E-book Kindle od Amazonu

E-book Kindle od Amazonu

Kniha budoucnosti podle frankfurtského veletrhu? Kniha na elektronickém papíře

  • 19
Sony a internetový obchod Amazon představily na Frankfurtském knižním veletrhu své nové elektronické čtečky knih, takzvaných eBooků.

V centru pozornosti letošního Frankfurtského knižního veletrhu prý není žádný spisovatel, ale dvě čtečky elektronických knih Sony Reader PRS-505 a Amazon Kindle. Sony svým pronikáním na evropský trh zřejmě vytvoří tlak na Amazon. Ten datum oficiálního uvedení konkurenčního zařízení Amazon Kindle na německý trh ještě neoznámil, ale je už nyní největším prodejcem knih a elektronické knihy prodává za necelých deset dolarů (kolem 180 korun).

Tématem eBooků se ve Frankfurtu zabývají v diskusích i nejrůznější experti pro digitalizaci literatury. Vesměs pokládají obchod s elektronickými knihami za nejdůležitější trh budoucnosti v knihkupecké branži. Německá internetová Platforma Libreka!, která momentálně nabízí přes 73 000 knih německojazyčných nakladatelství ke čtení v počítači, prý v první polovině příštího roku zahájí prodej knih v textových formátech určených pro eBooky.

U nás jsou zatím k dostání dvě obdobná zařízení. První dostupnou čtečku elektronických knih Bookeen Cybook-Gen3 jsme již na Technetu recenzovali v článku Celá knihovna v kapse: test první čtečky elektronických knih v Česku. Další se na tuzemský trh již chystá. Bohužel cena je zatím nesmyslně vysoká a nemůže tedy dojít k většímu rozšíření.

Přístroj od Sony váží 260 gramů a do své elektronické paměti dokáže pojmout asi 160 knih - s dodatečnou paměťovou kartou však až 13 000. Ve Francii jej už firma prodává za 299 eur (přes 7 400 korun). Kindle se od listopadu loňského roku prodává jen v USA, momentálně za 359 dolarů (6 600 korun).

Zvláštností zařízení je jeho vlastní formát (AZW), v němž je možné textové soubory stahovat přímo prostřednictvím bezdrátové sítě Amazon Whispernet. Na tu se lze v USA připojit bezplatně.

Elektronické knihy jsou speciální přenosná zařízení jejichž (zatím) černobílý displej věrně imituje papír a text na něm se příjemně čte. Elektronické knihy umožňují ukládání textových, zvukových i obrazových souborů. Displej je například u Sony Readeru možné nastavit na čtyři různé odstíny na stupnici šedi, lze na něm číst i pod přímým slunečním světlem a na jedné stránce je možné zůstat bez spotřeby energie prakticky libovolně dlouhou dobu. Jak přesně takzvaný elektronický inkoust funguje, si můžete přečíst zde

Dokonce se již začínají objevovat první pokusy s použitím elektronického papíru při vydávání časopisů. V říjnu svou obálku na tomto médiu vydal americký Esquire. Více v článku Americký časopis Esquire vyjde na elektronickém papíře