Kdy porazí DDR paměti SDRAMy? A co na to RDRAM ?

  • 7
Možná se právě nyní chystáte pořídit si nový počítač, víte jakou paměť do něj budete chtít využívat? Má perspektivu investovat do levných desek s podporou SDRAM pamětí? A do DDR SDRAM pamětí?

Patrně se shodneme na tom, že součastná situace na trhu pamětí znamená, že zlaté časy SDRAM pamětí v našich PC jsou nenávratně pryč. Vše samozřejmě souvisí, jak s cenou konkurenčních paměťových technologií, tak s nabídkou čipových sad pro základní desky, které čím dále tím méně tyto již méně výkonné paměti podporují. Ačkoliv se prodej pamětí SDRAM zpomaluje na úkor DDR SDRAM již delší dobu, poměrně překvapivě se zrychlil nástup rychlejších pamětí v letních měsících.

Situace je dokonce taková, že již ke konci tohoto roku můžeme očekávat 50 % podíl DDR SDRAM na celkovém trhu pamětí. Je třeba si uvědomit, že zatímco tyto paměti vedou úspěšnou bitvu na poli operačních pamětí pro stolní PC, jejich boom v segmentu přenosných počítačů, grafických karet a dalších zařízení teprve probíhá a jeho završení se očekává právě o letošních vánocích. Poté se očekává, že paměť typu DDR bude vládnout až do roku 2005, kdy by jí měl vystřídat standard DDR II.

Možná se vám ve světle všech informací o nové generaci DDR II pamětí zdá, že by mohly překonat současné DDR paměti mnohem dříve. Problém ale je ve skutečnosti, že v současnosti výrobci halasně oznamované vyrobení jejich prvních paměťových DDR II modulů, pouze znamená, že byl vyroben prototyp této paměti, jehož vlastnosti se ještě musejí mírně vylepšovat. Na první vzorky, které budou základem pro hromadnou výrobu, si patrně počkáme ještě alespoň jedno čtvrtletí. Poté se bude alespoň čtvrt roku najíždět na výrobu. Podpora nových a tím pádem drahých DDR II pamětí ze strany výrobců komponent, také nebude zpočátku příliš valná, ale bude se zvyšovat nepřímo úměrně s rychlostí snižování ceny modulů.

Jak si stojí DDR SDRAM v současnosti

Podle informací zveřejněných na serveru Xbitlabs, se již v srpnu 2002 někteří výrobci dostali se svým podílem ve výrobě DDR pamětí nad padesát procent jejich celkové výrobní kapacity. Podívejte se na následující tabulku, kde jsou právě tyto podíly uvedeny:

Firma

podíl v % 

Elpida

 22

Hynix

43

Infineon

35

Micron

42

Nanya

84

PSC

38

ProMOS

35

Samsung

51

Winbond

75

Podíváme-li se na největší hráče na poli pamětí, zjistíme, že na tom s přechodem na výrobu DDR pamětí nejsou zase až tak dobře jak by se očekávalo. I když se v některých případech jedná o čas v řádu měsíců, kdy pojede výroba DDR SDRAM pamětí na nadpolovičním množství výrobních kapacit. Například největší světový výrobce pamětí společnost Samsung očekává ke konci roku zvýšení tohoto podílu na 65 %. Hynix - třetí celosvětově největší dodavatel pamětí nechce příliš zmeškat, a tak ke konci tohoto roku bude vyrábět DDR paměti na 70 % svých výrobních kapacit.

Menší společnosti jako, například Nanya, Powerchip Semiconductor Corporation (PSC) nebo ProMOS technology se chtějí dostat na 90%, respektive 75% a 60% .

Zapomeňme na RDRAM ?

Společnost Rambus, která za paměťmi RDRAM stojí sice neustále hovoří o zaměření se na segment grafických akcelerátorů, výkonných stanic, apod., ale to neznamená, že se s paměťmi RDRAM nebudeme setkávat v PC i nadále. Svědčí o tom i nové čipové sady, které tuto paměť podporují a budou podporovat. Přesto se však i nadále očekává snižování podílu těchto pamětí na celkovém trhu. Prostor tak RIMMy dostanou možná na stolech fajnšmekrů, kterým nebude líto platit za tuto technologii, podobně jako audiofilům za high-end systémy.