Konec doménových spekulantů v Čechách?

  • 4
Došlo CZ.NIC k systémovému řešení, které zabrání spekulacím s doménami, nebo je změna pravidel pro registraci domén 2. úrovně v rámci domény .CZ a připravovaná dražba „zakázaných doménových jmen“ jen dalším z pokusů?

Došlo CZ.NIC k systémovému řešení, které zabrání spekulacím s doménami, nebo je změna pravidel pro registraci domén 2. úrovně v rámci domény .CZ a připravovaná dražba „zakázaných doménových jmen“ jen dalším z pokusů?

Jedno je více než jasné, současným spekulantům, kteří měli zaregistrovány stovky až tisíce doménových jmen bez toho, aby uhradili registrační poplatky, skončily dobré časy. Od pátku totiž platí nová pravidla pro registraci doménových jmen, která znemožňují blokování domén tímto způsobem. Co se změnilo? Ve stručnosti – narozdíl od předchozích pravidel pro registraci doménových jmen je podmínkou pro vlastní registraci doménového jména uhrazení registračního poplatku. Záznam doménového jména do databáze a jeho delegace proběhne až poté, co registrátor obdrží úhradu na svůj účet. Druhou novinkou je významné zkrácení až 92denního cyklu registrace doménového jména, a to na 39 dní. Poslední významnou novinkou je možnost podání tzv. „speciální žádosti“. Zájemce o doménu, která je registrována, ale není zaplacena, může nyní podat speciální žádost a uhradit zálohu ve výši registrace doménového jména. V případě, že standardní žádost propadne z důvodu nezaplacení registračních poplatků, proběhne kontrola, zda nebyla podána právě speciální žádost a uhrazena příslušná záloha. Pokud ano, doména je přidělena zájemci, který žádost jako první podal a zároveň i zaplatil zálohu. Pokud bylo zájemců více, CZ.NIC vrátí ostatní přijaté zálohy neúspěšným žadatelům.

Toto rozhodnutí Valné hromady sdružení CZ.NIC udělalo doménovým spekulantům čáru přes rozpočet a ti se na poslední chvíli snažili prodávat domény „za každou cenu“. Ta pod tlakem reálného tržního prostředí závratně klesla. Toho využili zájemci o některá doposud blokovaná doménová jména a stlačili cenu na reálné minimum, které se pohybovalo ve výši kolem dvou až pěti tisíc korun. Většinu domén se však těmto spekulantům prodat nepodařilo. Lze tedy předpokládat, že se v relativně krátké době uvolní řada poměrně atraktivních domén. O ty nejatraktivnější se pravděpodobně strhne poměrně ostrá bitka. Nová pravidla neumožňují provoz domény bez úhrady a je tedy pravděpodobné, že uvolněné domény se dostanou do vlastnictví skutečných zájemců o jejich provoz.

Druhou ranou pro potenciální spekulanty, a to pro spekulanty v tom dobrém i špatném smyslu slova, je připravovaná dražba doménových jmen 2. úrovně, která doposud patřila mezi tzv. „zakázaná jména“. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o klasickou dražbu, jsou zde všechny počítačové a internetové mechanismy k ničemu – a rozhodující je pouze cena, kterou je zájemce ochoten zaplatit. Důležité je, že tento způsob boje o doménová jména dává rovné šance všem zájemcům. Názory na tuto dražbu jsou více než rozpačité. Nabídka dražených doménových jmen sice bude velmi široká, ale ve většině případů nepříliš atraktivní. Převážnou část totiž tvoří jména shodná s názvy národních domén 1. úrovně, kde lze nalézt jen minimum reálně použitelných či skutečně atraktivních jmen. Zájem lze očekávat např. o doménu as.cz, it.cz nebo to.cz, a to zejména z řad poskytovatelů webhostingu. První z výše jmenovaných by mohla dobře posloužit jako platforma pro internetové prezentace akciových společností. Druhá a třetí výše jmenovaná doména má také své určité kouzlo. Např. internetový obchod s adresou www.kup.to.cz nebo www.shop.it.cz také není zcela k zahození.

O něco zajímavější se jeví druhá skupina dříve blokovaných jmen, mezi které patří domény arts.cz, com.cz, firm.cz, net.cz, nom.cz, rec.cz a web.cz. Dražba je otevřena prakticky všem zájemcům, kteří složí vratnou dražební jistotu ve výši 500 korun, přičemž vyvolávací cena všech domén začíná na částce 1680 korun, což je částka shodná s běžným registračním poplatkem. Nejnižší příhoz pak činí 100 korun. Není-li dražbou dosažená cena vyšší než 200 tisíc korun, je vydražitel povinen částku uhradit ihned po ukončení dražby, a to v hotovosti. Vlastní registraci vydražené domény nelze učinit prostřednictvím webového rozhraní, vydražitel musí doručit příslušné podklady do sídla společnosti CZ.NIC do 24 dnů od konání dražby. Podle dražebního řádu může být průběhu dražby přítomna každá osoba, která zaplatila vstupné ve výši 50 korun. Chcete-li se přijít pouze podívat, máte tedy jedinečnou možnost. Pokud se však první dražby doménových jmen hodláte zúčastnit aktivně, přečtěte si pozorně všechny související dokumenty na domovské stránce CZ.NIC. Vyhnete se tak možným problémům a nedorozuměním, které v opačném případě mohou nastat...