Sony TPS-L2

Sony TPS-L2 | foto: Sony

Kazetový walkman slaví třicetiny. In memoriam

  • 30
Přesně před třiceti lety představila společnost Sony prví kapesní kazetový přehrávač Walkman TPS-L2. Revoluční přístroj změnil způsob poslechu hudby. Z kapes posluchačů ho vytlačily až MP3 přehrávače.

Prodej prvního walkmanu, jenž nesl typové označení TPS-L2, začal v Japonsku 1. července 1979. Přístroj byl z dnešního pohledu výjimečný tím, že se k němu daly připojit hned dva páry sluchátek. Kvůli tomu byl také vybaven tlačítkem, po jehož stisku se snížila hlasitost reprodukce a aktivoval se mikrofon, který zajišťoval komunikaci mezi oběma posluchači bez nutnosti sundat sluchátka.

Sony TPS-L2

Během prvního měsíce si svého majitele našly jen tři tisícovky těchto modro-stříbrných krabiček, což byl počet hluboko zaostávající za očekáváním. Tváří v tvář hrozícímu debaklu se Sony rozhodlo svést bitvu s nepochopením, na něž přístroj u veřejnosti narazil.

Firma proto do ulic a obchodů vyslala propagátory, kteří měli potenciálním kupcům umožnit, aby si neobvyklý hudební zážitek vyzkoušeli na vlastní uši. Kampaň zabrala tak, že na konci srpna už byla celá třicetitisícová série vyprodána a obchodníci hlásili další davy zájemců.

Před walkmanem byl brazilský Stereobelt

Na zahraničních trzích Sony hodlalo svůj výrobek nabízet pod názvy jako Soundabout, Stowaway nebo Freestyle. Slovo walkman ale mezitím prostřednictvím turistů proniklo do povědomí i mimo ostrovy vycházejícího slunce, a tak zůstalo původní označení. Původně podceňovaný výraz walkman se časem stal v řadě jazyků synonymem pro jakýkoliv kapesní přístroj sloužící k poslechu hudby.

Sony TPS-L2

Obchodní úspěch však měl pro Sony i stinnou stránku. Už v roce 1977 si totiž principiálně obdobný přehrávač, pojmenovaný stereobelt, nechal patentovat brazilský vynálezce německého původu Andreas Pavel. Vedl pak se Sony vleklý právní spor, který nakonec v roce 2003 skončil mimosoudní dohodou, v níž se firma zavázala vyplatit Pavelovi blíže neupřesněnou finanční kompenzaci.

VŠE O WALKMANU

Podrobnou historii kapesního kazetového přehrávače čtěte v článku "První walkman na světě byl do měsíce vyprodaný"

Do roku 1999, kdy walkman oslavil své dvacáté narozeniny, vyrobilo Sony celkem 186 milionů těchto zařízení. Ačkoliv s ústupem kazetových přehrávačů z trhu ztratila značka walkman část svého někdejšího lesku, používá Sony tuto ochrannou známku k označení svých audio výrobků dodnes.

Kapesní walkmany vytlačily MP3 přehrávače, je teď vytlačují mobilní telefony

Na pulty českých obchodů se masově dostal až po roce 1989. Od té doby se v tuzemsku podle odhadů odborníků prodalo přes milion walkmanů a discmanů.

Kapesní kazetové přehrávače ukončily svou kariéru zhruba před pěti lety, kdy ho v kapsách posluchačů nahradily MP3 přehrávače. Roční prodej MP3 zařízení se v ČR pohybuje v desítkách tisíc kusů.

Ale i zájem o klasické MP3 přehrávače začíná opadat. Jejich prodej v prvním pololetí klesl mnohde o víc než polovinu. "Loni jsme přehrávačů prodali za první půlrok skoro 4 000 kusů, letos je jich s bídou 1 500 za stejné období," uvedla mluvčí jednoho z největších internetových obchodů Kasa.cz Jitka Součková.

Nástupcem klasických MP3 přístrojů jsou mobilní telefony s možností přehrávání hudby, které bodují především možností mít vše potřebné v jednom zařízení. Podíl mobilů s MP3 podle mluvčí T-Mobile Martiny Kemrové roste v závislosti na implementaci do nových telefonů nižší cenové kategorie. "Zatímco v prvním čtvrtletí mělo MP3 přehrávač 53 procent prodávaných telefonů, v následujících třech měsících to bylo 59 procent," dodala.

,