Krátké zprávy

Internetové připojení (ilustrační foto)

Internetové připojení (ilustrační foto) | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Kongres rozhodl: poskytovatelé internetu mohou prodávat data uživatelů

  • 35
Americký Kongres schválil zákon, který umožňuje poskytovatelům internetového připojení prodávat data o stránkách, které navštěvují konkrétní uživatelé. Jedná se o kontroverzní nařízení, které - pokud jej prezident Trump podepíše - zruší dosavadní regulace na ochranu soukromí.

Kongresem hladce prošel zákon, který opět rozvířil americkou debatu o soukromí na internetu. Zákon ruší pravidla Federální komise pro komunikaci (FCC) pro ochranu spotřebitele schválená teprve loni v říjnu. Jde především o regulace určující, jaká jsou práva uživatelů internetové přípojky a jaké jsou povinnosti poskytovatele takového připojení (ISP).

Americký prezident Barack Obama veřejně požádal FCC, aby ochránila internetovou neutralitu

Zastánci nového zákona (tedy zastánci zrušení regulace) argumentovali tím, že jsou předpisy příliš striktní. Podle jiných komentátorů jde o trend, ve kterém se republikáni v Kongresu postupně snaží zrušit zákony, které prosadila Obamova administrativa, a sem spadají i zákony regulující soukromí (prezident Obama mj. patřil mezi hlasité příznivce pravidel internetové neutrality).

Podle odhadů tato deregulace otevře poskytovatelům internetu vstup na miliardový trh s personalizovanou internetovou reklamou. Poskytovatel totiž bude mít - za předpokladu, že uživatel nepoužívá např. VPN nebo Tor - k dispozici seznam prohlížených stránek a bude tak moci lépe nabídnout personalizovanou reklamu.

Jde o krok zpět, varují ochránci soukromí

Proti zrušení ochrany soukromí důrazně vystupují odborníci na ochranu soukromí. „Jde o naprosto základní pravidla ochrany, třeba to, že poskytovatel nesmí používat vaše data na nic jiného, než na to, aby vám poskytoval připojení,“ varuje třeba tým autorů z Electronic Frontier Foundation (EFF), organizace, která se dlouhodobě zabývá sledováním ochrany soukromí na internetu.

Po zrušení těchto regulací budou podle nich poskytovatelé internetu moci dělat například následující (varování se pochopitelně týká uživatelů v USA):

  1. Vkládat neviditelné soubory cookies a sledovat tak, co na internetu děláte
  2. Nainstalovat na váš mobil nástroje, které sledují, co na internetu děláte
  3. Šmírovat, co na internetu děláte, a do stránek vkládat vlastní reklamy
  4. „Unést“ vaše vyhledávání na vlastní vyhledávač, kam vloží vlastní reklamy
  5. Prodávat vaše data k marketingovým účelům

Zákon nyní prošel Senátem (kde vznikl) i Kongresem a dostane se v nejbližší době na stůl prezidenta Donalda Trumpa k definitivnímu podpisu a uvedení v platnost.