Kam se nepodíváte: Olympiáda v České televizi

Včerejší zakončení zimních olympijských her znamenalo konec prvního 24hodinového vysílání Zimních olympijských her v České televizi. Zajímá vás, co se dělo v zákulisí a co všechno se musí stát, abyste mohli sledovat úspěchy i neúspěchy olympioniků?
Budova zpravodajství je až na konci celého komplexu České televize na Kavčích horách. Hned vedle ní míří k nebi dvě velké parabolické antény, které – jak se později dozvídáme – slouží i k příjmu signálu z olympiády.

Z recepce nás naše první průvodkyně, produkční Ivona Bartók, odvádí o dvě patra níže do podzemní části budovy. Konečně se dostáváme do centra dění, respektive do prostor, odkud je vysílání zimních olympijských her odbavováno.

Možná největší ruch a shon panuje v produkčním centru. Řada obrazovek nabízí celou nabídku z Itálie, což činí pět kanálů či chcete-li tras ze sportovišť a jeden univerzální například pro rozhovory apod. Každý z těchto kanálů přitom zpracovává k tomu určené pracoviště řízené režiséry.

Produkční centrum

Právě zde nám naše průvodkyně ukazuje centrální komunikační systém, kterým může vstoupit na jakékoliv pracoviště či si povídat s moderátory v Turíně. Zkoušíme se spojit s Petrem Svěceným, který však právě začal komentovat sjezd žen a my nechceme rušit, tak zase spojení přerušujeme.

Komunikační centrála

Jak se Olympiáda připravuje?

Již dlouho před zahájením Olympijských her mají televizní studia k dispozici tzv. Bílou knihu. Ta obsahuje přesný časový rozpis plánovaných přenosů v jednotlivých kanálech z jednotlivých závodišť. Vše by mělo být připraveno tak, aby přímé přenosy z medailových disciplín nešly proti sobě. Na základě tohoto itineráře se již rok dopředu připravovala místní „malá“ Bílá kniha, podle které se plánuje konkrétní vysílání na programech ČT 2 a ČT 4 Sport.

Bílá kniha

Úkol je to nelehký, neboť je potřeba vybírat vysílání tak, aby se programy navzájem nekryly a aby byl dostatek materiálu pro vysílání záznamu.

3-2-1 vysíláme

"Signál z Turína putuje v komprimovaném formátu MPEG 2 přes satelit," říká hlavní inženýr Josef Kanda, mj. zodpovědný  za přenos. Obraz je posléze pomocí již zmíněných velkých parabol přijmut v České televizi.

Antény pro příjem signálu z družice

Zde se každému z jednotlivých kanálů věnuje jedno speciální pracoviště s vlastním režisérem, které buď pořad pustí do živého vysílání nebo jej zaznamená na kazetu.

Nejvíc napilno je v místnostech pro odbavování přímého přenosu. Je zde možství obrazovek, mixážních pultů, která hlídají a ovládají zkušení technici a další pracovníci. Místnost je rozdělena na tři části. Největší je určena pro práci režiséra a pracovníků s obrazem, menší místnost pak slouží zvukařům a ještě je zde prostor pro zařízení a osoby pracujícími se záznamem.

Režie vysílání

Přijímané vysílání může být buď s mírným zpožděním a českým komentářem z Turína přímo pouštěno do vysílání, nebo zaznamenáváno, aby mohlo být využito později. To zpoždění se někdy používá, protože český komentář události není vysílán spolu s obrazovým záznamem a ruchy, ale přichází jinou cestou. Pokud by se tedy obraz a zvuk z kolbiště nesynchronizoval s komentářem, mohlo by se stát, že by diváci v hledišti již křičeli gól a komentátor by na to z pohledu diváka reagoval se zpožděním v řádech stovek milisekund.

Režie vysílání

K synchronizaci moderátora a obrazu slouží text, který je v Turíně vysílán a moderátor jej čte před vysíláním.

Odvysíláním nebo záznamem události však práce nekončí. Nastupuje totiž četa "skriptovačů" převážně studentů, kteří se jednotlivými událostmi probírají a na základě časových značek popisují události, aby v budoucnu mohl kdokoliv v záznamech rychle vyhledat potřebnou informaci.

Co se děje ve studiu

Jak probíhá samotné vysílání nám osvětluje další průvodce – moderátor Vojtěch Bernatský. Ten má k dispozici tři komunikační kanály. Jednak je pomocí sluchátka spojen s režií, dále samozřejmě může sledovat aktuální dění na obrazovce a má k dispozici i počítač, který nabízí živý informační kanál přímo z Turína.

„Stejný kanál mají i naši komentátoři v Turíně, takže při případném výpadku spojení jsme schopni přinášet čerstvé informace,“ vysvětluje náš nový průvodce. Ti však mají k dispozici na místě i další informační zdroje a samozřejmě přímý kontakt s účastníky soutěží. V případě potřeby mohou využít i přenosový vůz, který do Turína Česká televize vyslala. 

Jak to vidí kameraman

„Celkem, i s techniky z přenosového vozu máme v Turíně osmadvacet lidí. Z toho je jedenáct komentátorů – a to je docela málo vzhledem k tomu, že vysíláme čtyřiadvacet hodin denně na ČT 2 a patnáct hodin denně na ČT 4. Myslím, že ze všech televizí jsou tam naši komentátoři asi nejvytíženější – nejvíc toho má Robert Záruba, ten za olympiádu odkomentuje asi 1850 minut. Žádný náš hlasatel nemá míň než tisíc minut. I já tady mám docela honičku,“ pokračuje Bernatský. „Střídáme se obden s Jakubem Bažantem a je to pokaždé tak patnáct šestnáct hodin. Dneska už si dávám třetí energetický nápoj,“ směje se.

Studio

Každý moderátor si na doplňující informace dělá rešerše. Někdo je má v počítači, ta starší škola si je dělá na papírech – třeba Pavel Čapek má štos papírů a jede podle nich. Na některé sporty je kartičkový způsob ideální, třeba u skokanů nebo při krasobruslení – jeden odstartuje, hned má výkon a není problém si na kartičkách dohledat, že má rád špagety, doma má tři psy a třikrát vyhrál světový pohár. Zato u hokeje nebo u běhu na lyžích je třeba mít orientaci a dost informací v hlavě pro celý zápas nebo závod. Ale nejcennější pro komentátory je pochopitelně to, že mohou být na místě a tak například vědí, že si Šárka Záhrobská vyměnila na slalom lyže, proč to udělala a co je to za lyže. Tady v Praze jsme odkázaní jen na informace z internetu nebo na telefonáty,“ vysvětluje Bernatský.

Další zázemí dává českým moderátorům v Turíně novinářské centrum. „Tam máme místnůstku s několika obrazovkami. V té je technik, který se stará o spojení s Českou republikou. I odtamtud by se dal komentovat přímý přenos, kdyby bylo příliš nákladné mít komentátorské stanoviště na nějakém odlehlém sportovišti. Bylo to někdy potřeba na letních olympiádách, letos v Turíně se nám povedlo, abychom mohli komentovat všechny sporty z místa,“ líčí moderátor.

Prakticky každý přímý přenos je spolukomentován odborníkem, kterým je zpravidla sportovec, jenž se danou disciplínou zabývá či zabýval. Ten může využít speciálního nástroje, který je označován jako elektronická tužka.

Jak funguje elektronická tužka?

Asi i vás zaujala tzv. elektronická tužka. Tedy zařízení, které umožňuje hostovi ve studiu graficky pracovat s určitým televizním záznamem. Systém včetně programu TV PaintStudio využívá podobnou technologii dotykového displeje, jako například přenosný Tablet PC.

Ne všichni hosté napoprvé zcela pochopí jeho funkčnost a i proto je na displeji připevněn nápis „ Používejte pouze tužku k tomu určenou".

Elektronická tužka 

TV PaintStudio zvládne pracovat najednou až s šesti záznamy. Uživatel si je může vybírat a posunovat buď pomocí virtuálních tlačítek na displeji nebo prostřednictvím speciálního ovladače na stole pod displejem.

Program tak například umožňuje pomocí již zmíněné tužky kreslit jakoby do záznamu čáry, kolečka a jiné nebo třeba zvýraznit či přiblížit určitou část obrazu a zbytek nechat částečně zakrytý šedou vrstvou.

Konec návštěvy

Moderátor Vojtěch Bernatský se právě teď domlouvá s režisérem, co umístit před plánovaný záznam snowboardových závodů. „Zbývá ještě šest závodnic,“ kontroluje monitor Bernatský. „Ten snowboard má být od 16:00 do 16:20. A teď je 15:30. To je, abych tak řekl...,“ větu raději nedokončuje. „Tak je tam ještě chvíli podržíme,“ říká režisér a má na mysli nechat lyžařský přenos běžet ještě chvíli, i když obě české závodnice Šárka Záhrobská a Eva Kurfürstová už mají odjeto a je jisté, že na medaile nedosáhnou. „Potom budou Rychlý prachy, to je tak patnáct minut. No, nějak to dáme dohromady,“ odpovídá mu Bernatský. My se tak musíme pomalu loučit.

Na vysvětlenou – Rychlý prachy je přezdívka, kterou zaměstnanci České televize dali stručnému zravodajskému pořadu s výsledky olympiády. V programu ho naleznete pod oficiálním názvem Rychlý přehled. 

Ještě jednou se rozhlížíme po všech navštívených pracovištích, kdy nyní vládne ještě větší ruch a shon, než na začátku naší cesty. Pomalu se loučíme a víme, že ani po půlnoci 26. února zde nenastane klid. Do těchto prostor se totiž bude z hlavní budovy stěhovat program ČT 4 Sport. Diváci přitom nesmějí nic poznat.

Autoři:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký železniční KVÍZ: Máte-li dost páry, zkuste vytřít zrak Sheldonovi

v diskusi je 5 příspěvků

23. března 2024

Projeďte se aktivně historií železniční dopravy, ve světě i doma. Čekají na vás otázky rozmanité, z...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...