Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20

Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Špatně slyšíte třeba televizi? Tato speciální sluchátka to vyřeší

  • 29
Neustále u vás doma řve televize? Vy zesilujete a partnerka hlasitost ubírá? Nebo naopak? Vyzkoušeli jsme dvojici sluchátek pro nedoslýchavé. Funkčnost během testování ověřili i členové Svazu neslyšících a nedoslýchavých. Televize hraje potichu a vy si můžete zvuk do sluchátek zesílit dle libosti.

Ať už trpíte nedoslýchavostí, určitou ztrátou sluchu v oblasti řečového pásma (jako autor tohoto článku) nebo prostě „jen“ špatně slyšíte, k lékaři jste se zatím neodhodlali a sousedi vás za hlasitou televizi nenávidí, tahle sluchátka vám i jim mohou pomoci.

Vyzkoušeli jsme bezdrátové sady Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20. Oba přístroje jsou určeny primárně pro drátové připojení dokovací stanice k televiznímu výstupu na sluchátka (3,5mm jack). Do samotných sluchátek se pak signál šíří bezdrátově. Pochopitelně lze obě sady použít i s jinými zdroji zvuku. Zatímco ostatní v místnosti slyší zvuk z televize na běžné úrovni zesílení, vy si můžete na sluchátkách navolit hlasitost, jakou chcete.

Sennheiser SET 900 Na televizi i do života

Sennheiser se na pomůcky pro nedoslýchavé dlouhodobě specializuje (samozřejmě kromě běžných sluchátek, mikrofonů, atd.). V nabídce najdete celou řadu modelů sluchátek (kompenzačních pomůcek uznaných úřadem práce) pro různé způsoby použití. Model SET 900 je pak přímo určen pro sledování televize, ale díky integrované dvojici mikrofonů jej lze využít i jako zesilovač zvuků a především mluveného slova například v divadle nebo i při běžné konverzaci. To konkurenční Panasonic neumožňuje.

Sennheiser SET 900

Další výhodou modelu Sennheiser je možnost dobíjení náhradního akumulátoru (nutno dokoupit zvlášť) v dokovací stanici. Ačkoliv baterie vydrží v provozu dlouhých 11 hodin (výrobce uvádí dokonce 12 hodin) můžete mít v záloze ještě jeden vždy nabitý akumulátor.

Sennheiser SET 900
Sennheiser SET 900

Na přední straně sluchátek je velký otočný volič hlasitosti a tlačítko pro aktivaci mikrofonu na snímání okolního prostředí. Na zadní pak najdete přepínač kanálů pro bezdrátový příjem a vyvážení zvuku (balance) levého a pravého sluchátka.

Pokud ovládací část Sennheiseru těsně zakryjete rukou, spojení s dokovací stanicí se přeruší. Můžete tak okamžitě a pouze na okamžik efektně ztlumit zvuk a komunikovat s okolím nebo se třeba jen ujistit, co se kolem vás děje (mikrofony lze mít stále aktivovány).

Bohužel, bezdrátová technologie v těchto sluchátkách (infračervené světlo) obecně neumožňuje překonávat neprůsvitné překážky (jako je stěna nebo deska stolu, apod.). Nelze tedy například chodit po bytě a zvuk z televize ve sluchátkách stále poslouchat (to umí model Sennheiser Set 840 TV s rádiovým přenosem). V tomto ohledu má testovaný Panasonic a analogovým šířením zvuku navrch (viz níže).

Také se mi občas stalo, že jsem se při polehávání na gauči přijímačem sluchátek dostal do zákrytu s konferenčním stolkem a zvuk se samozřejmě na okamžik přerušil. Nemusíte se však bát, že by podobný výpadek způsobila třeba otevřená knížka nebo časopis a i když se otočíte ke zdroji zvuku zády a nestojíte zcela bokem vysílače, spojení se také nepřeruší.

Pokud k výpadku dojde, po několika sekundách vás na něj upozorní hlasité pípání, které po pár opakováních utichne. Opětovné navázání spojení je okamžité, jakmile je překážka odstraněna.

Sluchátka mají promyšlený systém úspory energie. Zapnou se totiž až tehdy, když je nasadíte na hlavu a automaticky se opět vypnou, když je sejmete. Trik spočívá v tom, že reagují na pohyb „stetoskopických nožiček“ bradového mostu na jejichž konci jsou samotné náušníky.

Jako zesilovač okolního zvuku fungují sluchátka Sennheiser výborně, i když vzhledem k objemné části s otočným voličem hlasitosti nejsou ideální na nošení v pohybu (k těmto účelům má firma jiné modely). Zesílený mluvený projev je neagresivní a příjemně srozumitelný. Kvalitní je i poslech hudby, i když se pochopitelně nejedná o hifistickou záležitost. I členové Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN), kteří sluchátka testovali, si pochvalovali naprosto čistý zvuk a nerušený poslech. Také podle nich lépe sedí v uších než model od Panasonicu, ale protože jsou těžší, vyvíjejí o něco větší tlak na přední zářez boltce – kozlík.

Obecné hodnocení zvuku u kompenzační pomůcky pro nedoslýchavé slyšícím redaktorem je trochu ošemetná věc, nicméně pro fungující ucho je projev modelu Sennheiser podstatně lépe stravitelný než u modelu Panasonic. Obsahuje více vyšších středů, má lehký náznak výšek, je otevřenější a obsahuje i více podrobností pro perfektní srozumitelnost. Má znatelně méně nižších středů a i díky tomu méně „huhlá“ než Panasonic.

V balení najdete i redukci z 3,5mm jacku na 6,3mm jack, adaptér pro připojení k televizi přes cinche nebo scart. Praktické je i přibalené pevné pouzdro na samotná sluchátka a náhradní koncovky do uší (molitanové a ještě jedny plastové).

Cena: 6 990 Kč

Hlavní klady

  • Vynikající zvuk a hlavně zvýšená srozumitelnost mluveného slova.
  • Univerzální využití jak pro sledování TV, tak jako zesilovač zvuku okolí do divadla nebo do práce.
  • Chytrá úspora energie - sluchátka se zapnou až po nasazení na hlavu. Při sejmutí se automaticky vypnou.

Hlavní zápory

  • Systém funguje na přímou viditelnost. Silné neprůsvitné překážky, jako je zeď nebo stůl, nepřekoná. Pokud se k vysílači otočíte nešikovně zády, může dojít k přerušení přenosu, nemůžete volně chodit do jiných místností, než je vysílač.
  • Podvěs sluchátek je objemnější a těžší, lépe se používá vsedě u televize, není určený na delší chození.

Panasonic RP-WFG20 Hraje po celém bytě

Hlavní předností Panasonicu je bezdrátový přenos signálu prostupující i skrze zdi. Sluchátka tak můžete nosit po celém domě a stále poslouchat zdroj zvuku umístěný například v obýváku. Signál projde i silnou cihlovou stěnou, šíří se i do patra. Místy je pochopitelně slyšitelné rušení v podobě různé hladiny šumu. Mimo budovu jsme dokázali signál přijímat až na vzdálenost 80 metrů (výrobce uvádí až 100 metrů).

Panasonic RP-WFG20

Při testování členy Svazu neslyšících a nedoslýchavých se nám několikrát stalo, že systém Panasonicu rušil respektive se napojil na ostatní bezdrátová sluchátka (naslouchátka) dalších členů rodiny. Bylo tak možné se naladit na komunikaci určenou pro jiný pár sluchátek jiné značky. Situaci vyřešilo přepnutí na jiný kanál (to umožňuje i model od Sennheiseru). Sluchátka operují na frekvenci 863 - 865 MHz.

V nadstandardní základní výbavě najdete náhradní pár speciálních sluchátek, které šíří zvuk vibračně po kosti. Přikládají se před ucho na lícní kost. Výhodou je, že takto slyšíte jak zvuk z televize, tak i ruch okolí, na který můžete ihned reagovat. Osobně mi přišel výkon těchto sluchátek nízký a musel jsem použít maximální zesílení. Obecně však nelze tento parametr hodnotit, protože podle sluchového defektu bude každému uživateli vyhovovat něco jiného.

Panasonic RP-WFG20
Panasonic RP-WFG20

Koncovky sluchátek lze jednoduše vyměnit. Zvolit můžete klasická in-ear sluchátka nebo speciální, pro vibrační šíření zvuku kostí.

Panasonic nenabízí možnost separátního nabíjení akumulátoru a pokud sluchátka jen sejmete z hlavy a odložíte je na stůl, vybíjejí se dál (Sennheiser má proti tomuto pojistku). Pokud na to večer zapomenete, ráno budete muset sluchátka znovu nabít. Stejně tak se doba provozu subjektivně zkracuje, když sluchátka přes den sice používáte pouze občas, ale v mezičase je nedáte do nabíjecí kolébky. Do plného stavu nabití jim to trvá 2,5 hodiny.

Maximální výdrž baterie je podle výrobce 10 hodin (pro vibrační šíření zvuku) a 20 hodin pro normální poslech. Nám se podařilo běžně dostat na hodnotu maximálně desíti hodin provozu při normálním poslechu. S velkým úbytkem energie je i podle zkušeností uživatelů ze SNN spojena jedna negativní vlastnost sluchátek - začne občas vypadávat zvuk.

Protože mají sluchátka Panasonic kratší, méně objemný a lehčí podbradový most, lépe se nosí i při pohybu (na rozdíl od Sennheiseru). Ovládání hlasitosti však není tak komfortní jako u modelu Sennheiser, protože kolébka Volume je na straně obrácené k tělu a musíte ji pokaždé palcem nahmatat. Pod ní je pak posuvník pro vyvážení hlasitosti obou kanálů.

Panasonic RP-WFG20

Jsme opět u ošemetného obecného hodnocení zvuku. Sluchátka do uší hrají jen středy a nižší středy, téměř zcela bez výšek. Zvuk tak působí „zahuhlaně“.

Výborná je naopak funkce pro podporu hlasu (Enhancing Speech), která zvýrazní řečové pásmo a hlas je tak více oddělen od okolí. Sennheiser tuto funkci nemá.

Vibrační sluchátka hrají velmi potichu. Šíření zvuku vibrací se na výsledné kvalitě musí negativně projevit, ale zde jde především o to, aby nedoslýchavý dobře rozuměl, a to mohou tato sluchátka v určitých případech splnit. Bude dobré si to před nákupem vyzkoušet. Členové SNN ocenili čistý zvuk a zkonstatovali, že jak Panasonic, tak Sennheiser hrají výrazně lépe než klasická sluchadla, která běžně používají.

Testeři dále obecně konstatovali, že Panasonic in-ear sluchátka drží výborně v uších mužů, některé ženy si však stěžovaly, že nošení není zcela komfortní. Na můj vkus je přítlak sluchátek na uši příliš velký a po několika desítkách minut mě začaly tlačit.

V základní výbavě chybí redukce pro připojení na scart i 6,3mm jack. Obsahuje pouze napojení na cinche.

Cena: 4 661 Kč

Hlavní klady

  • Velký dosah bezdrátově šířeného signálu. Lze poslouchat po celém bytě i skrze stěny. Ve venkovním prostředí dosah 80 metrů.
  • Výměnná sluchátka - do uší a pro šíření zvuku vibrací.
  • Systém pro zvýraznění mluveného slova.

Hlavní zápory

  • Zbytečně se rychleji vybíjí. Sluchátka neumí šetřit energií, pokud je jen sejmete z hlavy a nedáte do nabíjecí stanice.
  • Obecně „zahuhlanější“ zvuk
  • V porovnání s modelem Sennheiser menší komfort ovládání (změna hlasitosti, nutnost sluchátka při odložení vypínat, aby nedošlo k vybíjení).

Poděkování: Šárce Prokopiusové ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR za zprostředkování praktického testu u členů spolku