Konec Windows XP

Konec Windows XP | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Windows XP končí. Kdo je nenahradí, bude mít bezpečnostní problém

  • 637
V úterý 8.4. definitivně končí podpora Windows XP. Na staré i nové Windows jste se ptali Lukáše Křováka z Microsoftu, který je za prodej systému v Česku zodpovědný. Celkem jste položili více než 130 otázek, mnohé ještě čekají na zodpovězení.

Lukáš Křovák vede od července 2010 v Microsoftu produktovou skupinu Windows Client. Je zodpovědný za produktový management a například i za prodej systémů Windows a za Internet Explorer. Ptát jste se jej mohli na vše, co vás zajímá o konci úspěšných Windows XP, ale i třeba na nástup vylepšených Windows 8.1 nebo Windows zdarma (více zde).

Čtěte: Odpovědi ke konci Windows XP

Co pro uživatele znamená konec podpory Windows XP?

Microsoft ukončuje po řadě odkladů a po 13 letech plnou podporu Windows XP. Nebude tak již opravovat každou nově objevenou chybu. Pokud tedy uživatelé nepřejdou na nějakou plně podporovanou verzi operačního systému, mohou se jejich počítače stát poměrně jednoduchou obětí útočníků. Ti se totiž mohou na takové neopravené chyby zaměřovat. V konečném důsledku se tak mohou například snáze dostat k vašim přihlašovacím údajům do on-line bankovnictví.

Překvapil nás dotaz ohledně zachování dostupnosti již vydaných aktualizací pro starý operační systém. Nevidíme mnoho důvodů pro jeho opětovou instalaci. Doboru zprávou však je, že do této chvíle vydané aktualizace a servicepacky pro Windows XP zatím ve službě Windows Update zůtanou, pokud byste tedy na nějaký počítač ještě XP instalovali, můžete si jej aktualizovat.

Množství dotazů směřovalo ke zcela konkrétním radám, například na náhradu Windows XP na netbooku Asus Eee, s opravdu slabým procesorem.

"U netbooků může být skutečně problém s provozováním novější verze. Zkuste nejdříve otestovat tento počítač, zdali splňuje veškeré hardwarové požadavky systému Windows 7 nebo 8 a pak se rozhodněte, zdali investovat do nákupu licence nebo raději pořídit novější zařízení." radí čtenář Lukáš Křovák z Microsoftu.

Zatím si přečtěte: