým výstupem, popř. s tiskovou předlohou vloženou do scanneru. (komerční prezentace)
Doposud se o barevné kalibraci monitorů hovořilo spíše v souvislosti s klasickými CRT-monitory. Teprve moderní pokrokové technologie s sebou přinesly nejen výrobu precizních TFT-panelů s konstantním podáním barev po celé ploše obrazovky, ale i příslušných fotometrů pro jejich měření. Jsou tedy splněny základní podmínky jejich přesné kalibrace, která je základním předpokladem pro úspěšnou práci návrhářů v náročných grafických studiích.

Vlastní kalibrace může být buď „manuální“, kdy kalibrační software změří pomocí sondy, přiložené na obrazovku, barevné parametry obrazu a oznámí je uživateli, který pak provede příslušné kroky, které vedou k nastavení požadovaných hodnot (např. teploty bílého bodu) nebo „automatická“, kdy kalibrační software změří pomocí sondy nejen stávající barevné parametry ale provede sám automaticky změny, jejichž výsledkem jsou zadané parametry požadované uživatelem.

Obvykle jsou požadovanými parametry: jas, teplota bílého bodu a hodnota koeficientu Gamma-křivky. Pro tyto hodnoty pak kalibrační software vygeneruje tzv. barevný ICC/ICM-profil měřeného monitoru. Pokud má uživatel dále k dispozici ICC/ICM-profil tiskového zařízení, pak speciální grafický software (např. Photoshop) pro zpracování barev vytvoří z obou profilů tzv. LUT (Look-Up Table), podle které pak generuje pro zobrazované barvy automaticky takové korekce, aby barevný výstup monitoru odpovídal barevnému výstupu na tiskárně.

Nová řada monitorů EIZO ColorGraphic

První LCD-panely s automatickou hardwarovou kalibrací.

Přesné kalibrování panelů EIZO ColorGraphic již při výrobním procesu

Přesné kalibrování panelů EIZO ColorGraphic již při výrobním procesu 

LCD-panely EIZO CG18/CG21 z nové profesionální řady ColorGraphic jsou díky přesné barevné reprodukci s možností automatické kalibrace určeny pro náročné uživatele grafických studií, kde je kladen důraz na přesné podání barev monitoru a jejich soulad s barevnou předlohou a tiskovým výstupem.

10-bitová Gamma-korekce

Výpočet hodnot jasu Gamma?křivky je prováděn s 10-bitovou přesností (4x vyšší přesnost než je u současných LCD panelů běžné) pro hodnotu Gamma = 2.2 a pro 256 úrovní všech tří základních barevných složek R,G,B vstupního videosignálu. Výsledkem této nové technologie 10-bitové Gamma-korekce je dosažení zcela plynulého přechodu mezi „sousedními“ barevnými odstíny bez jejich „slévání“ nebo „pruhování“ („Color Seepage“ nebo „banding“), které je typické pro většinu současných panelů pracující při výpočtu jasových hodnot Gamma-křivky pouze s 8-bitovou přesností.

Vliv 10-bitové Gamma korekce 


Tovární kalibrace je u řady CG provedena pro základní výchozí hodnoty teploty bílého bodu T=6.500 K a koeficientu Gamma = 2.2. Ke každému zkalibrovanému monitoru je pak výrobcem vydáván vlastní certifikát s naměřenými hodnotami a vykresleným průběhem Gamma-křivky.
Pomocí software EIZO ColorNavigator a precizní kalibrační sondy Eye-One Pro GretagMacbeth ,lze jakýkoliv panel řady CG kdykoliv snadno a rychle (do 3.minut) překalibrovat na jinou požadovanou hodnotu Gamma v rozmezí 1.8 až 2.6 (krocích 0.2) při zadané hodnotě bílého bodu a zvoleného jasu. Výsledný hladký průběh Gamma-křivky je díky „vnitřnímu“ 10-bitovému zpracování vždy zárukou přesného zobrazení barevných přechodů a vynikajícího prokreslení nejvyšších jasů i nejhlubších tónů.

Záruka přesného podání barev

Kalibrační software EIZO ColorNavigator

Tento software byl specielně vyvinut pro přesnou a snadnou automatickou kalibraci a tvorbu barevných ICC/ICM?profilů grafických panelů CG18/CG21 ve spolupráci s precizními sondami Eye-One Pro GretagMacbeth.

"Kalibrace v ECN je koncipována na základě uživatelské volby 3 cílových hodnot – luminance (jas), teplota bílého bodu a hodnoty Gamma.
Hodnoty parametru Gamma lze měnit v rozmezí 1.8 až 2.6 po krocích 0.2. Tento rozsah byl zvolen s ohledem na charakter gradace tiskového výstupu v polygrafii..
Teplotu bílého bodu je možné volit 4.000 K až 10.000 K s krokem 500K nebo přesným zadáním hodnot x,y v chromatickém diagramu CIE xy. Vstupní hodnoty pro spuštění kalibrace jsou kompletní po určení požadovaného jasu (luminance) monitoru v rozmezí 75 cd/m2 až 120 cd/m2, což je doporučený* rozsah pro práci ve světelných podmínkách obvyklých v grafickém průmyslu. Individuální volba hodnoty jasu je důležitá pro optimalizaci ergonomických vlastností profesionálního pracoviště a při návazné kalibraci více monitorů na jednotnou úroveň.

Kalibrační software EIZO ColorNavigator 

Výsledkem automatické kalibrace je precizně nastavený panel s 10-bitovou LUT (LookUpTable) jejíž hodnoty jsou zapsány přímo v paměti monitoru. Výstupní signál grafické karty zůstává tedy zachován v maximální kvalitě, narozdíl od běžné kalibrace, kdy se mění LUT grafické karty a dochází k degradaci signálu.

Software EIZO ColorNavigator, který byl navržen speciálně pro monitory EIZO CG18/CG21 a pro optickou sondu EyeOne Pro GretagMacbeth, je standardní součástí dodávky.

Panely CG18/CG21 měří neustále čas své aktivní činnosti a tím uživateli usnadňují sledování provozu svého panelu a provádění pravidelné kalibrace.

Kalibrační software EIZO ColorNavigator 

Sondu Eye-One Pro GretagMacbeth, která je ve své podstatě velmi kvalitním spektrálním fotometrem, je možné ve spojení s vhodným kalibračním softwarem současně také využívat pro kalibraci a tvorbu profilů dalších vstupních/výstupních zařízení – scannerů a tiskáren. Kalibrační sonda Eye-One Pro je konstruována nejen pro měření barev zobrazených na monitoru, ale také pro spektrální měření tiskových barev na barevném výstupu z tiskárny ! Přesnou kalibrační sondu Eye-One Pro GretagMacbeth je možné v případě společné dodávky s grafickými panely řady CG objednat s výraznou slevou.

Profesionálové vyžadují široký rozsah barev
Přesné nastavení požadované barevné teploty a nezávislá korekce 6-ti barev. složek „R-G-B & C-M-Y“

Příklad nastavení požadované barevné teploty 

Velmi důležitým faktorem pro dosažení věrného zobrazení barev obzvláště v oblasti středních tónů je možnost nastavení správné barevné teploty bílého bodu odpovídající daným vnějším podmínkám pozorování obrazu. V tomto směru jsou nové grafické panely EIZO skutečně všestranné.

Menu s nabídkou 6-ti barev pro korekci Kontrolní 6-ti barevný panel

Požadovanou teplotu bílého bodu je možné v kalibračním softwaru EIZO ColorNavigator zadávat postupně po krocích 500 K v intervalu 4.000 K až 10.000 K nebo přesným zadáním hodnot x,y v chromatickém diagramu CIE xy. Pro dokonalé sladění obrazu na monitoru s barevným tiskovým výstupem lze navíc využít skutečnosti, že nové monitory grafické řady ColorGraphic umožňují nezávislé nastavování barevného tónu a saturace až 6 základních barevných složek, tedy kromě obvyklých R-G-B navíc i C-M-Y !!!

Široký rozsah a vysoká stabilita barev. Konstantní jas po celé ploše monitoru

Graf barevného rozsahu CRT a LCD

Nové přesné grafické panely CG18/CG21 používají z důvodů dosažení max. stálosti obrazových parametrů a věrného zobrazení barev v současnosti nejdokonalejší technologii TFT-panelů: S-IPS (In-Plane Switching Technology), popř. Dual Domain-IPS se širokým barevným rozsahem – tzv. Gamutem a konstantním - na úhlu pohledu nezávislým zobrazováním barev a kontrastu.