Záchranné práce v chilském Copiapu | foto: AP

Když hrozí smrt, i laik zvládne malou amputaci. O situaci zavalených horníků

  • 26
Zavalení chilští horníci mají velkou šanci, že se dostanou ven bez psychické újmy. Hrozí jim však pokles imunity. Tvrdí to v rozhovoru pro Technet.cz Josef Dvořák. Dvacet let byl spolupředsedou Mezinárodní komise pro záchranu kosmonautů a studium bezpečnosti Mezinárodní akademie leteckého a kosmického lékařství.

Horníci jsou uvězněni v dole na měď a zlato v hloubce asi 700 metrů. V neděli 22. 8. 2010 se s nimi poprvé po 17 dnech od závalu podařilo navázat kontakt.

Ukázalo se, že všech 33 zasypaných je poměrně v pořádku. Sondou jim byla dopravena voda, glukóza a nějaké léky. Vyhloubení záchranného tunelu ale může trvat až čtyři měsíce.

Situací horníků se podrobně zabýváme v tomto článku, kde je použita i část následujícího rozhovoru.

Dá se situace zavalených horníků srovnat se situací kosmonautů při dlouhých pobytech ve vesmíru?
Nedá. Pomoc či záchrana kosmonautů při havárii za dlouhodobého letu do kosmu je vyloučena. V situaci zavalených horníků je do značné míry možná. Pokud se situace nezhorší, mají zajištěnu dodávku dýchacích plynů, potravy a vody, do jisté míry se dají zajistit drobné chirurgické zákroky při poranění, léčení vnitřních nebo i infekčních onemocnění, mají bezprostřední psychologickou podporu od svých rodin i od psychologů. Praktické zkušenosti z podobných situací jsou z přezimování polárníků v Arktidě (kapitán Sverdrup 1899 - 1901) a v Antarktidě (admirál Byrd 1930).

Jakým způsobem se na podobné situace připravují kosmonauti?
Již po řadu let se organizuje nácvik pobytu v prostředí podobném kosmickému letu, a to v simulátoru letu na Mars v moskevském Institutu lékařsko-biologických problémů (520 dní isolace), v Concordia Base v Antarktidě (přes polární zimu) a v základně MARS (tři týdny) v Kanadském archipelagu (oblast Grónska).

Záchranáři již oslovili odborníky z NASA. Jaká konkrétní řešení může toto spojení přinést?
Pro zavalené horníky je to možnost kvalifikované psychologické podpory, která bude zapotřebí tím více, čím déle pobyt v podzemí potrvá.

Lze najít v historii kosmonautiky podobnou situaci, která se odehrála ve vesmíru?
Do jisté míry je to obdoba havárie Apollo 13.

Může být tato zkušenost nějak přínosná i pro NASA?
Pro NASA a kosmonautiku vůbec jde o neocenitelnou zkušenost ze skutečně stresující situace.

Co se podle vás nyní odehrává v myslích horníků?
Ze začátku mají naději a z toho dobrou náladu. Ta se během doby přemění v depresi, zoufalství a beznaděj.

Násilí hrozí pouze v opravdu kritické situaci ...

Dá se na základě dosavadních zkušeností odhadnout, kdy se psychický stav a případně sociální vazby ve skupině horníků zhorší? Hrozí například nebezpečí násilí?
Pokud se situace nezhorší, jde o to, přečkat několik týdnů. Pak si zvyknou. Násilí hrozí v případě kritického stavu, nedostatku něčeho, třeba i prostoru.

Budou mezi horníky vznikat spíše přátelské vztahy, nebo naopak?
Obvykle taková skupina drží víc pohromadě.

Budou záchranáři horníky nějakým způsobem úkolovat, aby morálka a psychický stav neupadaly?
Bylo by nejlepší, kdyby zavalení horníci mohli nějak aktivně spolupracovat na své záchraně. Bohužel to spíše nebude možné.

Když je skupina početnější, rozdělí se do menších skupinek ...

Je výhodou, či nevýhodou, že je zavalených horníků ve skupině tolik (33, poznámka autora)? Jinými slovy, bylo by lepší, kdyby skupinka byla menší?
Pokud má skupina zhruba víc než sedm členů, je to celkem jedno, utvoří se několik menších skupin.

Jaké se dají u zavalených horníků očekávat fyziologické a psychické problémy?
Tělesně asthenizace, oslabení celého organismu, pokles imunity, odolnosti. Psychické problémy vznikají jen u jedinců již nějak psychicky dědičně zatížených. K trvalým změnám u členů podobných skupin nedochází.

Když hrozí smrt, dá se dalekosáhle improvizovat

Jak by se řešily případné chirurgické zákroky?
Podle závažnosti. Když hrozí smrt, dá se dalekosáhle improvizovat, zejména jestliže se dá situace nějak podporovat odborníkem zvenčí. Laik zvládne krvácení, znehybnění, šití, malou amputaci.

Kdo je Doc. MUDr. Josef Dvořák

Spolupředseda Mezinárodní komise pro záchranu kosmonautů a studium bezpečnosti Mezinárodní akademie leteckého a kosmického lékařství

Členové komise hledali způsoby záchrany kosmonautů v havarijních situacích. Jako nejriskantnější se ukázalo riziko srážky s cizím tělesem (troska jiného kosmického létadla, meteorit). Pravděpodobnost takové srážky je sice malá, následky jsou však katastrofální.