Jen s pomocí kamery systém trefil věk našeho šéfredaktora s přesností na rok....

Jen s pomocí kamery systém trefil věk našeho šéfredaktora s přesností na rok. Pohlaví rozpoznal zcela přesně. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Senzory budou šmírovat vše. Dělají to, budou ještě víc a my budeme rádi

  • 56
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Ještě před pár lety tyhle kousky uměly jen tajné služby. Dnes si kameru s rozpoznáváním věku, pohlaví a dalších parametrů můžete domů pořídit i vy. Není drahá a bude ještě levnější. Žijeme v éře internetu věcí a senzorifikace našeho světa. Zda je to dobře, rozhodněte sami.

CES je největší veletrh spotřební elektroniky a IT na světě. Letos se výstavní plocha rozšířila na 2,4 milionu čtverečních metrů. Las Vegas kvůli veletrhu navštíví 150 000 lidí z celého světa (má například vyšší mezinárodní účast než olympiáda v Soči).

Letos bude v nevadské poušti představeno přibližně 20 000 nových produktů. Přes 51 % z nich patří do kategorií mobilní telefon, tablet nebo notebook (konvertibilní zařízení) případně televize nebo PC. To jistě není nijak překvapující, ale zajímavý je výhled do blízké budoucnosti, kdy už příští rok si z tohoto podílu prý výrazněji ukrojí drony, nositelná elektronika a 3D tiskárny. Tak to alespoň vidí Shawn Dubravac, hlavní ekonom agentury CTA, která veletrh CES 2016 pořádá.

Když budete o sobě lhát ...

Nejprve vám to možná bude znít směšně, potom logicky a užitečně a nakonec dost možná děsivě. Přichází internet věcí. Věcí, které o nás budou chtít vědět možná víc, než se nám bude líbit. I takové předpovědi zazněly první den veletrhu International CES v Las Vegas.

Mezi základní pilíře rozvoje spotřební elektroniky a obecně technologií vůbec patří podle Dubravaca následující:

  1. Všudypřítomná výpočetní technika nahrazující současné analogové přístroje
  2. levná datové uložiště
  3. digitalizace analogového světa
  4. připojení (k internetu)
  5. senzorifikace všeho a všude.

Trendy pro 2016

Senzory, které převádí naše chování v analogovém světě na digitální data, už neměří pouze na vyžádání (aplikace nebo třeba hry), ale sledují nás a naše okolí neustále. Měří kontinuálně. Díky výrazně klesající ceně jich může být v zařízení (například telefonu nebo náramku) hned několik. Zatímco v roce 2006 stál například akcelerometr pro jednu osu (pro plnohodnotnou funkci potřebujete alespoň tři) sedm dolarů, dnes vyjde na 50 centů. Co to znamená? Není problém takový senzor zamontovat do prakticky jakéhokoliv zařízení aniž by hrozilo nějaké zásadní navýšení ceny. Dříve jste nalezli akcelerometr kvůli vysoké ceně leda tak v airbagu vašeho automobilu, pak jej začal používat herní průmysl (např. v roce 2006 Nintendo Wii) a dnes jej najdete i v nejlevnějších sportovních náramcích (sport trackerech) za pár dolarů.

Úžasné novinky, které nikoho nezajímají. To nejlepší už totiž máte doma

Internet věcí. Tam vidí budoucnost shodně všichni výrobci elektroniky bez rozdílu. Od ledničky přes vysavač, od trouby k myčce, od domácí zábavy přes zabezpečení domu, od zavlažování trávníku až ovládání garážových vrat, od kávovaru k pračce. Tam všude bude internet. Všechno bude propojené se vším a bude vás to nutit nakupovat.

Ženská krása zabírá vždy. Bez ohledu na to, co prodáváte.

Množství různých senzorů navíc umožňuje nejen získávat větší množství různých dat, ale výstupy i různě kombinovat a sledovat závislosti a vazby, které dříve bylo možné obtížně byť jen odhadovat. Je možné například zároveň sledovat srdeční tep dítěte, jeho teplotu, teplotu v místnosti, pohyby a tedy i kvalitu spánku, zvuk / hluk a další parametry. Díky kameře a analýze obrazu lze tato data kombinovat s aktuálním emočním rozpoložením dítěte nebo jiné sledované osoby a vyhodnocovat jejich reakce. Na trh se chystají senzory, které vám řeknou, jakou energii a další parametry v sobě ukrývá potravina, která právě leží na talíři před vámi.

Dubravac s oblibou uvádí příklad využití kombinace informací z různých senzorů: představte si, že máte za sebou čtyři dlouhé schůzky (to lze poznat z kalendáře), jste utahaní (to na vás prozradí biometrické údaje odečtené chytrým náramkem), doma máte zimu (to hlásí chytrý termostat Nest) a chystáte si pustit televizi. V ní už na vás čeká pečlivě připravený výběr Netflixu na základě předchozích údajů (chce to něco na uvolnění a povzbuzení, nejlépe z teplých krajů) a vašeho již dříve odpozorovaného vkusu.

Na trhu jsou chytré květináče, které pohlídají, zda jsou rostlinky správně zalité i v závislosti na okolní teplotě a ročním období, domácí meteorologické stanice spojené do komunitních sítí (např. Weather Underground) už dnes poskytují tak přesné a lokální údaje o počasí, že předčí i leckteré profesionální předpovědi. A to jsme stále jen na začátku internetu věcí a takzvané senzorifikace našeho světa. Řeč o chytrých ledničkách, pračkách, kávovarech a třeba troubách už tady byla mnohokrát. Každopádně, jak to zatím dopadá s chytrou domácností, která zde na veletrhu CES patří k nejčastějším exponátům a je jedním z trendů pro rok 2016, si můžete přečíst v článku: Chytrá domácnost: nadšenci se neudrží, vy si počkejte na příští rok.

Do kategorie nepotřebných hloupostí s jistým potenciálem musím zařadit nejrůznější chytré láhve a boty. O těchto předražených hračkách, které se opakovaně snaží dostat na trh už druhým rokem, chystáme samostatný článek.

Chytrá domácnost

Nadšenci se neudrží, vy si počkejte na příští rok. Vyzkoušeli jsme za vás jedno ucelenější portfolio.

Chytrá zařízení z nabídky českého T-Mobile pro monitorování zdraví, pohybu i...

Chytřejší a ještě chytřejší

Když jste v roce 1995 něco chtěli nadiktovat počítači, aby to za vás napsal, byla chybovost takového výstupu téměř 100% (hodnota Word Error Rate - WER). Jinými slovy, převod z mluveného slova byl i v angličtině zcela nepoužitelný. Před dvěma lety byla však hodnota WER už jen 23 % a loni poklesla na 5 %. Co způsobilo tak rychlý pokrok? Konektivita (sdílení) a výpočetní výkon. Chyby a jemné nuance od jednotlivých uživatelů jsou sdíleny a systém se tak učí z chyb a úspěchů tisíců, desetitisíců či milionů uživatelů. Na stejném principu fungují například i samořídící auta od Googlu. Sdílí mezi sebou všechny rozdíly, nové a neobvyklé situace a učí se. Dosud najezdila robotická auta 1,6 milionu kilometrů a z vlastní viny bourala pouze minimálně.

A nemusíme chodit až do automobilového průmyslu. Společnost Fitbit, která je jedním z hlavních průkopníků v oblasti nositelné elektroniky na sport (náramek Fitbit používá i Obama a Howard z Big Bang Theory), představila na veletrhu CES nové chytré hodinky Fitbit Blaze. Ty mimo jiné dokáží automaticky rozpoznat, jaký sport právě děláte (zda hrajete basket nebo hokej, zda běžíte nebo jedete na kole, atd.) a podle toho uzpůsobit měření i následné statistiky. Ještě před rokem bylo vždy nutné druh aktivity do náramku ručně nastavit. Takový zdánlivě nenápadný pokrok umožnila Big Data (Velká data) a jejich zpracování. Výrobci sport trackerů si dali tu práci, že podle vzorků pohybů od obrovského množství uživatelů naučili náramek rozpoznat, o jaký sport jde.

Uvnitř chytré ledničky od Samsungu je kamera, takže si odkudkoliv na světě můžete zkontrolovat, zda máte dost jogurtů. Systém zároveň hlídá i trvanlivost potravin. Do Česka se tenhle zázrak zatím nechystá.

Dveře od ledničky jsou podle Samsungu novým centrem domácnosti. Na 21,5palcovém displeji se můžete dívat na videa z YouTube nebo streamovaný program z televizoru. Základní vlastností chytré ledničky je však kontrola obsahu a upozornění v případě, že nějaká surovina chybí.

Podobně se učily například už poměrně běžně dostupné chytré kamery, do kterých se podíváte a ony vám okamžitě ukáží váš věk a pohlaví. Funguje to někdy až zázračně přesně, někdy se systém splete o 10 let, ale díky tomu, že se stále učí, příští rok může být přesnost zase o mnoho vyšší. Zajímavé je i to, že zatímco dříve jsme podobná zařízení vídali (respektive nevídali) hlavně na letištích a chráněných budovách v rukou tajných služeb, dnes si kameru se stejnou funkcionalitou (např. od Netatmo) můžete pořídit domu za pár set dolarů. Bude vám hlídat dům a navíc vás přesně informuje o tom, kolikrát kolem prošel váš pes, syn nebo někdo cizí. Můžete ji samozřejmě nastavit tak, aby na určité osoby či zvířata nereagovala.

T-Mobile pokryje Česko sítí pro internet věcí do konce roku 2016

Společnost T-Mobile plánuje vybudovat 350 základnových stanic, které budou schopny přijímat zprávy od zařízení, jako jsou chytré náramky, alarmy a další zařízení využitelná v domácnosti, dopravě nebo veřejné správě. Pilotní provoz se čtyřmi přijímači společnost spustila koncem května.

Qualcomm v pondělí (5.1.2015) ve Vegas představil modem pro internet věcí v rámci chytrých měst (viz tento článek). Na dvě tužkové baterie vydrží fungovat 10 let. Pro komunikaci přitom využívá stávající LTE sítě, takže budování nové infrastruktury není tak náročné. V tomto ohledu je tedy budoucnost skutečně blízko.

O internetu věcí a senzorech čtete na Technetu za poslední dva roky již poněkolikáté. Zatím to vypadá, že tentokrát o nafouknutou bublinu nejde a že skutečně stojíme na začátku nové éry spotřební elektroniky.

,