Surround 360 je kamerový systém pro záznam virtuálního a 360° videa od...

Surround 360 je kamerový systém pro záznam virtuálního a 360° videa od Facebooku. | foto: Facebook

Kamerky za pár tisíc natočí virtuální realitu nebo 360° záběry i vám

  • 16
Rok 2016 by se bez nadsázky dal označit jako rok virtuální reality. Na trh se dostávají první relativně levné profesionální systémy na její zobrazení a řada webových služeb podporuje 360° záběry, které jsou základem. Pozadu nezůstávají ani výrobci kamer.

Stačí kartonové brýle, mobilní telefon a už se můžete v mžiku přenést do několika tisíc kilometrů vzdáleného chrámu, na Mount Everest či pod hladinu moře. To je nejjednodušší varianta, jak si plnohodnotně zobrazit 360° záběry nebo virtuální realitu, kterou vytvořil někdo jiný.

Produkty jako Google Cardboard, Samsung Gear VR nebo dražší HTC Vive, Oculus Rift či MS Hololens asi není třeba představovat. Přinejmenším tedy lidem, kteří se alespoň trochu zajímají o nejnovější trendy ve spotřební elektronice a výpočetní technice. Právě ony slouží k zobrazování virtuálního prostoru kolem vás. Prohlížení sférických záznamů nabízí například YouTube nebo Facebook, ale na displeji to není takový zážitek.

Ale co když chcete zaznamenat, co se děje kolem vás?

Nejjednodušší, byť ne nejpohodlnější cesta k pořízení 360° fotografií může vést od mobilního telefonu nebo fotoaparátu. Podobně jako u tvorby panoramat si stačí vybrat nabídku pro 360° snímky a začít snímat okolí kolem sebe. Takovou funkci přístroj buď podporuje (například pomocí speciálních aplikací), a to včetně spojení jednotlivých fotografií do 360° celku, nebo vás čeká těžší cesta. Při ní budete potřebovat speciální software, s jehož pomocí dáte jednotlivé snímky dohromady. Zpočátku to asi bude o něco těžší, než získáte zkušenost jak fotografovat, aby vás v následném spojování čekala co nejjednodušší práce.

Mnohem jednodušší je tedy použít speciální zařízení, která vám 360° sférické záběry pořídí doslova na jedno kliknutí.

Někdy přitom stačí trochu kutilství, přístup k 3D tiskárně nebo koupě speciálního držáku. Právě do něj je totiž možné vložit dvě a více kamer, které snímají zvlášť různou část okolí a následně se pomocí programu fotografie nebo video spojí.

Kamerka Kodak SP360

Podobný držák nabízí GoPro pro své čtyři kamery, ale například Kodaku stačí dvě kamerky PIXPRO SP360 zády k sobě. Kamerka umí zaznamenat FullHD obraz a byť má optiku, která slibuje 360° snímek, vzhledem ke konstrukci zvládne o něco méně než 250 stupňů. I proto firma nabízí balíček dvou kamer za necelých 900 dolarů (cca 21 500 korun). Podobných zařízení, která nabízejí pseudo 360° záznam je více v různých cenových kategoriích, ale pro plný obraz bez slepých míst je vždy potřeba mít takové kamerky alespoň dvě a k nim program, který jejich záznamy dokáže spojit.

Nasnímané video ze 16 kamer v rámci systému Jump umožní Google zpracovat a následně i publikovat a prohlížet na YouTube.

Univerzálnější je Google se svým projektem Jump, Ten nabízí kruhový podstavec na akční kamerky. který vedle kamerek GoPro nedávno oznámila spolupráci i se společností Yi, které tam bude dodávat svou novou 4K akční kameru.

Kdo chce kvalitnější výstup, bude muset sáhnout po vlastním řešením. Například spojit profesionální kamery a pak si dát dost práce v postprodukci, jak se tím před více než rokem pochlubila jedna firma produkující pornografický obsah.

Speciální kamerový systém pro záznam 360° panoramatického snímku.

Společnost vytvořila speciální natáčecí sestavu ze sedmi kamer Epic Red Dragon, která stála asi 250 tisíc dolarů (cca 5,95 milionu korun). Každá z těchto kamer má rozlišení 6K, což při rychlosti 60 snímků za sekundu dává 260GB soubor za půl hodiny natáčení. Při sedmi kamerách tedy neskutečných 1,7 TB.

Celkem 14 kamer dokola, jedna směřující nahoru a dvě dolů, to je systém Surround 360 od Facebooku.

Využít lze také otevřený koncept Facebooku, který pracuje na systému složeném ze sedmnácti kamer. Celý systém má stát kolem 700 tisíc korun. Facebook ke konstrukci využil kamery od firmy Point Grey Researchs s optikou Sunex s pevným ohniskem 7mm a světelností F/2,4. Čtrnáct z nich umístil kolem dokola, jedna míří vzhůru a dvě dolů. Uživatel si bude moci nastavit kvalitu snímání až na 8K, což bude znamenat tok dat o rychlosti až 30 gigabitů za sekundu. Záznam se bude ukládat přes rozhraní USB 3.0 na disk.

Specialisté na 360° fotografii a video

Ještě než se podíváme na první 360° kamerky musíme se s vámi podělit o jednu zkušenost. Když jsme o nich vyhledávali informace, zaujalo nás, že jsme narazili v podstatě jen na jednu tradiční firmu zabývající se výrobou fotoaparátů, která speciální přístroj na sférické snímání nabízí. Sférické kamerky jsou tak spíše doménou start-upů a internetových firem.

Panono vyjde na 599 eur.

Ale vraťme se na začátek a představme si jednu specialitku. Je to přístroj Panono360, který vypadá jako děravý míč s 36 fotoaparáty. Když jej vyhodíte do vzduchu, tak v okamžiku, kdy se zastaví, než začne padat dolů, pořídí snímek. Byť umí jen fotografie, umí je v opravdu vysokém rozlišení 108 Mpix. Cena tohoto zařízení je však 1 500 dolarů (cca 36 tisíc korun).

Fotoaparát Ricoh Theta S

Mezi nejlevější modely, které umí pořizovat 360° video patří Ricoh Theta za asi 230 dolarů (cca 5 500 korun). Vystačí si se dvěma kamerkami, ale podle ohlasu uživatelů není obraz, který produkuje, dobrý. Ostatně s rozlišením 1280 × 1024 pixelů to ani není možné. Na druhou stranu je to s 95 gramy asi nejlehčí podobné zařízení na trhu. Firma již vydala jeho nástupce Theta S, který stojí zhruba 350 dolarů (cca 8 300 korun) a umí i HD video.

LG 360 Cam

Podobné funkce má LG 360 Cam. Také tento přístroj si vystačí se dvěma kamerkami a je dokonce ještě levnější než Ricoh. Za cenu 200 dolarů (cca 5 700 korun) však nečekejte zázraky. Přesto nahrává video v rozlišení 2 560 × 1 280, což je více než novější Theta.

Kamerka Bublcam pro 360°záběry.

Jen o něco větší rozlišení využívá Bublcam. Při nahrávání v 2688 × 1344 však zvládne jen 15 snímků za sekundu. Systém využívá čtyři kamerky s rozlišením 1,6 Mpix, každá s optikou zabírající 190° prostor kolem sebe. Prodává se za necelých 800 USD (cca 19 000 korun)

Samsung Gear 360

Zatím jediné zařízení na snímaní 360° videí, které jsme si měli možnost na chvíli vyzkoušet v reakci, je Samsung Gear 360. Také v tomto případně jsou ve hře dva superširoké snímače. Ty dokážou zachytit až 30megapixelové fotografie (7 776 × 3 888) a 4K video. Oba dva objektivy mají světelnost f/2.0 a cena by se měla pohybovat kolem 10 tisíc korun.

Sférická kamerka Nokia Ozo.

Mezi profesionální 360° kamery lze zařadit model od Nokie. Novinku s názvem Ozo si můžete představit jako kouli s ocáskem, ze které koukají do různých směrů čočky. Zařízení obsahuje osm kamer s rozlišením 2K, z nichž každá zabírá oblast v rozsahu 195 stupňů. K dispozici je samozřejmě i záznam prostorového zvuku.

Nabídka sice zatím není příliš široká, ale to se bude v následujících měsících měnit. Některé menší firmy (jedna dokonce s českou stopou) chtějí stihnout do Vánoc uvést na trh své přístroje, které již ohlásily, a některé velké možná zatím potichu připravují své modely. Moudřejší bychom mohli být po letošním veletrhu IFA, kde by se mohlo pár novinek v této oblasti objevit.

Tento výčet si nebere za cíl nabídnout kompletní přehled. Pokud víte o nějakém dalším produktu, který už je (téměř) na trhu, dejte nám vědět v diskuzi, rádi jej doplníme.