Šťastná země, která má takového vůdce...

Šťastná země, která má takového vůdce... | foto: http://www.korea-dpr.com

Soudruzi z Koreje na státním webu za 15 USD zpívají a loví podnikatele

  • 87
Student americké univerzity se podrobně podíval za oponu severokorejských internetových stránek. Zjistil, že šablonu pro ni země koupila na internetu za doslova pár dolarů. Na druhou stranu, obsah stránek je opravdu unikátní.

Oficiální internetové stránky Severokorejské lidově demokratické republiky na pohled neprozradí, že drtivá většina obyvatel této země je v podstatě internetově negramotná (pokud pomineme vážnější existenční starosti). Dalo by se dokonce říci, že vypadají poměrně dobře. Můžete je sami zhodnotit zde.

Pravda, některé odkazy stále ještě nefungují. Například jsme zvědaví na databázi zpráv korejské společnosti OCN (One Corea Network). Poučit se zatím můžeme o severokorejské myšlence soběstačnosti, nazývané korejským výrazem čučche (anglickou transkripcí juche) na této stránce, případně si stáhnout (v atraktivním PDF formátu) životopisy všech korejských vůdců zde

A v žádném případě byste si neměli nechat ujít sekci severokorejských písní s chytlavými tituly od vážných pochodů jako "Zamávej svou zbraní vrchnímu veliteli", sborovou "Odpověď vojáků" až po rozverné tituly jako "Generálova neděle".

Pokud vás spíše než hity zajímají obchodní příležitosti, přijdete si na své na stránce nadepsané "Obchod". Na ní se dozvíte, že KLDR má nejlevnější pracovní sílu v celé Asii, nejnižší daně v Asii, průhledné právo a také velmi stabilní vládní zřízení.

Elegantní úvodní stránka oficiálního webu KLDR

Pohled za oponu

Pokud se dokážete odtrhnout od obsahu stránek a podíváte se podrobně na ně samotné, objevíte zajímavé věci. Jako první to udělal Michael DiTanna z Fordhamovy univerzity v USA. Původně měl na hodinu politologie udělat analýzu obsahu severokorejských médií, ale udělal o něco více.

Podíval se na jejich kód (můžete se podívat sami zde) a objevil v něm něco překvapivého: pokyny tvůrce pro zákazníky, jak stránku upravit. Stačí vyhledat výraz "envatowebdesign". Vyhledávač DiTanna dovedl až k výrobci stránky a za chvíli se mu podařilo najít i katalogovou stránku (zde) se šablonou, kterou použila KLDR. Sedí i srovnání zdrojových kódů. Cena šablony je 15 dolarů.

Spolužáky prý během prezentace informace dost překvapila, napsal DiTanna serveru Wired (jeho zpráva je zde). To rádi věříme, protože to neplatí jenom pro ně.