Tranzistor z jednoho atomu fosforu

Tranzistor z jednoho atomu fosforu | foto: UNSW

Konec zmenšování: vědci vyrobili nejmenší tranzistor z jediného atomu

  • 19
Australským vědcům se povedlo vytvořit fungující tranzistor z atomu fosforu. Doufají, že tak o osm let předběhli Moorův zákon a ukázali cestu budoucím kvantovým počítačům.

Zprávy o dosud nejmenším tranzistoru se objevují s železnou pravidelností už desítky let. Tým vědců z australských univerzit však zřejmě napsal poslední kapitolu zmenšování tranzistorů. Pod velikost jednoho atomu se totiž zřejmě už nikdo nedostane.

Tranzistor o velikost 0,1 nanometru je zatím výrazně limitován. Funguje jen, pokud se chladí tekutým dusíkem (tj. na -196 stupňů Celsia). Při větší teplotě se elektrony pohybují mimo dráhy jim vytyčené a tranzistor ztrácí funkčnost.

Tranzistor z jediného atomu fosforu (uprostřed) umístěném na křemíkovém krystalu (model)

Nejde zdaleka o první projekt operující s jednotlivými atomy. Ostatně právě tým z finské Helsinské technické univerzity, Univerzity v Novém Jižním Walesu a Univerzity v Melbourne oznámil jednoatomový tranzistor již před dvěma lety. Dosud se ale jednalo vždy spíše o náhodu. Teprve nyní ale vědci v magazínu Nature Nanotechnology popsali zařízení, které dokáže jednotlivé atomy umísťovat s dostatečnou jistotou a přesností. A může v budoucnu vést k sestavení fungujícího zařízení na bázi těchto nanosoučástek.

Cesta ke kvantovému počítači? Možná, zatím je brzo

"Na projektu jsme začali pracovat asi před deseti lety," uvedla Michelle Simmonsová z Univerzity v Novém Jižním Walesu. Podle ní je práce především příspěvkem budoucnosti počítačů než aktuálně použitelnou technologií. Podle Moorova zákonu o zrychlování výkonu procesorů by se velikost tranzistoru měla na jeden atom smrsknout až v roce 2020. Gerhard Klimeck z Univerzity v Purdee dodává: "Pro mne je toto limit Moorova zákona. Menší už to být nemůže."

Tranzistor z jednoho atomu fosforu je miniaturní, zařízení na jeho výrobu ne.

Zdroje:

Přestože jde o funkční tranzistor, který by teoreticky umožňoval vytvoření kvantového počítače, vědci zatím nechtějí vzbuzovat plané naděje. "Ačkoli naše výsledky představují významný milník ve škálovatelnosti počítačů na bázi křemíku, neodpověděli jsme na otázku, zda jsou kvantové počítače vůbec možné," upozorňuje Simmonsová.

"Ta odpověď totiž záleží na tom, zda dokážeme udržet pod kontrolou velké množství kvantových bitů (qubitů). Námi vyvinutá technologie je potenciálně škálovatelná za použití standardních materiálů, ale na dosažení cíle bude potřeba více času."