Kam umístit server? Přece do ledničky

  • 26
Někteří naši zahraniční sousedé si s výrobou serveru nedělají zbytečnou hlavu. Stačí schrastit pár základních součástek, tuhle něco podložit, támhle něco propojit a vida, na světě je serverovna, jak má být.

Výrobou netradičního počítače se zabývá mnoho lidí. Na tomto poli se objevují stále nová a nová zajímavá řešení. Prostor pro nápady se tedy otevírá nejen v domácích PC, ale také tam, kde by to nikdo nečekal. K výrobě netradičního řešení lze tedy použít prakticky cokoliv, co doma najdete. Proč tedy nevyužít starou ledničku? Toto zajímavé řešení přichází od našich severních přátel z Polska.

Již při samotném pohledu na pracovní kout vás musí napadnout, že zde něco není v pořádku. Pominete-li existenci multimonitorového centra, pak vás zcela jistě zaujme onen zajímavý strakatý předmět v rohu místnosti. Opravdu nespletli jste se, je to již právě zmíněná lednička. Ta v tomto případě slouží jako útočiště pro počítačové komponenty a přísun životu potřebných tekutin. :-)

Takhle vypadá server v polském podání 

Dokonalé pracovní místo
Nahlídnete-li do útrob chladícího zařízení, naskytne se vám opravdu velkolepý pohled. Uvnitř se to hemží slušným počítačovým arzenálem. Ten pak tvoří celek, zajišťující precizní chod, a teď se podržte, celé serverovny. Nutno podotknout, že bylo myšleno opravdu na vše. Jednotlivé prvky jsou totiž odděleny poličkami do tzv. fochů, kde každá část má své vyhrazené místo.

Takhle vypadá server v polském podání

Chladící jednotka
O chlazení výkonných součástek se stará dvojice ventilátorů blíže nezjistitelné značky. Povšimněte si zejména perfektně provedeného uchycení jednotlivých ventilátorů. Na první pohled je zřejmé, že vše bylo montováno s naprostou přesností a pro samotnou realizaci byl použit jen prvotřídní materiál. Změt kabelů pak dá vyniknout speciálně upravené elektroinstalaci.

Takhle vypadá server v polském podání

Výkonná pracovní stanice v serverovně
Celé dvě police zabírá pravděpodobně nejvýkonnější část celé serverovny, počítač Zeus. Ten je postaven na moderní desce Asus A7M266-D, osazené dvěma procesory Athlon XP 1800+ a pamětmi 512 MB DDR. Pro ukládání dat byly zvoleny dva kapacitně nespecifikované disky Ultra-ATA 100 MB/s, zapojené do RAID 0. Zeus je nejsilnější mašina servrovny, a tak si zcela jistě po právu zaslouží i nejmodernější komponenty.

Takhle vypadá server v polském podání

Rozbor serveru
Samotná jednotka se skládá ze serveru Hercules a routeru Hermes, přičemž server je v levé kóji a router pracuje hned vedle něho. Hercules je osazen rychlým mikroprocesorem, který se stal hitem několika posledních let - CPU Intel Pentium MMX s nominálním taktem 200 MHz. Pro efektivnější práci a rychlejší vyřízení požadavků je procesor nepatrně přetočen na 250 MHz, a nutno podotknout, že je velmi stabilní. Hermes je osazen konkurenčním procesorem od AMD - 486 DX4 s taktem 100 MHz. Ke zprostředkování mezi serverem a jednotlivými sítěmi jeho výkon bohatě postačí. Navíc dle autora je rozhodně lepším řešením použít pomalejší stroj než směrování provádět na hlavním serveru softwarovou cestou. Ten by byl pak zbytečně vytížen.

Takhle vypadá server v polském podání

Napěťové a komunikační centrum
Na páté pozici se skrývá kromě switche k zasíťování a rozvodu napájecích kabelů také nezbytné občerstvení, které je při správě tohoto serveru zcela jistě potřebné. Bohužel s jedním negativním efektem. Jelikož je lednička v nefunkčním stavu, nedá se počítat s vychlazením oblíbeného nápoje. :-)

Takhle vypadá server v polském podání

Redakce Technet.cz dodává: Od některých našich sousedů se máme stále co učit. A závěrem nám nezbývá nic jiného, než konstatovat „v Polsku tedy umí dělat servery“. Adminovi přejeme hodně štěstí.


Témata: Intel, počítač, Polsko