Kodak žaluje Sony kvůli patentům týkajících se digitální fotografie...

Za vymyšlenou zprávu poslanou na internet vysoká pokuta; Kraj Vysočina dostane od EU příspěvěk na rozvoj informatiky...

WASHINGTON - Jeden z obyvatelů amerického státu Kalifornie dostal pokutu 25.000 dolarů (téměř 700.000 Kč) za to, že si vymyslel zprávu o jedné z čínských firem, s jejímiž akcie se obchoduje v USA. Zpráva vypadala, jako kdyby ji vydala agentura Reuters, což ale nebyla pravda.
Falešnou zprávu poslal loni v říjnu na diskusním fóru portálu Yahoo! Nikolai Safavi. Ten si nejprve otevřel takzvanou krátkou pozici na prodej 1000 akcií čínské firmy Sina. Krátce poté se rozhodl umístit na diskusní fórum na portále Yahoo! označovaném jako "message board" zprávu, v níž banka Goldman Sachs považovala akcie za nadhodnocené a doporučovala je prodat.
Goldman Sachs akcie firmy Sina vůbec analyticky nekryje a nemohla k nim tedy ani vydávat stanovisko. Jakmile Safavi zprávu poslal, akcie na trhu Nasdaq klesly zhruba o tři procenta. Podle
americké Komise pro cenné papíry (SEC) přitom Safavi na transakci vydělal jen asi 350 dolarů (zhruba 10.000 Kč).
John Reed Stark, který má v rámci SEC na starosti vynucování práva při porušení pravidel obchodování v kybernetickém prostoru, ale tvrdí, že komise bere případ velmi vážně, i když Safavi neměl z transakce velký zisk. "Tyto podvody budeme i nadále velmi tvrdě stíhat," řekl podle agentury AP Stark.

NEW YORK - Americká společnost Eastman Kodak podala žalobu na japonského výrobce elektroniky Sony, jehož obvinila z toho, že porušil deset jejích patentů souvisejících s digitálními fotografiemi. Podle žaloby předložené federálnímu soudu v New Yorku využívají výrobky společnosti Sony technologie objevené firmou Kodak.
Mluvčí společnosti Kodak Gerard Meuchner uvedl, že žalobě předcházelo ztroskotání téměř tříletých rozhovorů mezi oběma stranami, od nichž si jeho firma slibovala vytvoření přiměřené licenční smlouvy.
Firma Kodak, která je největším výrobcem fotografických filmů na světě, nyní kvůli slabé poptávce po filmech uskutečňuje drastický přechod k digitálním produktům.
Společnost Sony, jež je největším výrobcem spotřební elektroniky v Japonsku, patří do světové špičky v prodeji digitálních fotoaparátů, které nepoužívají filmy a zaznamenávají snímky na počítačových čipech a v zabudovaných v paměťových kartách, píše agentura Reuters.

JIHLAVA - Kraj Vysočina dostane z Evropské unie příspěvek na rozvoj informatiky. Téměř 700.000 korun použije především na dokončení databáze bezbariérových budov a na zmapování stavu a sjízdnosti silnic v regionu. Informace pak budou na krajských internetových stránkách k dispozici všem občanům, řekl ČTK vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.
Kraj příspěvek čerpá jako člen projektu Prelude. Konsorcium, v němž je zastoupeno i devět regionů z různých evropských států, mapuje záměry z oblasti informatiky v celé Evropě. Projekt, který slouží Evropské komisi jako podklad pro rozvoj programu vědecké a technické spolupráce, skončí na jaře příštího roku.
   
PRAHA - Britská softwarová společnost LogicaCMG loni snížila tržby o šest procent na 1,7 miliardy liber, tedy v přepočtu asi 83 miliard korun. Zhruba stejně klesl i provozní zisk, a to na 111 milionů liber. Středoevropská pobočka firmy sice vykázala růst, ten však byl nižší, než v minulých letech, uvedl mluvčí Petr Hampl.
Výsledky skupiny podle Hampla výrazně ovlivnila integrace firem Logica a CMG v první polovině roku. Firma podle něj zaznamenala zlepšení na všech významnějších trzích s výjimkou Německa, kde výnosy nadále klesají. "Obecně lze říci, že podmínky na trzích se postupně zlepšují, přičemž nejvíce nových příležitostí souvisí s pronájmem služeb (outsourcingem)," uvedl generální ředitel Martin Read s tím, že podíl této činnosti na výnosech přesáhl 20 procent.