Start pouti. Sedmikilometrový kruhový urychlovač ve středisku CERN u Ženevy

Start pouti. Sedmikilometrový kruhový urychlovač ve středisku CERN u Ženevy vystřeluje protony, ze kterých se uvolňují neutrina mířící do italské observatoře. | foto: CERN

Konec senzace: Neutrina jsou pomalejší než světlo. Chyba byla v hardwaru

  • 256
Podle zpráv časopisu Science se podařilo najít chybu, která vedla k pozorování neutrin rychlejších než světlo. Na vině byla podle časopisu triviální chyba: špatně připojený kabel k počítači propojenému s přijímačem GPS signálu.

Krátká zpráva na stránkách Science (zde) zřejmě předznamenává konec největší vědecké senzace minulého roku: pozorování neutrin rychlejších než světlo. 

Podívejte se na místo,

kde chtěli přepsat učebnice fyziky.

K pozorování teorii relativity odporujícím neutrin s nadsvětelnou rychlostí mělo dojít na experimentu OPERA v italské laboratoři Gran Sasso. Tým na něm pracující v září po dlouhém ověřování výsledků oznámil, že neutrina startující ze švýcarského střediska CERN dorazila k jeho přístrojům rychleji, než by stejnou cestu urazilo světlo (více si přečtěte zde). Podle dosud nezpochybňované teorie relativity se ovšem žádný hmotný objekt (a to neutrina zřejmě jsou) nemůže pohybovat rychleji než světlo.

Většina fyziků se zdráhala této informaci uvěřit a považovala ji za chybu měření. Podle informací časopisu Science je jim nutné dát za pravdu. Během prověrky celého systému se údajně zjistilo, že v počítači připojeném k přijímači GPS signálu došlo k malé chybě: do jedné z karet byl špatně zasunutý optický kabel přivádějící signál z přijímače GPS signálu. Podle něj se přitom určoval přesný čas příletu neutrin do laboratoře.

Po zveřejnění této informace se ovšem brzy začaly objevovat další. Blog časopis Nature (zde) zveřejnil prohlášení, které mu zaslal tým detektoru OPERA. Podle něho není špatně připojený kabel jediným možným slabým místem v pokusu. Druhé mělo ležet také v oblasti příjmu GPS signálu, ale jednalo se o systémovou chybu v úpravě tohoto signálu (jeho interpolaci), nikoliv závadu technickou.

Podle Science vědci z týmu OPERA provedli kontrolní měření, během něhož zmizel rozdíl 60 nanosekund mezi teorií a měřeními. Podle prohlášení, které vydal Nature, vědci chtějí ovšem s definitivním potvrzením příčiny omylu počkat až na zahájení provozu urychlovačů ve středisku CERN, jež jsou nyní v zimní odstávce. Do té doby totiž nebudou mít k dispozici neutrina, která by mohla změřit.

Systém příjmu signálu GPS byl dlouho mnoha kritiky považován za slabé místo celého detektoru. Existovala celá řada různých teorií, kde mohlo k chybě dojít, ale její přesnou podobu bylo těžké předpovědět.