3,5" disketa

3,5" disketa | foto: shutterstock.com

Končí 3,5“ diskety. Sony po třiceti letech zruší výrobu v Japonsku

  • 327
Po třiceti letech existence společnost Sony definitivně ukončí výrobu a prodej 3,5" disket. Jejich funkci dávno nahradily USB paměti a on-line sdílení dat.

Společnost Sony oznámila skončení výroby 3,5" disket a jejich prodeje na japonském trhu. Datum stanovila na březen 2011. Od roku 1981, kdy byla 3,5" disketa uvedena na trh, tedy uplyne přesně 30 let.

Ve většině světa kromě Indie (a několika dalších specifických trhů) přitom prodej disket postupně skončí už letos. V některých zemích už dokonce skončil.

3,5" disketa

"Třiapůlka" nahradila 5,25" disketu z roku 1976. Ta dosahovala kapacity 1,2 MB a její prodej byl po roce 1995 postupně ukončen. Moderní 3,5" byla nejčastěji naformátovaná na 1,44 MB, později šlo softwarově docílit kapacity vyšší.

historie disket

přečtěte si náš podrobný článek o historii disket

Z dnešního hlediska to je směšná kapacita, na jednu USB paměť s kapacitou 32 GB byste zkopírovali víc než dvacet tisíc naplněných 3,5" disket.

A právě USB paměti a zapisovatelné CD-R a CD-RW disky připravily diskety o smysl existence. První přestal do počítačů montovat FDD mechaniky v roce 1998 Apple, Dell o pět let později.

3,5" disketa

Na japonském trhu se v roce 2002 prodalo 48 milionů disket, v roce 2009 jen zhruba 12 milionů. (I když výraz "jen" je v tomto případě sporný, vzhledem k tomu, že v běžném provozu jsem disketu bezmála osm let neviděl, čekal jsem mnohem menší číslo - poznámka autora.)

Návod, který už je úplně k ničemu

Jak z diskety vyždímat maximum :-)

Společnost Sony byla v oblasti disket a disketových mechanik předním výrobcem, na japonském trhu jí připadal zhruba sedmdesátiprocentní podíl. V roce 2008 v Japonsku prodala 8,5 milionu disket.

3,5" disketa

A protože významná konkurence, společnosti Maxell a Mitsubishi Kakagu (diskety pod značkou Verbatim), opustila výrobu disket již v roce 2008, lze dny 3,5" disket považovat za sečtené.

Kdy jste naposledy použili disketu?

používáte stále diskety? k čemu? v jakém zařízení?

podělte se s námi o zkušenosti s 3,5" disketami v diskusi