Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kongres snížil poplatky za provoz internetových rádií, ta přesto nejspíš zkrachují

V americkém Kongresu se podařilo prosadit snížení licenčních poplatků, které mají ze svého provozu odvádět hudebnímu průmyslu internetová rádia. Pro nezávislé stanice jsou ale částky založené na odehrané hudbě a počtu posluchačů stále příliš vysoké a většina z nich patrně zkrachuje.

Kongres Spojených států amerických v novém návrhu výrazně snížil poplatky za webcasting, tedy provoz internetových rozhlasových stanic. Původní a dlouhá léta úspěšně provozovaný model, založený na odvádění určitěho procenta z přijmu stanice, nahradily poplatky podle množství odvysílané hudby a počtu posluchačů. Přijatá sazba stanoví, že provozovatel musí odvádět 0,07 centu za každou skladbu a připojeného posluchače. Nově se nařízení týká také terestrických stanic, které budou svůj program šířit současně také internetem. Majitelům online rádií však ani to na klidu nijak nepřidalo. Zástupci asociace webcasterů poukazují na to, že pro malé stanice znamenají i takto nasazené poplatky velkou finanční zátěž a že ze současné situace mohou profitovat pouze stanice finančně podporované silnými mediálními společnostmi. Po stávce z počátku května, kdy při akci Day of Silence nezávislá rádia upozorňovala na problematiku licenčních poplatků jednodenním přerušením vysílání, nyní mnoho z nich opustilo cyber-éter nadobro.

Většina malých stanic vysílá ve freewarovém systému ShoutCast

Proti se překvapivě vyslovila firma RealNetworks, která produkuje software Real Producer pro internetové vysílání. Její mluvčí sice označil snížení cen za krok správným směrem, nicméně s ohledem na situaci v tomto odvětví za krok velmi váhavý, který většině zainteresovaných nebude vyhovovat. Drobných webcasterů se zastal i známý republikán Rick Boucher (stál již po boku obhajoby Napsteru) a jeho kolega Jay Inslee. "Je sice pěkné, že byly poplatky za internetové vysílání sníženy na stejnou úroveň s AM/FM stanicemi šířícími svůj signál přes internet, nicméně to povede ke krachu stovek malých podniků. Přijatý návrh nepřináší životaschopné řešení ani pro internetový průmysl, ani pro hudební interprety. Copyrightový výbor by si měl uvědomit, že žijeme v jiné době, na trhu jsou zcela jiné podmínky než před lety a nelze tu uplatňovat staré, přežité ekonomické myšlení."

S výší poplatků nesouhlasí ale ani RIAA. Podle prezidenta organizace Caryho Shermana jsou totiž příliš nízké a neodrážejí skutečnou hodnotu hudby. Umělci tak za nepatrný pakatel svou produkci prakticky odevzdávají velkým internetovým společnostem provozujícím vlastní vysílání, jako například Yahoo, AOL, RealNetworks a Viacom. Pro ně by měla platit zvláštní pravidla, zatímco malým stanicím by výše poplatků uškodit neměla.

Sanfranciská stanice SomaFM vysvětluje svým příznivcům, proč přestala vysílatPůvodní systém, kdy online rádia odváděla částky podle svých příjmů, byl podle copyrightového výboru nespravedlivý. Protože stanice, které byly v drtivé většině provozovány malými podniky nebo hudebními nadšenci, generovaly žádný nebo jen minimální zisk, mohly tak za hubičku nebo úplně zdarma vysílat muziky, co hrdlo ráčí. Placení za licence se však nebránily. "Jsme připraveni platit umělcům za používání jejich tvorby, ale současná výše poplatků nás zničí!" Stalo se...

Po jednadvacátém červnu, kdy byl návrh Kongresem přijat, přestaly vysílat mnohdy velmi populární stanice. "Musím všechny informovat, že jsem nucen dnes v 17 hodin až do dalšího oznámení zastavit vysílání. Buďte sbohem, díky za vaši přízeň a zvláště díky RIAA, že rozprášila můj sen," vzkázal posluchačům rádia Tag's Trance Trip jeho DJ Stephem Loomin. Stejně skončil i sanfranciský rozhlas SomaFM. Argumentům RIAA, že nezávislá stanice ročně při novém modelu neutratí víc než 500 dolarů, se jen trpce usmívají...

Trance rádio DJ Taga opouští éter Vezměme si k ruce kalkulačku. Za hodinu je možné stihnout v plné délce přehrát 15 čtyřminutových skladeb. Při celodenním vysílání jede rádio 24 hodin. Rok má 365 dní. To je 15 x 24 x 365 x 0,0007 = 91,98 dolarů za jednoho posluchače ročně. Kolik se jich vejde do 500 dolarů? Pět. Jenže oblíbené stanice mají příznivců tisíce! Například proslulá stanice Digitally Imported, zásobující posluchače za oceánem evropskou elektronickou hudbou, obsluhuje v každém okamžiku svými streamy přes pět tisíc uživatelů. Že se částka za vysílání hravě vyšplhá k půl milionu dolarů ročně, je nabíledni. Nekomerční subjekt takovou zátěž nemůže utáhnout. Online rádia se spojila ve sdružení S.O.S. - Save Our Stations. Aktuální dění a probíhající akce, stejně tak i stránky zúčastněných stanic a petice řádně zvoleným zástupcům amerických občanů v Kongresu jsou organizovány na serveru SaveInternetRadio.org.

My sice své kongresmany v USA nemáme, nicméně i my jsme posluchači internetových stanic, mnohdy vysílajících ve freewarovém prostředí ShoutCast. S krachem těchto nezávislých stanic by internet přišel o další prostředek naplňující jeho hlavní funkci: informovat a šířit do světa hudbu, kterou by člověk jinak neměl šanci poznat. Jak webcasteři, tak zástupci hudebního průmyslu mají 30 dní na odvolání a nad všechny pochyby k němu dojde. Případ výše licenčních poplatků se bude projednávat dál a my jej budeme pozorně sledovat.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...