Koncepty počítače – PC v klávesnici, notebook-tablet

Již dost bylo klasického vzhledu počítačů? Zřejmě ano. Jeden výrobce pécéčko „nacpal“ do klávesnice, další ukazuje, že displej notebooku může posloužit jako tablet. Mohou se stát takto vypadající počítače úspěšnými, nebo bude i nadále pod každým stolem či monitorem klasický case?

Proč nevtěsnat celé PC do klávesnice, která je stejně těžká jako notebook? Zřejmě tak zněl nápad výrobce, který jej ovšem zrealizoval do dnešní podoby. Zákazník si tak může zakoupit počítač, který je vtěsnán do klávesnice. Ceny jsou srovnatelné s klasickým vzhledem počítačů, úspora místa znatelná…
Koncept Zero-Footprint-PC Elite-II společnosti CyberNet Manufacturing není, co do výkonu, žádný střízlík. Jako procesor je použito Pentium III o taktovací frekvenci 866 MHz či 1 GHz, případně může být počítač dodáván také s procesory Celeron (700/850 MHz).PC v klávesnici
Co šlo, bylo integrováno na základní desku se Socketem 370. Na ní se nachází integrované komponenty jako zvuková karta AC’97 3D Sound, 10/100 ethernetová síťová karta a grafika, která je v případě konceptu Zero-Footprint-PC Elite-II osmimegová, 3D AGP4X XGA Video.
Jako úložný prostor slouží 3,5 palcový, 20 GB pevný disk s otáčkami 7200/minutu.
Standardně dodáváná paměť je 64 MB 100/133 MHz SDRAM.
Počítač může uživatel rozšířit o disketovou, CD, CD-RW či DVD mechaniku.
K dispozici jsou dva sériové, jeden paralelní a čtyři USB porty. Volný je také jeden PCI slot.
Výstupy jsou klasický VGA, digitální pro LCD monitory a TV výstup.
Rozměry počítače jsou podobné klasické klávesnici – 47x22x7 centimetrů. Váha je něco přes tři kilogramy. PC v klávesnici
Cena konceptu začínají již na 485 amerických dolarech, což je v přepočtu něco přes 17 tisíc korun. Za tuto cenu získá zákazník základní sestavu (C700, 64 MB, 20 GB HDD, 8 MB grafickou kartu a samozřejmě klávesnici). Na opačném konci – za cenu 1575 USD (cca 57 tisíc korun) stojí počítač PIII 1 GB, 256 MB pamětí, 40 GB pevným diskem, 24x CD-ROM mechanikou, 8 MB pamětí, 17 palcovým LCD monitorem, klávesnicí, PS/2 myší a operačním systémem Windows XP Professional.

Počin výrobce je jistě odvážný, zvážíme-li, že klávesnice je produkt, jehož trvanlivost není příliš velká. Problém bude také s rozšiřitelností sestavy, ta bude podobná jako u notebooku. Koncept počítače se tak možná uplatní v kancelářích či bankách, k masovému rozšíření však zřejmě nedojde.HP - PC zítřka

Podobně na tom budou studie počítačů budoucnosti, které byly představeny na letošním veletrhu Comdex. K vidění byla studie „PC zítřka“ společnosti Hewlett-Packard. Asi málokdo si v současné době umí představit, že by to „cosi“, ne nepodobné mikrovlnce z let dávno minulých, mělo zdobit právě jeho stůl. Podobných studií již bylo nespočet a tato bude nejspíš pouze jednou z mnoha, o kterých se napíše, a za rok již neuslyší.

Pacebook a jeho podobyO něco zajímavější je další vizionářský počítač – Pacebook. Ten může být používán jako notebook, s tím, že displej je vyjímatelný a je možné jej využít také jako tablet. Výkonostní potenciál produktu také není nejhorší – je poháněn šetrným, 800 MHz procesorem, který vydrží pracovat až 8 hodin.  Jedinou větší brzdou v masovém rozšíření tohoto tableto-notebooku, je jeho cena. Ta se pohybuje okolo 2000 USD, což je i pro zájemce na západ od nás trochu moc.

Mínění redakce

Neznámý výrobce na trhu prorazí jen těžko. To je případ především posledního jmenovaného, který se snaží svůj produkt distribuovat sám, a podle toho vypadá jeho cena. Do neznámé značky „půjde“ jen málokdo.
O různých vizích a „PC budoucnosti“ bylo již také napsáno mnoho, ale jen některý produkt se ve finále objeví v sériové výrobě. A PC v klávesnici? Je na každém, zda mu bude vyhovovat vtěsnání všech komponent do tak malého prostoru a oželí malou možnost upgradu, či zůstane u osvědčené podoby počítače…