Konec pětek z Českého jazyka

  • 11
Firma Microsoft včera nabídla další jazykový systém, který umožní kontrolovat českou gramatiku v Office 2003. Doposud dostupné systémy pro kontrolu pravopisu v Office se zaměřovaly na chyby a překlepy v jednotlivých slovech, novinka kontroluje správnou češtinu v rámci celých vět.
Nově tak budou uživatelé upozorňováni na chyby ve shodě přísudku s podmětem, interpunkci a další češtinářské poklesky.

Výhodou novinky je, že si ji mohou uživatelé stáhnout zdarma ze stránek Microsoftu. Podle prohlášení Petra Bobka, který je v Microsoftu marketingovým managerem sekce Information Worker, není k tomuto rozšíření zatím omezen přístup ani pro uživatele s nelegální kopií nejnovějšího kancelářského programu společnosti. Nástroj na kontrolu gramatiky si může uživatel stáhnout ze stránek Centra stažení softwaru společnosti Microsoft nebo jej nalezne na stránkách věnovaných české verzi Microsoft Office.  Zde je také uvedena e-mailová adresa, na kterou mohou uživatelé zasílat své náměty k dalšímu vylepšení nástroje.

Novinka, která byla vyvíjena více než pět let, je určena pro textový editor Word a poštovního klienta Outlook 2003. Na vývoji Microsoft spolupracoval s Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky a s odborníky z Univerzity Karlovy. Čeština se tak stala teprve 18 jazykem, u kterého Microsoft nabídl takto pokročilý gramatický nástroj.

Jak vše funguje?

Již na první pohled uživatel zjistí rozdíl oproti klasické kontrole pravopisu. Gramatická kontrola nalezené chyby nepodtrhává červeně, ale zeleně.

Nástroj pro kontrolu gramatiky nejdříve pomocí složitého algoritmu rozdělí text a provede rozbor správnosti věty. Následně vyhledá a ohlásí chyby u kterých nabídne návrh na opravu.

V současné době je systém schopen opravovat chyby v interpunkci, ve slovesných tvarech (např. přesmyčka jsme/jsem), chyby ve shodě přísudku s podmětem, chybné tvary zájmen po předložce či chybný pád podstatného jména po předložce a některé další.

Vzhledem ke složitosti však systém nenabízí 100% záruku. „Při vývoji bylo nutno nelézt míru, která by zaručovala, že systém ohlásí minimum falešných hlášení,“ vysvětluje Karel Oliva, ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR. „Ověřili jsme si, že příliš nepravdivých hlášek o chybě vede uživatele k vypnutí nástroje,“ uzavírá Michaela Dohnálková, která má u Microsoftu na starosti vývoj jazykových nástrojů. Z tohoto důvodu sice nový nástroj neodhalí všechny prohřešky proti gramatice, ale na druhou stranu nebude přespříliš obtěžovat uživatele s falešnými poplachy.

Firma tuto novinku bere jako předskokana pro odladěnou verzi, která se má objevit za více než rok spolu s novým balíkem kancelářských aplikací, který je doposud označován jako Office 12. Z tohoto důvodu Microsoft čeká na ohlasy uživatelů tohoto nástroje, které hodlá využít při vývoji další verze kontroly gramatiky.