"Kdyby stálo cédéčko stovku..." aneb Jak probíhalo veřejné drcení zabavených CD?

  • 70
V jedenáct hodin bylo ve středu v pavilonu F, kde se na Invexu 2002 prezentuje Ministerstvo vnitra (MVČR), zničeno přes 20 tisíc pirátských nosičů v tržní hodnotě přesahující 6 miliónů korun. Zajímá vás, jak taková likvidace probíhá?

Zničení nosičů navezených na volnou plochu u pavilonu se ujala těžká technika, konkrétně dva válcovače, z nichž jeden byl řízen dálkově. Likvidaci nosičů přihlíželo několik set zvědavých návštěvníků. Některým bylo hudebních CD, videokazet, ať již pohádek či porna a zabaveného softwaru očividně líto a nebylo-li by místo střeženo, přihlížející by se o "likvidaci" postarali jistě sami. Prostor byl však důkladně hlídán policií.

Jak k celé akci sdělil Samuel Truschka z tiskového odboru ministerstva vnitra, to chtělo veřejnou likvidací ukázat, že je problém neoprávněného rozšiřování muziky, softwaru a filmů velmi trápí. Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie vzápětí dodala: "Výše škod se u každého jednotlivého případu pohybuje v řádech statisíců až milionů korun." Někteří návštěvníci byli ovšem jiného názoru: "Kdyby stály cédéčka stovku, určitě by se nekradly. Kde mají školáci na muziku brát?", tázal se rozhořčeně starší muž z davu.

Akce byla vyvrcholením programu MVČR, které na Invexu ve spolupráci s Protipirátskou unií ČPU, Mezinárodní federací hudebního průmyslu IFPI a Business Software Alliance (BSA) provádělo osvětu na téma pirátství v oblasti softwaru, audia a videa.

Přibližně 20 000 nosičů se sešlo při likvidační show Dvacet tisíč nosičů čeká na svůj konec
Jedna várka CD byla přinesena v krabici od vysavače Dálkově řízený likvidační stroj určitě budil u CD respekt
Starý dobrý válec Logo IFPI nesmí chybět

Likvidaci předcházel Seminář pro veřejnost o problematice audiovizuálního, hudebního a softwarového pirátství. Akce pokračovala v jedenáct hodin zmiňovaným zničením nelegálních nosičů. Ty byly po důkladném zničení odvezeny a následně budou dále zpracovány - rozdrceny a namlety na maximálně dvoucentimetrové úlomky. Ty poslouží jako podpůrné palivo v cementárně.

Podobné akce jako ta "likvidační invexová" jsou podle odpovědných zástupců ministerstva vnitra ojedinělé. CD jsou ve většině případů lisována mnohem rychleji a účinněji. Veřejné ničení zabavených nosičů mělo působit spíše restriktivně.

Jak válcování probíhalo můžete vidět i vy: Válcování CD Invex 2002 (8 MB)